şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: elohim)

  edit: müminun suresi 14. ayet'te şöyle bir ibare geçer.

  --- spoiler ---

  "yaratanların en güzeli allâh, ne yücedir"

  --- spoiler ---
 • allah kelimesiyle islamı bağdaştırmaya çalışan bir tespit. halbuki araplar putlara da allah diyordu. islamdan önce allahlar vardı, islamdan sonra allah tektir inancı benimsendi.
 • şu şekilde genişletilebilecek bir konudur:
  gabriel: el'in gücü
  mikael: el gibi olan
  azrael: el'in yardımı
  rafael (israfil): el iyileştirir
  uriel: el ışıktır
 • sonra nabopolassar'ın oğlu nebukadnezar ii geldi...
 • essenileri çok yanlış tanımışsın dedirten başlık.
  lütfen kaynak.
 • güzel bir tanımlama olmakla birlikte melek jesus kavramı yani melek isa biraz yersiz olmuş. isa mesihliği ile ön plana çıkmıştır. mesihlik yahudilikte zaten vardır. mesihle ilgili yeni ahitte geçen ifadeler tevrat ayetleri ile referanslandırılmıştır. yani isa ile ilgili herşey essenilere değil tevrat'a dayandırılır. esseniler isa'dan çok da eski olmayan bir dönemde ortaya çıkmış, öğretileri tevrat'a dahil edilmemiş - öğretileri ölü deniz yazmalarında yer alır sadece- pasif bir cemaattir. dünyadan yalıtılmışlıklarıyla ve sade hayatlarıyla isa'ya benzetilirler ama temel de bir alakaları yoktur.

  ama evet üç din de yahudikteki el ve sonrasında yhwh için oluşturulmuş teolojiye dayanır. ancak allah kelimsi el'den değil arap baş tanrıçası el lat'ın erkekleşerek el lah olmasından gelmektedir.

  edit: imla
 • efsanevi bir ateist saçmalığı. oğlum bizim islama giriş cümlemiz “allahtan başka allah yoktur” diye başlar. allah, tanrı, rabb, god, hepsi aynı şey bizim için. davamız tek ilah olduğu yönünde. yoksa allah insanın varolmasından beridir tek ilah inancını öğütlüyor ve insan her seferinde bundan sapıyor.

  isimlerin benzemesi inancımızı azaltacak değil kuvvetlendirecek bir olay yani.

  ulan mal geldiniz mal gideceksiniz.
 • halen islam öncesi putlara allah diyenler olduğunu görmek kara mizahtır. hele ki tek tanrı inancının islam sayesinde oluştuğunu sanmak ise tarifsizdir.
 • "andolsun ki biz her topluma: 'allah'a kulluk edin, şeytana ve şeytanlaşmış insanlara kulluk etmekten sakının' diyen bir peygamber gönderdik. (onların) kimini allah (niyet ve gayretlerine göre) doğru yola iletti, kimi de (inatları yüzünden) sapıklığı hak etti. yeryüzünde geziniz de peygamberlerini yalanlayanların sonunun ne olduğunu görünüz." nahl suresi, 36.ayet

  bu nedenle bütün toplumlardaki dinler birbirine benzer. hepsi ilk tebliğ edildiklerinde hak din olan islam'dı. kimisi en başında çarpıtıldı, kimisi peygamberleri göçtükten sonra. zeus, yehova, odin, brahma... fark etmiyor.
 • kendi koyduğunuz ismine ne derseniz deyin ateist deist vs. bunlar sadece kendi vicdanınızı rahatlatmak için....
  acınacak haliniz var....