şükela:  tümü | bugün
  • önceden belirtmek isterim ki şu an anlatacağım olay çok acil bir durum içermese de, çok daha acil bir durum içinde olan bir insanın başına gelme durumunda o insanın ölümüne yol açabilir.

rezalet kısa ve ülkenin durumunu özetleyecek bir rezalet.

her neyse,

otobüsten inmiş, evimin bulunduğu sokağa giriyordum. bizim sokağın başında garip bir çalılık alan var. içinde de bir gecekodu. ne bok yeniyor belli değil, şu ana bir polis arabası bile görmedim o bölgeyi araştıran. o çalılıkların hemen dibinde bir araba, içinde görebildiğim kadarıyla 3 kişi var. tam geçerken bir bağırma sesi geldi. "birader baksana, gelsene."
    ben tabii mantık çerçevesinde düşünüp geçip gittim, cevap vermediğim için de komik buldular ki kahkaha attılar. ben de barzo bir arkadaş grubunda olsam ve gelene geçene laf atsam sonra da karşıdaki adam/kadın göt korkusundan* geçip gitse gülerdim herhalde. neyse,
    eve gittiğimde yaptığım ilk iş 155 polis imdat'ı aramak oldu.
    olay büyük bir şey değil, evet. lakin ordan geçen bir kadına ya da bir adama laf atıp belki de o çalılıklara sokup istediklerini yapmaları işten bile değil.
    155 polis imdat bana tüm operatörlerimiz doludur dedi.
    anlamadım.
    ulan ne biçim polis imdat bu diyerek bekledim, üç, bilemedin dört dakika. açmadılar. mahallede olan karakolu aradım. 155'i arayın dediler. kapattım.

derdimi sikmeyin bir saniye, bir de şu açıdan bakın.

kapıma bir saldırgan dayansa, polis imdatı arasam, operatörlerimiz dolu dese...
    sanırım son sözlerim polis imdat'a edeceğim küfürler olurdu.

ha bir de şöyle bir bakış açısı var,
    nasıl bir hale döndük ki, bütün polis imdat operatörleri dolu? bu kadar mı belalı bir ülke olduk lan?!
  • ulaşılan karakola, çalıların arasında fetöcüler var, abiler, ablalar şuraya gidecek diye konuşmalar duydum denilseydi yarım saat içerisinde 3-4 ekip gelirdi dediğim olay.

hata sizde. bugünlerde bir olay olduğunda bu şekilde ihbar edeceksiniz. *
  • adres bulamayan 155 polis imdat rezaleti kadar etki bırakmayacak rezaletimsidir.

10 gün önce saat gece 10 suları. 2 sarhoş amca yolda yalpalayarak yürüyorlar, düşüyorlar, kalkıyorlar en son bir tanesi gidiyor geriye diğeri kalıyor o da yolun ortasına yatmış. hemen polisi arıyoruz gelin kardeşim adam yolun ortasında araba çarpacak birşey olacak müdahale edin diyoruz, adres gayet iyi bilinen bir yer ve 3 sokak arkada koruma şube müdürlüğü, 5 sokak arkada ise karakol var. buna rağmen 3 defa adres tarif ediyoruz, hatta 2 defa da onlar bizi arıyor tekrar adres soruyor. adam ezilmesin diye ben evden çıkıyorum adamın yanına gidiyorum adama da çok yaklaşamıyorum silahı vardır, bıçağı vardır bok yoluna gitmekte var sadece başında bekliyorum ki gelen araçlar falan ezmesin neyse tamı tamına 20 dakika sonra polis olay yerine geliyor, adamı araca bindirip götürüyorlar.

yani bir an düşündüm biri bizi kesmeye gelse polisi arasak boku yemişiz demektir.
  • benzer bi olay başıma gelmişti. gecenin 3ü yatak odamın arkasında bulunan boş arsada kahkahalarla içip sıçan bi grup vardı.
    polisi aradım "meşgul" çaldı. tekrar aradım yine meşgul. lan ben mi yanlış aradım diyip numarayı kontrol ediyorum, yok bildiğin 155.

3. arayışımda açtılar şükür meramımı anlattım gönderiyoruz ekip dediler. bekle bekle gelen giden yok. 2 buçuk saat içinde 4 kez aradım sikine takan olmadı. en sonunda evdeki lazeri dayıların gözüne gözüne tutunca siktir olup gittiler de uyuyabildim.
  • geçtiğimiz ay manyak bir taksi şöforüne denk gelip darptan resmen "kaçarak" kurtulduğumuzda sinirden ağlayarak 155'i arayıp olayı anlatırken sözümü kesip -darp var mi bacım darp onu söyle diye sorması, yok ama kaçtığımız için demeye kalmadan -valla şikayetçi olcaksan gel de bişi çıkmaz biz gelemeyiz darp olmadan demesinden sonra gelen çaresizlik hissini bana hatırlatan rezalettir, şaşırtmamıştır.
  • mahalle karakolunun içişleri bakanlığı ve bimer'e şikayet edilmesi ile ortalığın bulandırılması ile olaylar gelişebilir.
  • saka gibi olay. her ne olursa olsun acil bir durum olabilirmis. hepimizin basina ansizin bir sey gelebilir cunku cok boktan bir yerde yasiyoruz. operatorumuz doludur ne demek. bence zaten hepimiz şansa yasiyoruz artik. uzuldum cidden
  • hiç şaşırtmayan yurdum rezaleti. esas 155 de boş operatör beklerken acaba ne dinlettiler ben onu merak ettim.
  • açtıklarında da bir şey değişmiyor. geçtiğimiz aylarda giriş kattaki evimizin pencere demirini söküp içeri giren hırsızı tıkırtılarından duyup odaya girdiğimizde kaçtığında, görgü tanığı veya güvenlik kamerası yoksa gelemeyiz dedikleri için şaşırtmayan rezalettir.
  • 155'lerin durumu cidden vahim. özel bir şirketin müşteri hizmetleri gibi bekletiyorlar insanı. çok garibime gitmişti ilk. hatta bunu ekşi'de de dillendirdiğim bir başlık vardı, hatırlarsam editleyeyim.

lan acil bir durum olmasa ben neden 155'i arayayım manyak? diyelim elinde silahla biri kapımda bekliyor, müsait operatörü mü bekleyeyim? bir de müzik çalınıyor utanmadan.