757 entry daha
  • 3 mayıs türkçülük günü’nün nasıl ve neden ortaya çıktığını bildikleri hâlde -belki gerçekten de bilmiyorlardır- hâlâ bu günü kutlayanların yalnızca “üstün ırk, ırkla övünme” düşüncesinde olduğunu sananları gördüğümüz başlıktır. evladım, türkiye’de 1 mayıs neden özellikle taksim’de kutlanmak isteniyor? 8 mart dünya kadınlar günü niye var? bu günler, durduk yere mi ortaya çıkmış? yine eleştirecekseniz eleştirin de sığ görüşlerinizi bir kenara bırakın önce. kendi görüşüme zıt olsa da gerçek dava adamlarına saygı duyarım. bu gün de özünde her şeyden önce o dava adamlarına bir saygı duruşudur. sonrasında “ırkçı, milliyetçi, kafatasçı, faşist, buduncu” insanlarca ülkenin kuruluşunun, millî değerlerin, geçmişin bir kez daha öne çıktığı bir gün olarak görülebilir. ülkenin kurucu değerlerine düşman olanlara, müzmin bölücülere bir şey demiyorum zaten. onların niyetinin ne olduğu belli. böylelerinin yüzüne “ırkçılık yapın.” demiyorum ancak anadolu gibi bir coğrafyada tozpembe hayaller görenlere, insancıl davrananlara daha dikkatli olmalarını öneririm.

düzenleme: yazım.
  • “1944 zulmü günlerinde ismet inönü ve chp iktidârı, türkçülere saldırırken, atsız hoca ve etrâfındakilerin türkçü değil, ırkçı ve tûrancı olduklarını, gerçek türkçülerin kendileri olduğunu söylüyorlardı. türkçülüğün ise "türkiye türkçülüğünden" ibâret olduğunu söylüyorlardı. yâni dönemin başbakanı şükrü saracoğlu, türkçüyüz derken, kasd ettiği bildiğimiz ve kabûl ettiğimiz anlamda bir türkçülük değil, bir türkiye türkçülüğüdür. yâni aslında anadoluculuktan başka bir şey değil.

ayrıca atatürk, elbette türkçüydü ama atatürk, hiçbir sözünde türkçülükten söz etmemiştir. ona atfedilen "türk ve türkçülük karşıtı olan herkesi ezeceğiz" sözü ismet inönü'ye âiddir. inönü, 1925 şeyh sâid isyânı sırasında, şu şekilde söylemiştir:

"türkiye'de türklük ve türkçülük muhâlifi bütün unsurlar kesilip atılacaktır."

bununla birlikte 1944 zulmünde dâvânın adı, "ırkçılık ve tûrancılık" olsa da, ismet inönü hükûmetlerinin ve daha doğrusu 1923'ten 1950'ye kadar hiçbir hükûmetin (atatürk'ün de) ırkçılıkla bir sorunu yoktur. hiçbiri ırkçılığa düşmân değildir. türkiye târihinin en radikal ırkçısı olan ve bu konuda nazilere çok yakın bir çizgisi olan mahmut esat bozkurt, bu ülkenin en önemli adâlet bakanlarından biriydi. aynı şekilde 1930 yılında çıkarılan ve ırkçı bir yasa olan "iskân kânûnu" yürürlükteydi. ayrıca 1944 zulmünde yargılananlar, savaş yıllarında da açıktan nazicilik yapmamıştır. meselâ türkiye'nin en ünlü nazisi, cevat rıfat atilhan'dır. öyle ki, istanbul üniversitesi önünde, galata köprüsü'nde gamalı haçlı pazubandları dağıtmıştır. aynı şekilde nûreddîn topçu'nun evinde hitler resmi olduğu söylenir. kendisi de gurûrla faşist olduğunu söylemiştir. ama bunlara yönelik bir hareket olmamıştır. herhangi bir şekilde bu yüzden yargılanmamışlardır.

peki, hükûmeti çıldırtan neydi?

tûrancılık... çünkü sovyet ruslar için en büyük tehlike, şu ân olduğu gibi, tûrancılıktı. bu yüzden de tûrancılığın ezilmesi gerekiyordu. ayrıca 18 mayıs 1944'deki kırım sürgünü ve soykırımı ile ismet inönü'nün 19 mayıs 1944'de tûrancılara saldırması arasında hiçbir bağlantı yok mudur? bu tamâmen tesâdüf müdür?

ruslar için belki ama türkiye'yi yönetenler için tesâdüf olduğunu pek sanmıyorum. neden? çünkü türkiye'de ruslara bu konuda tepki gösterebilecek tek kesim tûrancılardı. onlar da bu şekilde ezildiler."
    kutlu altay kocaova

3 mayıs bir direnişin öyküsü, bir yiğitlik türküsü, türk’ün ölümsüzlük ülküsüdür. 3 mayıs, davamızın ve sevdamızın işaret fişeğidir. milli şef; tabutlukta, darbeciler tabutluklarda boğmaya çalışsa da 76 yıl önce yükselen sesimiz yok olmamıştır. 3 mayıs ruhu sonsuza dek var olacaktır.
    “türkistan’ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
    cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.
    türk doğarız, türk gezeriz, türk yaşarız dünyada;
    devrilen moskof elinden çıkarız bir gün olur”
    türklük için cehdeden herkese minnetimi sunuyorum.
  • benim anlamadığım bu günü kutlarken neden türkçülük günü yerine inatla “milliyetçiler günü” olarak kutlandığı.
    milliyetçiler günü dersen bu günü bütün milliyetçiler kutlayabilir. bi ingiliz de bu günü kutlayabilir adam ingiliz milliyetçisidir. bir kürt de kutlayabilir adam kürt milliyetçisidir. ya doğru şekilde kutlayın ya da hiç kutlamayın rezil duruma düşürmeyin kendinizi de bu günü de. türkçülük günü demekten çekiniyorsan bu nasıl milliyetçilik ben anlamadım.

bütün türk milliyetçisi arkadaşlarımın türkçülük gününü kutlarım. an itibariyle bugün 3 mayıs!

düzeltme: doğrusu türkçülük günü değil türkçüler günü’ymüş.
  • cesaret, yüreklilik, atılganlık olmayan hiçbir dâva başarıya ulaşamaz. kutlu olsun!
  • kutlu olsun! yaşadıkça türkçüyüz!

bugün atsız'ın yaşadığı işkencelere, türkçü gençlerin maruz kaldığı baskı ve şiddette rağmen kazanılmış türkçülük, turancılık davasının kazanıldığı tarihtir. 3 mayıs türkçüler günü olarak kutlanması atsız'ın vasiyetidir.
  • uluslararası özgür basın günü ve dünya kahkaha günü ile aynı tarihe düşen gün.

artık bütün medeni ülkelerin suç olarak kabul ettiği, acıdan ve kandan başka hiçbir anlam ifade etmeyen, modern dünyada en ufak meşruiyeti olmayan ırkçılığa alet olmak yerine basın emekçilerini kutlayın veya basitçe kahkaha atın.

şen şakrak gülün sadece. insanlığa katkınız çok daha büyük olur.
  • "türk ve türkçülük aleyhinde bulunanları ezeceğiz!"

(bkz: mustafa kemal atatürk)

kaynak: yanık yurt gazetesi, izmir, 28 nisan 1341 (1925). sayı: 96, s. 2, sütun: 4-5
  • ulu önder mustafa kemal atatürk'ün de dediği gibi;

"ben, her şeyden önce bir türk milliyetçisiyim. böyle doğdum, böyle öleceğim."

türkçüler gününüz kutlu olsun...
  • kutlu olsun, gurur duyuyorum milletimle
  • “3 mayıs bir bayram değildir. milli şuurun ayaklanmasıdır.”

3 mayıs ruhu ebediyyen yaşasın!
754 entry daha
hesabın var mı? giriş yap