şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: hükümet, avrupa'da yaşayan türkleri zora soktu)

  haberin başlığı bu.

  mevzuysa şu: “otomatik bilgi transferi" varılan anlaşmayla 01.ocak.2018 itibariyle

  -kısa spoiler-
  almanya’da sosyal yardım alan bir kişinin türkiye’de parası ya da mülkü olduğu belirlenirse önce yardımı kesilecek, ardından da aldığı sosyal yardım parası faiziyle geri istenebilecek.
  -kısa spoiler-

  çok değerli vatandaşlarımızı yurdumuza bekliyoruz. buralar çok güzel siz de gelsenize. özellikle "50 yıl önce sen olsan biz bugün burada olmazdık" diyen var ya sen özellikle gel... cennet buralar. şelale gibi ballar şaraplar akıyor. gel n'olur gel.

  kaynak

  bir ekleme yapmak ihtiyacından edit:

  sistemin adı otomatik bilgi transferi olduğuna göre, sanırım bu işlem bir entegrasyon ile gerçekleşecek. yani bilgi arz talep şeklinde yürümeyecek gibi görünüyor. dolayısıyla devletin bilgiyi aktarmaması gibi bir durum olamayacağını düşünüyorum. biz severiz de böyle katakulli işleri. eğer konu entegrasyon konusu olursa, o 2002 de kamu kurumlarının durumu, 2002 de hastanelerin durumu diye başlık açan zevatı burada görmeyi arzularım. 2002 bilgi-işlem dünyasıyla bugünkü arasındaki farkı görebilirler böylece...

  ayrıca 2. olarak da avrupa'da yaşayan ve namusuyla geçinen ekşici yazarların başlık altında toplanması sevindirici. ahlaklı olmak fazilettir biliyorsunuz.
 • çok değil 2 saat önce osmanlı tuğralı audisiyle evimizi şenlendiren gurbetçi kuzenimin dediğine göre gurbetçilerin içi vatan vatan diye yanıyomuş. e bu da bahaneleri olur işte amk.
 • (bkz: svihs)
 • almanyada belki 5 sene çalışmış olmasına rağmen devletin tüm sosyal yardımlarını a dan z ye kadar sömüren, ben çalışamam abi ya diyip, o avm senin bu kahvehane benim asalak asalak gezen, üstelik tüm malını mülkünü memlekete yatıran, orda ticaret/ emlak alım satım yapıp dolarla eurolarla oynayıp, almanyada bileğinin hakkıyla yıllardır fabrikalarda köle gibi çalışmış ezilmiş arkadaşlarına caka satan sonradan görme gurbetçilere müstahak olan durumdur.
  gerçi o çakallar mutlaka eşeğini sağlam kaziğa bağlar, kendi adlarına mal mülk bırakmazlar memlekette ama olur da bi açıkları bulunup haksız yere aldıkları paracıkları paşa paşa iade etmek zorunda kalırlarsa o zaman yediler naneyi

  einigkeit und recht und freiheit für das deutsche vaterland yavrum
 • şu alamancı ampullerin vatan hasretine son verip gerisin geri evine postalayacak tüm gavurun ellerinden öperim. gönderin şu ibneleri buraya doğru da zırlamalarını izleyip keyiflenelim.
 • ulan benim eniştenin dünya kadar malı var burada hâlâ emekli maaşı alır. adamın burada apartmanı var amk almanya'da sığınma evi gibi bir yerde kalıyorlarmış. kodumun malı ya. toprağı bol olsun halam öldü de kurtuldu.
 • (bkz: ahahahaha)

  avrupadan bir türk olarak yorumum: oh olsun kekolara. geri de dönersiniz umarım da avrupa tekrar gelecek için düşünülebilir bi yer haline gelir buradaki eğitimli türkler için.

  tanım: beter olasıca durum.

  edit: üç kuruş para için dünyanın en rezil işlerini yapıyor özellikle almanya’daki işçi ve cahil ötesi fabrika beyinli kesim. utanıyorum aynı ırktan olmaktan. keşke daha alman vatandaşlığına geçmemiş olanların en azından kalıcı oturumları bi şekilde ellerinden alınsa da postalansalar devleti kandırmaktan.
 • olayın özeti şu: vatan hasretiyle yanıp tutuşan vatandaşlarımız avrupa'da yaşadığı devlete sosyal yardım için başvurduğunda oradaki abiler, buradaki abilere "bu arkadaşın tapuya, trafiğe kayıtlı malını mülkünün listesini gönder" diyecek; buradaki abiler de gönderecek. üzerine kayıtlı mal varsa oradaki abiler "git türkiye'deki mallarını sat, onunla geçin kardeşim. bütün bi mahalle seninmiş amk" diyecek. evet, amk diyecek.

  avrupa'daki vatandaşlar buradaki mallarını satıp euro'ya çevirdiklerinde ellerine geçen miktarı görürlerse ehonominin ne gadar iyi olduğunu daha güzel idrak ederler diye tahmin ediyorum.

  bu anlaşmayı imzalayan bakanların, bürokratların elleri dert görmesin.
 • ingiltere’de yasayan biri olarak, ingiltere’deki sark kurnazlarini uzecegini dusundugum gelisme. cok da guzel bir gelisme.

  kodumun dolandirici, ikiyuzlu ahlaksizlari. adam issizim diyor, devletten yardim aliyor. belediyenin sagladigi konutlarda kaliyor. ustune kacak calisiyor. onu da nakit olarak cebe atiyor. kurus vergi vermeden binlerce sterlin kazaniyor. sagligindan, egitiminden ucretsiz faydalaniyor. buranin ekmegini yeyip, tum parayi turkiye’ye aktariyor. hic utanma arlanma yok. bir de ustune kendisi gibi yapmayani enayi olarak goruyor. sonra bu ingilizler cok kotu. kotu olan varsa sizin gibi buralara gelip, 7 sulale sistemi somuren, aklinca kendini zeki zanneden insanlar kotudur. tez zamanda hesabi sorula.
 • kesinlikle yetmez ama evet.

  hükümetin sosyal devlet tanımını enayilik ile karıştırmadan bu çomarlara yattığı yerden para verme huyundan vazgeçmesi gerekiyor.

  insanlar artık salak değil. alman tv’lerinde çıkıp benim çalışmaya vaktim yok diye gerinen tipleri gören insanlar, 70 yaşına kadar bu asalakları beslemek için mi çalışıyoruz huzursuzluğu içindeler. en başta da it gibi çalışan gurbetçiler bu huzursuzluğu yaşıyor.