şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tıp fakültesi 3. sınıfa başlayan öğrenciler kliniklere girerler. anamnez, muayene, şu-bu derken, bir ara kendilerini de muayene eder ve bazı teşhisler koyarlar. kitaptan okudukça bu hastalığın kendilerinde olduğuna daha çok inanırlar.

  daha sonra (3 ay-1 sene) bu sanrı geçer.

  ek: benimki atrial septal defektti.
 • her kilo alan kızın hipotiroidi, her kendini yorgun hisseden trakyalının talasemi, her ağzında aft çıkanın behçet , arada bi hazımsızlık hisseden her öğrencinin de irritabl barsak sendromlu zannetmesine neden olan sendromlar bütünü. benim 3.sınıf sendromu hikayem majeziki fazla kaçırmamla başlamış akut böbrek yetmezliğine girdiğimi düşünerek hüngür hüngür ağlarken acil dahiliyeyi ayağa kaldırmam ve hemşirelerin benimle 'mide lavajı yaptırmayı da düşündün mü kihkihkihkih' şeklinde eğlenmesiyle son bulmuştur.
 • kanımca sadece tıp fakültesinde değil, mühendislik fakültelerinde de yeri vardır. biraz farklıdır tabiki. şöyle ki, üçüncü sınıf genelde mühendislik fakültesinde seçilen bölümün artık kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı sınıftır. genel mühendislik dersleri bitmiş artık sadece kendi bölümüne has dersler alınmaya başlanmıştır. bunun yanında bir kaç tane de seçmeli ders alındıysa, aman allahım.. tamam yani bu çocuk artık kendisini tam bir mühendis zanneder. artık arkadaşlar arasında iyiden iyiye mühendislik muhabbetleri dönmeye başlar vs. bu sınıfı iyi notlarla geçenlerin koltukları kabarır. "astım, kestim kanka tamamdır kral gibi mühendisiz bundan sonra" tripleri pek eğlencelidir. devamında ne olur? dördüncü sınıfa geçince birey anlar ki daha tam bir mühendis olunamamıştır zira dördüncü sınıf çoğu bölümde tam bir göte giren şemsiyedir. bu arkadaş büyük ihtimal yazın staj falan da yapmıştır ve birazcık öngörüsü ve gözlem yeteneği varsa mühendisliğin öyle üçüncü sınıfı başarıyla bitirince olunacak bişey olmadığını tam olarak idrak etmiştir. bütün havası söner, köpek gibi ders çalışmaya başlar ki dördüncü sınıfı bitirip mühendis olma yolunda ilk adımını atabilsin.

  özetle, tıp fakültesinde insanlar üçüncü sınıfta kendilerine teşhis koymaya başlarlar mühendislik fakültesinde ise insanlar kendilerini mühendis zannetmeye..
 • 3. sınıfın ilk dönemini bitirmeye yaklaşırken her komite sonrası kendimde o komiteyle alakalı bir hastalık olduğunu sanmamla cereyan ediyor bu durum. 1. komite tbc, 2. komite kanser, 3. komite kalp yetmezliği tanısı koyup kendi kendime anksiyete oluşturdum. mal miyim neyim arkadaş.

  allah hepimize sağlık sıhhat versin.

  amen!
 • nöroloji doktoruna gidilir.

  hoca: şikayet nedir?
  hasta: hocam benim bir haftadır her sabah quadricepsim seğiriyor. hocam ben ms'e doğru gidiyorum.
  hoca: evladım saçmalama.
  hasta: hocam sizde görüyorsunuz ama bakın. seğiriyor, durduramıyoruz hocam.
  (muayene yapılır.)
  hoca: sende tıp 3. sınıf hastalığı olmuş yavrum. turp gibisin, bir şeyin yok.

  1 hafta sonra hasta tekrar gelir.

  hoca: yine mi sen?
  hasta: hocam ben çok kötüyüm.
  hoca: evladım bak senden muayene parası alırım.
  hasta: hocam bana bir şey yapın, ilaç falan verin tetkik yapın.
  hoca: evladım bak seni kovarım.