şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 7 eylül 1967 imran öktem adalet yılı konuşması sonrası gerçekleşen ve provakasyonlar ile 31 mart vakasını hatırlatan cenaze töreni.

  imran öktem yargıtay birinci başkanı olarak görevini sürdürürken 1 mayıs 1969 tarihinde vefat etmiştir.

  3 mayıs'ta ankara maltepe camisi'nde yapılan cenaze töreninde, çoğunluğunu çember sakallı kişilerin oluşturduğu bir kalabalık cenaze namazının kılınmasını engellemeye çalıştı ve cami görevlileri görevlerini yerine getirmekten kaçındı.

  olaylar sırasında camide bulunan ve saldırganlar arasında kalan ismet inönü'yü korumak amacıyla kara kuvvetleri komutanlığı topçu dairesi başkan vekili tuğgeneral nabi alpartun tabancasını çekti.

  inönü'nün, chp il başkanı rauf kandemir'e namazı kılınacak, namaz kılınmadan gitmem dediği de belirtilmişti.

  bu tutucu grubun baskısından etkilenen imamların direnişi sürünce, namazı mbk hükümeti'nin bakanlarından abdullah pulat gözübüyük'ün ağabeyi izzet gözübüyük kıldırmıştı.

  inönü olaylar hakkında, her manasıyla kesin ölçüde bir 31 mart vakası'dır derken, başbakan süleyman demirel de hadise gayet üzücüdür biçiminde konuştu.

  7 mayıs'ta, töreni engellemek isteyen kişileri ve onların koruyucularını protesto etmek için ankara'da, geniş aydın çevrelerinin katıldığı ve anıtkabir'de sona eren bir yürüyüş yapıldı.

  (bkz: imran öktem)