şükela:  tümü | bugün
 • doğru tespit. bilimin bittiği yerde din başlar.

  bilim her bir ileri adımında din her zaman bir adım geri atar.

  bir zamanlar gökyüzü, yıldızlar, güneş, ay.. hepsi birer tanrı ya da vb şeyler iken şimdi onların ne olduğu hakkında bir fikir sahibiyiz.

  3 kuşak sonra bilim bugünün din sınırlarını daha da daraltabilir ya da genişleteblir, belli mi olur? dinin aslında gerçek olduğunu da ispatlayabilir.

  inanın, inanmayın ama durum böyle.
 • bir evrim teroristinin beyani. kehanet ureteceksek baba vanga'ya gore 2070 li yillarda tum avrupa musluman olacak. 2150 de tum dunyaya komunizm hakim olacak. 2300 lu yillarda yeni bir din gelecek. ayrica ateistim diyen kesimin buyuk bir cogunlugu 25 yas alti ergen bebeler. cogunluk liseli ve carpim tablosunu bilmeyen universite ogrencisi. bir cogunun dinlerle ve ateistlikle ilgili bilgisi internet ortamindaki kisisel goruslerden ibaret. yas ilerledikce muthis bir oranla neredeyse yuzde 70 ateist orani dusuyor. genclerin yuzde yuzu ateist olsa ilerleyen yaslarda yuzde 70 i yine bir dine mensup oluyor demek bu.
 • buraları şenlendirecek açıklama.
  amerika için tamam da, henüz 12.yy'a geçmemiş ortadoğu'yu ne yaparız moruk. herifin elinden keleşle toyota'sını alsan karanlık çağ amk.
 • teistleri savunmaya geçircek açıklama. insan tabi kendi varlığına, yaşam şekline ve benimsediği şeylere tehdit olarak gördüğü her şeye bağışıklık gösterir normaldir. çok şey etmeyin cevap yetiştirmeye falan kalkıp.
 • altına imzamı atacağım yüzde yüz doğru beyanat.

  bilimin (özellikle son 200 yılda) akıl almaz yükselişi dinleri her geçen gün çürütmüştür. tanrı kelamı denilen şeylerin birer birer bilimsel açıklaması yapılmıştır.

  en basitinden kuran'ın ifade ettiğinin * aksine spermin bel ile kaburga kemiklerinden çıkmadığı anlaşılmıştır.

  daha adem havva diyen dinlerin aksine evrimin yüzde yüz kanıtlandığına homo habilis, homo erectus, homo neanderhalensis kemiklerinin ve fosillerinin bulunup adem havva efsanesinin baştan çürüdüğüne falan değinmedim bile.

  ha bir de dünyanın düz olmamaması meselesi var. yani nereden baksan bilim dinlere her geçen yıl sayısız darbe vurmuştur.

  zaten artık iskandinavya'da ateist nüfusun teist nüfusu geçmesinden, abd'de her geçen yıl ateist oranının artmasından da ne kadar haklı olduğunu anlayabilirsiniz. bunları ben söylemiyorum istatistiki veriler söylüyor.

  dinler büyük bir darbe yedi, bütün hakikatler birer birer anlaşıldı ve önümüzdeki yüzyıllarda dinin bilim karşısında hiçbir şansı olmayacak. insanlık evrensel modele ulaşıp artık uzay yoluna açılacak. peri masalları devri bitti!
 • makul ve mantıklı olan durumdur.
  bu istatistiği çevremden de gözlemleyebiliyorum. dinin bize anlatıldığı şekliyle 11-12 yaşlarımızda cumaya gittiğim 4 yakın arkadaşımdan 3'ü artık dinlere inanmıyor.

  işin ilginç yanı hepimiz muhafazakar ailelerde büyüdük ve hiçbirimiz birbirimizi etkilemedik zira o dönemlerden sonra yıllarca görüşmedik. bunun sebebi ne ışid ne başka bir şeydi. (cuma'ya giderken de el-kaide vardı)

  bunun sebebi bazı sorular sormamız ve bu soruların karşılığını inançlardan doyurucu bir şekilde alamamamızdı.

  sadece inançlardaki ahlak ve dünyaya bakış açısındaki boşlukları doldurmaya çalışan alimlerin kendi yorumlarına şahit olduk ve önce kuran'ı sonra incil'i türkçe okuduk.

  sonra işin ahlaki kısmını insanların ortak fikirler belirtip oluşturdukları yasalarla, örneğin (bkz: insan hakları evrensel beyannamesi) gibi metinlerle oluşturulmasının hem daha etik hem daha akılcı bulduk.

  dünyaya bakış konusunu ise bilim hallediyordu, halletmeye çalışıyordu, somut deliller veriyordu zaten.

  edit: imla
 • neil degrasse tyson'ın ne diyeceğini merak ettiğim beyanat.
 • gelecek nesillerin inanıp inanmamasının bir önemi yoktur.
  insan hayatının değersizliği ve karşılıklı saygının anlaşılması gerekmektedir.
  üstteki cümle anlamlı gelmeyebilir, anlamlı gelmesini beklemiyorum da, umarım anlayabilecek kadar kafası çalışan biri vardır da yalnız değilimdir.

  amansızca ateizmi övmenin lüzumu yok, bu çok kişisel ve soyut bir şey, lüzumsuz.
  ergenlerin düşündüğünün aksine "hehe ateist olmayan salaktır ehehehe" gibi bir şey değil, zerre kadar da zekayla ilgisi yoktur.
  bırakın şu amansız övücülüğü, iğreniyorum bu övücülerle aynı zaman diliminde yaşamaktan.

  lüzumlu olan şey gelişimdir, bir sonraki adımdır.
 • fazla iddiali soylem. oncelikle yapay zekanin dunyanin inanc haritasini degistirecegine cani gonulden inaniyorum. zaten inanclari sarsma potansiyeline sahip iki olay var bence: uzaylilarin gelmesi ve insan kadar insan yapay zekalarin gelistirilmesi.

  ikincisi artik ciddi ciddi olasi gozukuyor. openai gecen gun dunya dota sampiyonunu madara etti. makineler henuz ogrenmeyi ogreniyor. kisa zaman sonra bunun ustune koyarak gelisecekler ve medeniyetimizi kokten degistirecekler. insan yapisi makinelerin insanlari geride birakmasi bu acidan siyasi, organize dinlerin guc kaybetmesine neden olacak bence.

  ve fakat sonuclarin iddia edildigi gibi olacagini dusunmuyorum. neden derseniz, oncelikle organize dinlerin karsiligi ateizm degil. agnostiklikten, deisme, theisme bir dolu inanc felsefesi var. ikincisi robotlarin yukselisinin gelir dagilimini daha da bozmasi kuvvetle muhtemel. bu da siniflar arasi ayrismayi daha belirgin hale getirecek gibi. ki bu da dusuk sinifta kalan kisilerin dinden baska sarilabilecegi bir sey kalmayacagi anlamina geliyor. bu durum daha az sayida insanin daha cok dindar olmasina sebebiyet verebilir.
 • insanlık geliştikçe inandıkları tanrı sayısının azaldığı bir gerçek.
  bu gerçeği en koyu dinci bile inkar edemez.

  ne oldu da eskiden her işe ayrı bir tanrı bakarken, 1 tanrının müdürlüğünde ayrı ayrı görevlere bakan melekler sistemine geçildi? yoksa yazının icadı ile mi derlendi toparlandı bunlar? zaten yazının icadından önce kutsal kitap yollamayan tanrı yazının icadıyla birlikte bu yeniliği dinlerinde kullanıyor. e madem tanrımız bu gibi yenilikleri takip ediyor, niye bize video çağında kutsal video çekecek bir peygamber yollamıyor?

  şu anda 1 yaşından itibaren youtube bağımlısı olan çocuklar ilerde sorgulamayacak mı bunu? yazı icat olmuş, hop al sana kutsal kitap. ne kadar güzel. o zaman hani kutsal video? sözün uçup yazının kalmasını değerlendiren tanrımız neden videonun daha açıklayıcı olmasını kullanmıyor. bugün islam camiası sahte hadis ayıklamaktan bitap düşüyor, son peygamber yazı devrinde değil de video devrinde gelse daha güzel olmaz mıydı? olurdu elbet, peki en güzelini en iyisini yapmayan bir tanrı, o mükemmel tanrı olabilir mi? hop al sana ateist nesil. ya da hemen enseyi karartmamak lazım, belki de videolu peygamber gelir, en son ve gerçek din benim getirdiğim din der, ama o yeni dinde tanrı inancı olur mu ondan emin değilim. sanki olmaz gibi geliyor, nasıl çok tanrılı dinlerin sonu geldiyse tek tanrılı dinler de bir gün bitecek çünkü başlangıcı olan her şeyin bir sonu vardır.