şükela:  tümü | bugün soru sor
 • magnus'çuğumun nakamura'nın içinde gezdireceği maç olacaktır.
  not:lise satranç takımı.
 • magnus’un küçük bir farkla kazanacağı maç (hikaru az yılanoğlu değildir). öyle ya da böyle çok keyifli olacağı kesindir. umarım gelecekte anaakım medyada izleme şansımız olur böyle karşılaşmaları.
 • hikaru 1+1'e kendini oyun içinde tutabilecek bir skorda girerse kazanma ihtimali az değil, çünkü bu adam cidden 1+1'de sapık gibi bir oyun oynuyor. fakat bu söylediğim ihtimal bence düşük, magnus son turnuvada oldukça iyi performans sergiledi ve bugün de rahat kazanacaktır gibi düşünüyorum. geçen seneki maçları da bana oldukça şok olmuştu, 1+1'de bile net üstünlük sağlayamamıştı hikaru.

  edit: 1+1'de 7,5-2,5 yendi magnus, yuh ulan yuh.
 • hikaru nakamura, blitzde kendine klasik zaman kontrolüne oranla çok daha fazla güveniyor. hatta izlenilen yayınlarda hikaru'dan bahsedilirken blitzin kralıymış gibi bir hava yaratılıyor. abartılı bir anlatım yapmış olabilir ancak bu atmosferin yaratıldığına inanıyorum ben. bana öyle geliyor ya da. ama karşısında son dünya blitz satranç şampiyonu var ve grand chess tour takvimindeki rapid/blitz turnuvalarında magnus üstünlük kurmuştu. magnus inanılmaz formda, kazanmak için oynayacaksa bence bugün de kazanacaktır. ancak şampiyonayı atlattım, keyfime bakayım diyip deneysel sulara açılacaksa ya da biraz konstantrasyon kaybı ile oynayacaksa hikaru kazanabilir. magnus kötü oynadığında gerçekten kötü oynuyor. bunu başlarda anlayacağız.
 • iki blitz ustanının bu seneki karşılaşmasıdır. gönlüm hikaru'dan yana ancak galiba magnus favori.
 • magnus'un tabii ki de favorisi olduğu maç. bu tarz büyük maçlara kazanandan ziyade oynanacak oyun için ilgi duyan biri olarak belirtmem gereken hikaru yea diye burun kıvrılan satranç dehasının oyunlarını ya çok iyi ya da çok kötü oynuyor oluşu sön dönemlerde. açılışları takip eden varyasyonları ya çok iyi hatırlıyor ya da şöyle böyle. ancak kötü de oynasa ortaya iyi bir oyun koyabiliyor.
 • heyecanla beklediğim karşılaşmadır. alaka kuramayanlar için brezilya almanya dünya kupası finali gibi bir olay, real madrid barcelona maçı gibi, federer nadal gibi ... anlaşıldı sanıyorum :)
 • muhteşem bir maç olacak az kaldı mutlaka takip etmelisiniz
 • nakamura son bir kaç yılını blitz bullet oynayarak geçirdi. çok enteresan açılışları var bulletlarda özellikle. carlsen'in burada favori olduğunu hiç düşünmüyorum. ortada bir oyun olacak kanaatindeyim.

  edit: bu blitz eloları. magnus önde işte diyeceksiniz ama nakamura'nın parti sayısına bi bakın. nakamura'nın bugün carlsen'e küçük tatlı sürprizler yapacağını düşünüyorum :)
 • başlamak üzere olan müsabaka. play station'ı olanlar twitch aplikasyonunu (youtube'un oladuğu yerde) yükleyip, "chess" kanalından maçı izleyebilirler.