şükela:  tümü | bugün
 • wilt chamberlain denen ve gelmis gecmis en cok sayi atip en cok bayanla beraber olan insan yuzunden gelistirilmis bir kuraldir. key tabir edilen alanin icinde ofans dahilindeki hicbir oyuncunun 3 saniyeden fazla durmamasini gerektiren, aksi taktirde topun obur takima devrini gerektiren kuraldir. tahmin edilecegi gibi 3 saniye kuralian yakalananlarin cogu beyaz pivotlardir. (bkz: white man cant jump)
 • basketbol literatürünün hakemler açisindan en zorlu kurallarindan birisidir çünkü feci saibeli bir durumdur. oyuncunun tek ayagi çizgide gerisi disarda, içerde kaç saniye kaldi, oyuncu girdi çikti fakat hakem görmedi gibi bir sürü durum yüzünden hakem ve oyuncu arasinda diyaloga neden olur bu kural. bazi hakemler atagin gelisiminin güzelligi yüzünden unuturlar, çalmazlar 3 saniyeyi, bazisi da daha yeni cut eden oyuncuya aninda 3 saniye diye çalar düdügü. önemle incelenmesi ve dikkatle uygulanmasi gereken bir kuraldir.
 • ayrica, eskiden oyuncular bir ayaklarini disarda birakmak suretiyle vücutlarinin geri kalan bölümlerini ampul içerisinde tutabilirlerdi ki, bu durum ayi pivotlarin çok isine yarardi. simdi ise degisen kurallarla, ampul ile alaka kuramaz oyuncu 3 saniye direkt saymaya baslar.
 • nba'de adam adama savunma zorunluluğunun kalkmasıyla birlikte adam adama savunma yapmayan bir savunma oyuncusunun da key içinde 3 saniyeden fazla kalamayacağını da içine almış kural. yani artık offensive ve defensive olmak üzere 2 adet 3 saniye kuralı var.
 • (bkz: basketbol)
 • sigara dustukten sonra 3 saniye icerisinde yerden alabilirseniz icmeye devam edebilirsiniz. 3 saniyeyi gecerse mundar olur, icilmez.
 • çok titiz bi arkadaşın kendince koyduğu kurallardan biri: sigara gibi yere düşen şeylerin 3 saniye geçmeden yerden alınması durumunda yeniden kullanılabileceğini öngörür.
 • wilt chamberlain adiyla anilan bir hayvan sebebiyle uydurulmus kuraldir.
  sebebi ise oldukca acik, sen koyarsan wilt'i potanin yanina (ki zaten kurallar haric kimse uzak tutamazdi onu oradan)
  ve orada kalmasina izin verirsen*, adam takim arkadaslarindan gelen paslar ile pota arasini pratikte kisa devre eder.
  hele bir de karsi takimin da direnci dusuk olunca cok yuksek sayilarin gelmesi kacinilmaz olur.
  neticede oyun yalan olur. 3 saniye kurali da burada devreye girer. wilt'i potadan mumkun mertebe uzak tutmaya calisir
  qed
 • küçükken; yenmekte olan** bir şeyler yere düşerse, üç saniye içerisinde yerden alabilirseniz, düşmemiş gibi davranabilme izinini veren kuraldır. hangi akla hizmettir bilinmez ama küçükken gerçekten böyle birşey vardı. yere birşey düştümü yerden alınıp, "üç saniye kuralı" diyip bir kerede üfledikten sonra yemeye devam edilirdi. hadi bir dönem öyle geldi geçti(biz küçüktük vs.), $imdi lise öğrencilerinde bu olayın hala devam ettiğini duyunca dumurlara uğradım. mantıksal olarak $öyle dü$ünülüyor sanırım hani bu bakteriler, mikroplar hareket halinde yaa bunların algılaması üç saniye sanırım, ondan böyle bir kural var.. kim düşündü bunu cok merak ediyorum çünkü gayet akıllıca.. *****

  edit: bu arada yazdıktan bir süre sonra aklıma geldi. bu 3 saniye kuralını bilen dönem ortaya cipsikola diyede birşey atmıştır ki o da dillere destandır. (bkz: cipskola)