şükela:  tümü | bugün
  • bunu söyleyen kişi btk başkanı ömer fatih sayan. tam olarak şöyle demiş "sadece uhd izlemek isterseniz, birkaç dakika önce başlatmanız gerekiyor onun dışında 3 mbit yetiyor"

bilmeyenler için biraz bilgi verelim; btk ocak ayında yayımladığı planda adil kullanım kotası sonrası 3 mbit'e düşen hız hakkında internet sağlayıcılarla ağustos ayı içerisinde görüşeceğini ilan etmişti.

donanımhaber üyelerinin girişimleri sonrasında chp adana milletvekili ibrahim özdiş mecliste bunu gündeme getirmişti. bugün btk yetkilileriyle görüşmeye gittiklerinde btk başkanı 3 mbit hızın uhd video izlemeye yeteceğini iddia etmiş. yani btk insanların adil kullanım kotası ile ıstırap çekmesinden yana.

internet altyapısını sağlayan şirketleri yatırım yapmaya, kablolama yapmaya yöneltmek yerine; kullanıcının daha az veri kullanmasını istemek nasıl anlatılır bilemiyorum ama alt yapı yetersiz yalanının arkasına sığınmaktan da vazgeçin artık. her ayın ilk haftası herkes erişebileceği hız maksimumdayken internet kullanıyor yıllardır ama internetin hiç bundan etkilendiğini görmedik. altyapı gayet de yetiyor. bahanelerin arkasına saklanmaktan vazgeçin. ayrıca 3 mbit hızla 720p videolar bile açılmıyor ne uhd'si.

donanımhaber'de açılan konu haftalardır zirvede incelemek isteyenler bu adresi ziyaret edebilir.

ekşi sözlük yazarlarının sadece birkaç dakika düşünüp şu konuyu gündeme taşımasını isterdim.
  • aynı mantığa göre 56k dialup bağlantıyla da izlenir.

"videoyu sadece birkaç gün önce başlatmanız gerekiyor, onun dışında 56k yetiyor" denebilir, bu mantıkla.
  • zamanlaması manidar olan söz. yiyorsa bu cümleyi ay sonuna doğru kurun. milyonlar sokağa dökülmezse namerdim.
  • saçmalamanın zirvesi.

bırak 4k'yı, netflix'de 60 dakikalık 1080p bir dizi bölümü izlersem yaklaşık 3 gb veri harcıyorum. yani netflix 1 dakikada yaklaşık 50 mb veri istiyor benden.

senin 1 dakikada 3 mbps hızla bana verdiğin miktarsa sadece 18 mb. yani bu hızla 1080p bir hayal.

gelelim 4k'ya. netflix'de 60 dakikalık 4k bir dizi bölümü yaklaşık 17 gb tutuyor. yani dakikası 300 mb gibi bir şey. sen ne veriyordun bana, 18 mb. rezillik.

youtube'a bakalım. burada 10 dakikalık 4k bir video izlersem 1.4 gb harcıyorum. dakikada 140 mb'a geliyor. yine hayal yani.

youtube 1080p bile dakikada 25-30 mb veri istiyor benden. ona bile yetmiyor hız ama adam btk başkanı olmuş halen milleti kandırma derdinde. bir servis sağlayıcı yöneticisi olsa bir nebze anlarım bu yalanları ama sen btk başkanısın be adam. bu saçma sorunu çözeceğine utanmadan yalan yanlış savunmaya kalkıyorsun.
  • izlenir tabi 90 dakikalık bir filmi izlememiz yaklaşık 4 saat filan sürer ama olsun.
  • bakan bir adet 0 unutmus anlasilan
  • önüne pc konulup "720p video aç bakalım izleyebilecek misin?" denilesi kişinin saçma sapan cümlesi.

(bkz: bandwith throttling)
  • ülkede önemli yerlerdeki insanların, sorumlu oldukları işlerden bihaber olmasından kaynaklanan açıklama. ya insanları salak yerine koyuyorlar ya da cidden iş alanındaki temel bilgilerden yoksunlar.