şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evet sevgili eksiciler, ızlanda'da yapilan bu teste gore cevaplariniz bilincalti, duygusal zeka ve kisiliginiz ile ilgili ipuclari veriyormus.

  1. bir arkadasinizdan sizi arabasiyla bir yere atmasi icin ricada bulunuyorsunuz ve arkadasiniz kabul ediyor fakat yolda bariz bir kural ihlali yaparak (kirmizi isikta gecme,yetersiz takip mesefasi vs) kazaya sebebiyet veriyor ve arabada ciddi bir maddi hasar meydana geliyor.bu durumda arabanin masraflari ile ilgili tutumunuz ne olur?(not:arabada kasko yok)

  2.evlendiniz ve uzun suredir cocugunuz olmuyor.uzun tedavi ve ugraslarin sonunda nihayet esiniz hamile kaliyor ve yillardir beklediginiz bebeginizi dunyaya getiriyor fakat maalesef bebeginiz zihinsel ve bedensel engelli olarak doguyor ve tedavisi yok ama yasadiginiz ulkedeki kanunlara gore, eger ebeveynlerinin onayi olursa bebege otenazi uygulanbiliyor. sizin tercihiniz ne olurdu?

  3.zaman makinasi kesfedildi ve herkes bilet alip zaman makinasini kullanip gelecege gidebiliyor.bu makinayi kullanarak kisa surede nasil cok zengin olabilirsiniz?

  edit: sinava girdiginizde cevaplarini da veriyorlar mi ? ki kaldiki bu bir sinav degil ama simdi analizi yazsam ona gore cevaplar gelebilir.merak etmeyin yazacagim hangi tip cevaplarin ne tur anlamlara geldigini ama henuz degil.

  edit2:yarin yazililari okuyacagim :)

  edit3:yoğunluğumdan dolayi yazamadım, ozur.

  evet tahmin edeceğiniz gibi birçoğunuz karaktersiz ciktiniz :)

  saka bir yana insan piskolojisi ve karakter cok komplike ve analizi zor soyut bir kavram olduğu için burada yazilan ‘’tahminlerin’’ birçok istisnasi vardir.

  ızlanda falan da isin kolpasi fakat cevremde iyi tanidigim insanlarin cevaplarinda cok suprizlerle karsilasmadim.

  1. soruda bilinçaltinizin doldurmasi için kazanin nasil olduğu bos birakilmistir.evet bariz bir hata var fakat bu hataya ne sebep oldu? bir grup bu soruyu okuyunca kafasinda ilk olarak arkadasinin lakayit ve simarik davaranislarinin kazaya sebebiyet verdiği senaryosunu dizayn edip, kazadaki kendi etkisini minimize edip, isin içinden kendini maddi ve manevi en az hasarla, mümkünse sifir kayipla siyiracagi bir formülle doldururken, diger bir grup kazaya sebep olan hatanin kendisinden kaynaklandigi (bir yere yetişme,surucuyu meşgul etme vs), kazanin sorumluluğunu üzerine alan ve hasarin tamamini ya da bir kismini odemeye kendini yaklaştıracak bir senaryo ile bu boslugu doldurur.

  birinci grupta egoizm, nankörlük, cimrilik gibi ozellikler agir basarken ikinci grupta yardimseverlik,fedakârlık ve empati gibi ozellikler agir basmaktadir.

  cevabi verirken bilincaltinizin ilk olarak sizi hangi senaryoya çekmeye calistigini sadece siz biliyorsunuz.

  2. bu sorunun ilk bakista ilk soru ile benzer ozellikleri test ettiği düşünülebilir fakat burada gözlemlenmek istenen başka karakteristik ozelliklerdir.

  ilk soruda, ikinci grupta kalan kişilerin ezici bir cogunlugu bu soruda otanaziye hayir cevabi verecektir.ayrica yine buyuk bir kisim sorudaki cinsiyetçiliği yakalayıp bireye birey olduğu için verdiği değeri vurgulayacaktır.
  burada ,doga ve hayvan sevgisi, hümanizm,sorumluluk duygusu, akildan cok duygular ile hareket etme gibi karekteristik ozellikler agir basmaktadir.

  eger ilk soruda zarara hic bir katkıda bulunmuyor fakat bu soruda otanazi yaptırmam diyorsa tribünlere oynayan, tutarsız, gosteris yapmayi seven ve yalana meyilli bir karakter olduğunu gösterir.neden ?
  ilk sorudaki fedakarligi ve sorumluluğu sırtlayamayan bireyin tum hayatini ipotek altina alacak cok daha agır olan bu sorumluluğa girişmesi mumkun değildir.bu soruya hayir cevabini insanlarin takdirini kazanmak, çevresinde iyi biri olarak anilmak içgüdüsüyle veriyor demektir.

  ılk soru ile celismeyen bir hayir ise duygulardan cok aklin on plana ciktigi bir analiz sunar.

  3. bu soru insanlarin dikkatini ve olaylara geniş bir perspektiften, cok yonlu bakip bakmadigini,sebep sonuç ilişkilerini yeterince irdeleyip irdelemedigini test ediyor.

  eger bilet alip herkes geleceğe gidebiliyorsa artik sans oyunlari,borsa, bahis vs gibi tahmine dayanan herhangi bir oyun ya da yatirimin devam etmesi soz konusu olamaz.fakat insanlarin birçoğu kisa surede zengin olma gudusunde oldugundan bu realiteye ket vururlar. dolayisiyla herkesin sahip olduğu bir avantaji kullanarak zengin olmak cok daha yaratici bir fikir bulunmadıkça mumkun değildir.
 • sonunda 'şerefsiz' çıkma ihtimali yüzünden yazarların yanıtlayamadığı test.
  1. masrafı ödemeyi teklif ederim.
  2. ötenazi uygulatmam.
  3. klasik. şans oyunları sonucunu öğrenip tekrar şimdiki zamana dönerim. ama herkes geleceğe gidebiliyorsa o iş yaş, zaman yolculuğu bileti satmak daha mantıklı.
 • 1) kendimi suçlarım, masrafını karşılarım, kabul etmezse o masraftan daha az olmayan bir hediye alırım.

  2) ötenaziyi doğru bulmuyorum

  3) bununla zengin olmak istemem ama soru gereği zorundaysak. 11.22.63 şans oyunları.

  sonuçları bekliyorum *
 • soruların olduğu, analizin olmadığı mevzu.

  sen mi analiz edeceksin?
 • bence kendisi yazdı bunu, isviçreli bilim adamı yerine izlanda yazayım da salladığım anlaşılmasın.
 • 1. hasar masrafini odemem. dikkatli kullansaymis. en fazla yari yariya odemeyi teklif ederim.

  2. otenazi uygulatmam.

  3. bir sekilde zaman makinesinin işletmesini alirim. bilet satarak kisa surede zengin olurum.

  edit: soyle de bir sey var; zaman makinesiyle gelecege gidip ilk 2 adimda neler olacagina da bakip, ustune bir de zaman makinesini isleterek zengin de olabilirim.
 • ilk soruya öderim yada yarısını öderim falan diyenleri üzmeyin lütfen. bu kadar da saf olunmaz ki. alın size analiz
 • 1- sağ tarafım diyor ki kendi adıma rahatsızlık duyar masraflar konusunda yardımcı olmayı teklif ederdim. sol tarafta diyor ki, amk malı kırmızı ışıkta geçmeyeydi, artist gibi kullanmayaydı. sokayım sana da, arabana da eve nasıl gitcem ben bu saatte. masraflar mı? çok da skimdeydi diyor. yani araç şahin, kartalsa, sağ taraf, öyle bmw felansa sol taraf dile geliyor.
  2- sene olmuş 2018, ultrasonu var, tahlili var, anlaşılamıyor, ilginç geldi bana. hadi diyelim oldu, ötenazi diyemezdim muhtemelen.
  3- son soru muallak, herkes geçmişe göre cevap vermiş. geleceğe gidiyosak orda mı kalıyoruz aga? yok dönüyorsak geçmişe niye gidemiyoruz? ikii türlü cevap vereyim. eğer geçmişe gidebiliyorsak bugün paha biçilemeyen birşey getirirdim. vizyona bak arkadaş millet sayısalda altılının peşinde. ya da biraz alengirli olsun ispanyol'un zamanında çöktükleri aztek hazinesine ben çökerdim. zaten biri yiyecek, ispanyol yiyeceğine, ben yiyeyim amk, ne olacak.
  eğer ki geleceğe gidiyorsak, bugün daha ortada olmayan bir teknolojiyi getirir, millete okuturdum. hem havadan zengin ol, hem de namımız yürürdü.
 • 1. kaza yaptığı için arabayı kullananı döverim. can taşıyor it karpuz mu taşıyor? kırmızıda geç mi dedim?
  2. çocuğa bakarım,insan eliyle ölümüne izin vermem. canını ancak veren alır.
  3. daha çoğuna gerek yok olanı fazlasıyla yetiyor; dahası gelecekse zaten kendi gelir gidip almam.

  tanım: izlandalının götünden uydurduğu test.
 • 1- sorumluluk bana ait, olmasi gereken yarı yarıya. lakin nezaket gösterip hepsini üstlenirsem bütün bir ömür kendimi keriz gibi hissedecegimden, bu pası karşımdakine atar, uygun bir dille vereceği her karara saygimin ve riayetimin olacağını bildiririm. hepsini yüklenmek gibi bir durum olacaksa eğer, o bu yükün altında kalsın ömür boyu ben degil.
  2-dünyaya gelmis bir canlinin yaşam hakkına mudahele edilmesine karşıyım o an kaygım bu kararı verip vermemek degil, ülkedeki sosyal politikaları inceleyip ben öldükten sonrasini hazırlamak olur.
  3-ilk akla gelen sayisal loto, iddaa, piyango v.s ama tek seferde bütün parsayi toplayana da yedirmezler o parayı, belirli bir rutinde toplayana da. geleceğin açık kaynakteknolojilerinden birini getiririm.