şükela:  tümü | bugün
  • abd chicago'daki bir konferans'ta söylenen prof. dr. lawrence krauss'a ait söz.

"m.ö. 5000'de tanrı'nın tüm kainatı yarattığına inanılıyordu.
    m.ö. 1500'de tanrı'nın bir adama denizi yarabilen sopa verdiğine inanılıyordu.
    m.s. 37'de tanrı'nın bakire bir kadına çocuk doğurtturabileceğine inanılıyordu.
    m.s. 1000'de tanrı'nın savaş kazandırabileceğine inanılıyordu.
    m.s. 2000'de tanrı'nın oğlu'nun (jesus) silüetinin mozzarella peynirli tost ekmeğinde görülebileceğine inanılıyordu."

"tanrılar ve dinler artık tarihsel misyonunu tamamladı"
    "sosyolojik evrimde politeizm, monoteizm gibi süreçler miadını doldurdu, uzay'ın kolonizasyonundan önce dünya'daki son ve nihai ideolojik basamak olan ateizm'e geçiş sürecindeyiz"
    "global tüm veriler dünya'nın 1970'den beri önlenemez bir şekilde ve sürekli artan bir ivme ile ateizm'e yöneldiğini göstermektedir"
    "karanlık çağlardan çıkışta politeizm'in devrimi arktik basit sanattı, monoteizm kitaplarla okuma ve literatür kazandırdı, ateizm ise matematik, inovasyon gibi araçlarla bilim ve aydınlanma yoluyla zincirin son halkasını tamamlıyor"
    "bugün size amerika'nın tutucu eyaletlerinde bir tanışma yöntemi olarak -hangi kiliseye gidiyorsun ?- sorusunu sorabilirler, ancak çok değil 3 kuşak sonra onların torunları ise herhangi bir dine inanan kimselere zombi görmüş gibi hayretle bakacaklar."

diye devam etmiştir.
  • doğru tespit. bilimin bittiği yerde din başlar.

bilim her bir ileri adımında din her zaman bir adım geri atar.

bir zamanlar gökyüzü, yıldızlar, güneş, ay.. hepsi birer tanrı ya da vb şeyler iken şimdi onların ne olduğu hakkında bir fikir sahibiyiz.

3 kuşak sonra bilim bugünün din sınırlarını daha da daraltabilir ya da genişleteblir, belli mi olur? dinin aslında gerçek olduğunu da ispatlayabilir.

inanın, inanmayın ama durum böyle.
  • bir evrim teroristinin beyani. kehanet ureteceksek baba vanga'ya gore 2070 li yillarda tum avrupa musluman olacak. 2150 de tum dunyaya komunizm hakim olacak. 2300 lu yillarda yeni bir din gelecek. ayrica ateistim diyen kesimin buyuk bir cogunlugu 25 yas alti ergen bebeler. cogunluk liseli ve carpim tablosunu bilmeyen universite ogrencisi. bir cogunun dinlerle ve ateistlikle ilgili bilgisi internet ortamindaki kisisel goruslerden ibaret. yas ilerledikce muthis bir oranla neredeyse yuzde 70 ateist orani dusuyor. genclerin yuzde yuzu ateist olsa ilerleyen yaslarda yuzde 70 i yine bir dine mensup oluyor demek bu.
  • buraları şenlendirecek açıklama.
    amerika için tamam da, henüz 12.yy'a geçmemiş ortadoğu'yu ne yaparız moruk. herifin elinden keleşle toyota'sını alsan karanlık çağ amk.
  • ph.d.'li nükleer fizikçi lawrence krauss'un "evrim teröristi(!)" olduğunu öğrendiğimiz başlıktır.
  • teistleri savunmaya geçircek açıklama. insan tabi kendi varlığına, yaşam şekline ve benimsediği şeylere tehdit olarak gördüğü her şeye bağışıklık gösterir normaldir. çok şey etmeyin cevap yetiştirmeye falan kalkıp.
  • altına imzamı atacağım yüzde yüz doğru beyanat.

bilimin (özellikle son 200 yılda) akıl almaz yükselişi dinleri her geçen gün çürütmüştür. tanrı kelamı denilen şeylerin birer birer bilimsel açıklaması yapılmıştır.

en basitinden kuran'ın ifade ettiğinin * aksine spermin bel ile kaburga kemiklerinden çıkmadığı anlaşılmıştır.

daha adem havva diyen dinlerin aksine evrimin yüzde yüz kanıtlandığına homo habilis, homo erectus, homo neanderhalensis kemiklerinin ve fosillerinin bulunup adem havva efsanesinin baştan çürüdüğüne falan değinmedim bile.

ha bir de dünyanın düz olmamaması meselesi var. yani nereden baksan bilim dinlere her geçen yıl sayısız darbe vurmuştur.

zaten artık iskandinavya'da ateist nüfusun teist nüfusu geçmesinden, abd'de her geçen yıl ateist oranının artmasından da ne kadar haklı olduğunu anlayabilirsiniz. bunları ben söylemiyorum istatistiki veriler söylüyor.

dinler büyük bir darbe yedi, bütün hakikatler birer birer anlaşıldı ve önümüzdeki yüzyıllarda dinin bilim karşısında hiçbir şansı olmayacak. insanlık evrensel modele ulaşıp artık uzay yoluna açılacak. peri masalları devri bitti!
  • makul ve mantıklı olan durumdur.
    bu istatistiği çevremden de gözlemleyebiliyorum. dinin bize anlatıldığı şekliyle 11-12 yaşlarımızda cumaya gittiğim 4 yakın arkadaşımdan 3'ü artık dinlere inanmıyor.

işin ilginç yanı hepimiz muhafazakar ailelerde büyüdük ve hiçbirimiz birbirimizi etkilemedik zira o dönemlerden sonra yıllarca görüşmedik. bunun sebebi ne ışid ne başka bir şeydi. (cuma'ya giderken de el-kaide vardı)

bunun sebebi bazı sorular sormamız ve bu soruların karşılığını inançlardan doyurucu bir şekilde alamamamızdı.

sadece inançlardaki ahlak ve dünyaya bakış açısındaki boşlukları doldurmaya çalışan alimlerin kendi yorumlarına şahit olduk ve önce kuran'ı sonra incil'i türkçe okuduk.

sonra işin ahlaki kısmını insanların ortak fikirler belirtip oluşturdukları yasalarla, örneğin (bkz: insan hakları evrensel beyannamesi) gibi metinlerle oluşturulmasının hem daha etik hem daha akılcı bulduk.

dünyaya bakış konusunu ise bilim hallediyordu, halletmeye çalışıyordu, somut deliller veriyordu zaten.

edit: imla
  • neil degrasse tyson'ın ne diyeceğini merak ettiğim beyanat.
  • gelecek nesillerin inanıp inanmamasının bir önemi yoktur.
    insan hayatının değersizliği ve karşılıklı saygının anlaşılması gerekmektedir.
    üstteki cümle anlamlı gelmeyebilir, anlamlı gelmesini beklemiyorum da, umarım anlayabilecek kadar kafası çalışan biri vardır da yalnız değilimdir.

amansızca ateizmi övmenin lüzumu yok, bu çok kişisel ve soyut bir şey, lüzumsuz.
    ergenlerin düşündüğünün aksine "hehe ateist olmayan salaktır ehehehe" gibi bir şey değil, zerre kadar da zekayla ilgisi yoktur.
    bırakın şu amansız övücülüğü, iğreniyorum bu övücülerle aynı zaman diliminde yaşamaktan.

lüzumlu olan şey gelişimdir, bir sonraki adımdır.