şükela:  tümü | bugün
 • çoluk çocuğun bilgisi olduğunu öğrendiğim çekiliş sonuçlarıdır. meb günlük ders saati sayısında artışa gitse de gece olsun kafa dinlesek.
 • ilk defa beklediğim sonuçlardır. hak eden kazansın.
 • basvuran cogu kisiye cikmayacak,
  cikanlarin bir kismi, cikmasina ragmen basvurmayacak,
  basvuranlarin onemli bir kismi karti alsa bile abd'ye gitmeyecek,
  gidenlerin onemli bir kismi ise ayni kaderi paylasip bir sure sonra geri donecek.

  sebepleri icin:

  (bkz: green card/#45960345)
 • gazandım
 • muhtemelen kazanarak ve gitmeyerek birilerinin hakkını yiyeceğim çekiliş.
 • birilerinin hakkını yemenizin mümkün olmadığı amerikan şeysi. çünkü kazanınca abd elçiliğine gidip bilmem kaç yüz dolar para harcayıp, sağlık testelerine mülakatlara girip zibilyon tane formaliteyi yerine getirmeniz gerekir. bunları yaptıktan ve o sene abd'ye giriş yaptıktan sonra almaya hak kazanabildiğiniz karttır.

  bunları yap-maz-sanız kartı değil, sonrasında bütün haklarınızı kaybedeceğiniz kartınızın çekilişini kazanmış olursunuz sadece. zaten 50 bin tane verilecek kartın çekilişini 100 bin kişinin kazanmasının nedeni de budur. formaliteleri yerine getirmeyen kişi anında elenir ve haklarını kaybeder, o çekilişi kazanan 100 bin kişiden de tüm formaliteleri yerine getirip kartı gerçekten almak isteyen bir 50 bin kişi tamamlansın diye kontenjanın 2 katı çekilişi kazanan çıkar.

  yukarda da bir arkadaş 15 yıldır turistik gezi yapıyorum sadece diyerek dalga geçmiş kendince ama o da mümkün değildir maalesef. tüm formaliteleri yerine getirip kartınızı alsanız bile senede bir kere turistik gezi yaparak 15 yıl kartı elinizde tutamazsınız. zira amerika'ya turistik gezi yapmak için, hali hazırda zaten b1/2 adında turistik vize vaırdır.

  niye turistik gezi yapmanız için koskoca ülke çekiliş düzenlesin, dünya kadar insana formaliteleri yerine getirtsin, ve herşeyden önemlisi süresiz oturma ve çalışma hakkı versin? green card her sene farklı bir eyaletine "road trip" yapın diye verilen bir "turistik vize" değildir. birkaç yıl takılırsınız anca öyle. sonrasında "turistikten" öte abd ile daha güçlü bağlarınız olduğunu kanıtlayamazsanız şut ve gol. geçmiş olsun.

  çekilişi kazanan (bak kartı demiyorum) arkadaşlar bunları aklında tutarlarsa faydası olabilir.
 • başvuran çoğu kişiye çıkmayacak evet (duh).

  ikinci başvurum. çıkarsa süper olur tabi.
 • 14 yıl üst üste başvurmuş biri olarak, o sarı zarf posta kutusundan eline geçtiği an da...

  ilk zarf geldiği an
 • genellikle abd'de yaşayanların "bak çok zor, öyle zor, böyle zor, zor olduğunu söylemiş miydim, şu var o daha da zor, zaten aşırı zor yani bakma benim burada olduğuma ben greencard'la gelmedim, ona rağmen uber zor" şeklinde garip geribildirimler verdiği olay.

  abi biliyoruz, zor. yahu ben ankara'da okuyup istanbul'da iş bulup oraya geçince zorlanıyorum. müsade et de koca kıta değiştirip bir de greencard gibi bir şey ile gelince zorlanacağımı bileyim. adam 20 tane entry yazmış, hepsi ne kadar zor olacağıyla ilgili. bu adamlara kalsak yozgat'ta falan yaşamamız lazım.

  merak etmeyin duyarlı yazarlar. biz de biliyoruz çok zor olduğunu. zaten daha gitmeden türlü zorlukları yaşıyorsun. adamlar sana o kartı verene kadar kan alıyor senden. 2 farklı arkadaşım 1 de akrabam gitti bu yolla amerika'ya. sağolsunlar böyle "o çok zor, bu böyle kan alıyor, şu şöyle ensene vuruyor" demektense, hepsi birer blog açtı ve çektikleri çileleri gün gün anlatmışlar. ha bunu söyleyip, çözümlerini de anlatmışlar. kim bilir, belki bu denemede değil de; 5 yıl sonra, 10 yıl sonra çıkar. çıkana kadar devam edeceğim. çıktığında da belki bu zamana kadar okuduğum bütün sorunların daha büyükleri başıma gelecek. kararlı olduktan sonra bir şekilde halledilir.

  bir de burada öyle bir hava yaratılmış ki, sanki başvuran herkes meksikalı kaçakçı göçmenler. okumamış cahil falan. yok abi öyle bir şey. buradaki herkes greencard olmasa bile gerekirse iş başvurusu yapıp gitmeyi deneyebilecek seviyede. çoğu kişi iyi işlerde çalışıyor, güzel cv'leri var. hele zaten global ölçekte tanınan bir firmada çalışıyorsan adamlar en kötü bir skype konferansına davet ediyor, eline yüzüne tipine konuşmana bakıyor.

  anladık abim, zor. şu ülke insanının bir şeyi başardıktan sonra ya da başarmasa bile etrafındakilere "çok zor la çok zor" demesi hasta ediyor beni. tamam belki greencard ile gelmedin, master'a doktoraya gittin, iş kurdun gittin, iş başvurusunda bulundun da ok dediler gittin, bir şekilde gittin. iyi ki zorlandın, şimdi herkes sana göre peasant, herkes zorlanacak kalifiye olmayan işçi. az pozitif yaklaşın be. içimi şişirdiniz.

  bu sürekli moral bozan "çok zor abey"ciler için yazılmış süper bir yazı var. vakti olan okusun.
  https://medium.com/…fuck-up-48428d3990b5#.n0lhe25oz

  türk bir arkadaş da bu yazıdan esinlenip benzer bir yazı yazmış
  https://blog.versiyon2.com/…9bc6fd8bb941#.52y5gvtjo

  edit: sanırım türkçe olan bazen açılıyor bazen açılmıyor, anlamadım. medium'da "herkes sıçıp batırmanızı istiyor" şeklinde aratırsanız çıkacaktır. yazan arkadaş serkan mutlu.
 • (bkz: green card dediniz ve birazdan guru gelecek)

  edit: çoktan gelmiş bile amk! yine yıkmış hayalleri eylemiş viran..