şükela:  tümü | bugün
 • wilt chamberlain denen ve gelmis gecmis en cok sayi atip en cok bayanla beraber olan insan yuzunden gelistirilmis bir kuraldir. key tabir edilen alanin icinde ofans dahilindeki hicbir oyuncunun 3 saniyeden fazla durmamasini gerektiren, aksi taktirde topun obur takima devrini gerektiren kuraldir. tahmin edilecegi gibi 3 saniye kuralian yakalananlarin cogu beyaz pivotlardir. (bkz: white man cant jump)
 • 3 saniye kuralının farklı bir versiyonuna coupling'de de rastlanılmıştır. steve* susan'a "seni seviyorum" demiştir, diğer kızlar da buna şaşırır, aa daha çok yeni başladınız, nasıl oldu da söyledi falan diye.

  susan şöyle açıklar. "that's what men do when there's a gap in the conversation. they hate silence. it makes them feel guilty. pause for a second and they'll ask you "what's wrong?", two seconds and they ask you if you got your period, three seconds and they love you!"

  yani diyor ki susan walker abla "konuşma sırasında bir boşluk olunca erkekler böyle yapar. sessizlikten nefret ederler. sessizlik kendilerini suçlu hissettirir. bir saniye susarsan neyin olduğunu sorarlar, iki saniye susarsan regl olup olmadığını, üç saniye susarsan seni seviyor olurlar!"

  üç saniye sussak halloluyomuş demek bütün sorunlar. tevekkeli değil "kadınlar çok geveze, bik bik, ay ne bu karı dırdırı" diye çook geyik dönüyor.
 • "halka açık ve kalabalık bir yerde, uzaktan adınızla size seslenildiğinde, cevap verip vermemeye karar vermek için üç saniyeniz vardır." şeklinde özetlenebilir. 3sn içinde cevap vermezseniz, artık cevap veremezsiniz, duymamış gibi yapmak zorundasınızdır. zira, 3sn'den sonra verilen cevap "aslında duydum ama, cevap verip vermemek için bi sürü şey düşünmem gerekti" şeklindeki gerçek duruşunuzu ele verecektir.
 • ülkemizdeki 3 saniye kuralı bambaşkadır.

  valla kim uydurduysa iyi uydurmuş, şu şekilde:
  eğitim sisteminde bazı öğretmenler öğrenciye vurabilir. öğrenci de darbe aldıktan sonra 3 saniye içinde öğretmene karşı bir darbede bulunabilir. buna 3 saniye kuralı denir.

  bugün birkaç öğrenci "hocam gerçekten var öyle bir kural" dediler ama inanmadım tabiki.
 • kritik bir soruya karşıdaki 3 saniye içinde cevap vermiyor ise; cevap, soruyu soranın olmasını istemediği alternatiftir.

  örn: (bkz: #23032685)
 • fiba'nın kurallarına göre,

  1- eğer oyuncu dışarıya çıkmak için hareketlenmişse, ve bu anda üç saniye dolmuşsa,
  2- eğer oyuncu key alanında ve üç saniye dolarken takım arkadaşı şut atmışsa veya tam atmak üzereyse ,
  3- eğer oyuncu üç saniye tam dolarken şut atmak için dribling yapıyorsa

  oyuncuya toleranslı davranılır. (tam olarak allowance must be made cümlesi geçer). yani üç saniye kuralında hakemin kararı değişkenlik gösterebilir.
 • nba'de adam adama savunma zorunluluğunun kalkmasıyla birlikte adam adama savunma yapmayan bir savunma oyuncusunun da key içinde 3 saniyeden fazla kalamayacağını da içine almış kural. yani artık offensive ve defensive olmak üzere 2 adet 3 saniye kuralı var.
 • çok titiz bi arkadaşın kendince koyduğu kurallardan biri: sigara gibi yere düşen şeylerin 3 saniye geçmeden yerden alınması durumunda yeniden kullanılabileceğini öngörür.
 • wilt chamberlain adiyla anilan bir hayvan sebebiyle uydurulmus kuraldir.
  sebebi ise oldukca acik, sen koyarsan wilt'i potanin yanina (ki zaten kurallar haric kimse uzak tutamazdi onu oradan)
  ve orada kalmasina izin verirsen*, adam takim arkadaslarindan gelen paslar ile pota arasini pratikte kisa devre eder.
  hele bir de karsi takimin da direnci dusuk olunca cok yuksek sayilarin gelmesi kacinilmaz olur.
  neticede oyun yalan olur. 3 saniye kurali da burada devreye girer. wilt'i potadan mumkun mertebe uzak tutmaya calisir
  qed
 • basketbol literatürünün hakemler açisindan en zorlu kurallarindan birisidir çünkü feci saibeli bir durumdur. oyuncunun tek ayagi çizgide gerisi disarda, içerde kaç saniye kaldi, oyuncu girdi çikti fakat hakem görmedi gibi bir sürü durum yüzünden hakem ve oyuncu arasinda diyaloga neden olur bu kural. bazi hakemler atagin gelisiminin güzelligi yüzünden unuturlar, çalmazlar 3 saniyeyi, bazisi da daha yeni cut eden oyuncuya aninda 3 saniye diye çalar düdügü. önemle incelenmesi ve dikkatle uygulanmasi gereken bir kuraldir.