şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocuğum da üniversite mezunu olursa dahil olacağım durum da ; çello çalmasa da olur amk.
 • artık üniversite mezunu olmanın herhangi bir prestiji kalmadığı için,
  ilk entry'de savunulan düşüncelerin çöktüğünü ifade edebilirim.
  ülkemizin yeni modası, üniversite açmak
  hatta benim hayattaki en büyük idealim(!)
  bizim ailedeki tüm işsizleri de akademik kadroya aldım mı, tamamdır.
  hep birlikte çello çalarız artık okulda.
 • dedemin üniversite okumaması, hatta gayet iyi ekonomi okuma potansiyeli olan anneme "üniversite okuyup ne yapacaksın? liseyi bitirdin ya işte, daha ne?" temalı bakış açısıyla üniversite okutmaması sebebiyle yapamadığımız eylem. dedeme kalsa annem lise mezunu bile olamayacakmış. gece gece üzdün beni sözlük.
 • hatalı önerme, zamanına göre bakılması gerekir.
  (bkz: doğru zamanda yaşamak)
  (bkz: zamanın imkanlarını değerlendirmek)

  günümüz için belki 3 kuşak doktora yapmış olmak falan diyebiliriz ama bu da türkiye'de cumhuriyetin ilk yıllarında üniversite okutulup belirli bir noktaya getirilen seçilmiş insanların durumuna eş olmayacaktır.
 • dedemin zamaninda bulundugu sehirde -bak ilce degil ha sehirde diyorum- lise bile olmamasi bu sebeple baska bir sehre gidip yatili lise okumasini nimetten saymicaz simdi he mi gardaş? universite
  okumasi sartmis yani su durumda bile ha? he mi gardaş? iste bunlar hep 1936 panpa..
 • en yeni kuşak çıtayı bayaa bi düşürmüşse oldukça kötü bi durumdur.

  yine de aklı başına geldiyse bi şekilde, gelecekte kendi çocuğu için oldukça çabalayacaktır.
 • büyük dayısı türkiye'nin ilk mikrobiyolog'u, rahmetli büyük babası odtü makina mühendisliği mezunu, babası ilkokul ve lise'yi galatasaray'da okuyup sonra kimya mühendisi olan, annesi 2 üniversite mezunu olan ben bu gruba dahilim.

  ayrıca ayda 17bin tl maaş alıyorum.

  bu da büyük dayım; ahmet merdivenci . adamın başlığı bile var daha ne olsun?
 • 4 yıllık iktisat mezunu dedem, 4 yıllık işletme mezunu annem ve 4 yıllık mühendislik mezunu kendim ile dahil olduğum hede. bir faydasını gördüm mü? bilmiyorum.
 • (bkz: peki bu bilgi gerçek hayatta ne işime yarayacak)

  ebeveynleri ilköğretim mezunu olanlar 3 üniversite okuyarak aradaki farkı kapatabilirler. ben öyle yaptım, oldu.
 • malumatfuruş bir insanım. biri bu halimden etkilenmiş olacak ki annemin babamın üniversite mezunu olup olmadığını sordu ve hayır dememle şu hikayeyi anlattı:
  "bir gün bir genç bir bilginin yanına gitmiş ve kendisinin de nasıl bilgin olabileceğini sormuş. bilgin de cevaplamış "üç üniversite okuman lazım"
  genç otuz yaşında 3 üniversite okuyup bilginin yanına dönmüş ve demiş ki "şimdi bilgili oldum mu?" hayır demiş bilgin, "bir üniversiteyi annen bir üniversiteyi baban ve birini de sen okuyacaktın"

  yalnızca bir hikaye.
  bu konuda zenginliğin dahi bir kültür meselesi olduğunu sadece paranın zenginlik olmadığını aynı şekilde medeniyet ve modernliğin farklı kavramlar olduğunu ben burada yüzlerce entryde okuduğum için yazmıyorum. kısaca bir de şu var (bkz: soyadında oğlu olanların zengin olması/@hoot) farklı şeyler olsada oluşum bakımından birbirine benzer nitelikte.