• bu olaydan sağ kurtulmuş bir aile dostunu seneler önce canlı dinlemişliğim var. aklımda kalan, unutamadığım detay ise şuydu:

tünelin orta kısımlarında başlayan yığılmaları fark eden hacı abimiz, çevresindeki bazı uyanıkları da taklit ederek başlamış insanların omuzlarına tırmanmaya. tünelin içinde öyle bir sıkışma yaşanmış ki, insanlardan katmanlar oluşmaya başlamış. bizim hacı abi de durmadan yukarı doğru tırmanmış. o tırmandıkça birbirini ezenlerin sayısı artmış. söylediğine göre hayli de yüksek bir tünelmiş. tırmana tırmana en sonunda tünelin tavanına ulaşmış ve orada asılı bir kalasa tutunmuş. ayaklarının altındaki insan denizini, kırılan kemiklerin seslerini, çığlıkları anlatırken ağlardı hacı abi. nasıl hayatta kaldığına kendi bile inanamıyordu.
  • tarihin gördüğü en büyük tünel faciası. mina'da şeytan taşlamaya giden ve dönenlerin gidiş geliş ayrımı yapılmayan tünel içerisinde karşılaştıkları izdihamdan kaynaklanmıştır. suudi yetkililerin açıklamalarına göre 447'si türk 1426 kişinin can verdiği olayın gerçek boyutları saklanmıştır. diyanet sağlık ekiplerinin ortak gözlemlerine göre en az beş bin ila altı bin kişinin vefat ettiği söylenmekte. ölüm nedenleri ayakta sıkışmadan dolayı kaburga kemiklerinin kırılması ve oksijensizlik olan, suudilerce gelişigüzel tırlara istif edilip akıbetinden haber alınamayan binlerce insanın hesabı hala sorulamadı.
  • milliyet gazetesinin büyük olayları sık sık illüstrasyonlarla anlatmayı tercih ettiği yıllardı. bu faciada da, tünel yapısına ilişkin bir illüstrasyon paylaşmışlardı.

illüstrasyonun en önünde, yaşlı bir hacı adayı kadın, panik içinde kaçmaya çalışıyordu. 10 yaşında bile yoktum, "bu kadın da öldü" diye düşünüp üzüldüğümü hatırlıyorum.

o illüstrasyon çalışmasını yapan kimdir bilmiyorum. ama nasıl başarılı bir grafik sanatçısıymış, neredeyse 25 yıl sonra bile hala hatırlıyorum. üstelik, dehşet duygusunu nasıl başarılı verebilmiş ki, yaşlıca biri hacca gitmekten bahsettiğinde ilk aklıma gelen görüntü o illüstrasyon oluyor ve kalbim sıkışıyor.

tanım yapayım mı illa? hadi yapayım: bacak kadar bir çocuğun bile hafızasında yer edebilecek büyüklükte bir faciadır.
  • çok yakın bir arkadaşımın dedesini ve anneannesini kaybettiği faciadır.

gerçi ben bu tip rezilliklere facia demem katliam derim. önlem alınmamış, birçok şey gözardı edilmiş. bunları nereden anlıyorum, elbette ki o dönem suudi kralının yaptığı açıklamalardan. fıtrat denilerek geçiştirildi ve hepsi şehit ilan edildi. hiçbirinin mezarı yok. zaten orada mezarlık kültürü de yok. naaşlar bir çukura atılıp üstü kapatıldı.

ölenlerin ailesine, bir sandık içerisinde eşyaları gönderilmiş. ne bir mektup, ne bir başsağlığı, ne bir davet, ne bir özür. türkiye cumhuriyeti devleti gıkını çıkarmadı elbette. vatandaşlarının hakkını savunmadı. fıtrat. şehit. tamam.
  • suudi arabistan krali fahd'in facia sözler sarfettigi facia. kral fahd "allahin emriydi. eger orada ölmeselerdi, daha önceden belli olan ayni saatte, baska yerlerde öleceklerdi." seklinde aciklama yapmistir. saskinlik icinde kalan diger müslüman devletler aciklamaya "oha!" demis. iran bir adim ileri gidip "suudiler hacilari taradilar." aciklamasini yapti. (bkz: ufak at da civcivler yesin)

ilk aciklama sonrasi ölenlerin ülkelere göre dagilimi söyledir. türkiye 578, endonezya 227, malezya 132, pakistan 25, banglades 7, misir 3, belirlenemeyen 454... belli bir süre sonra türkiye hacilarinin ölü sayisi 600'ü asmistir.
  • müge anlı'da bu facia sırasında öldüğü iddia edilen bir kadın aranmakta bu günlerde.

hakikaten ilginç bir hadise. iddiaya göre 26 yıl önce annelerini bu faciada kaybettiklerini söyleyen kişiler, hacca giden pek çok kişiden orada annelerine benzeyen bir kişinin olduğunu ve anlattıklarının da o kişinin anneleri olduğunu doğruladığını duyuyorlar.

iddiaya göre izdihamdan sağ kurtulmuş bu kadın, fakat suudi arabistanlı bir erkek tarafından alıkonulmuş ve yine bu erkek tarafından pasaportları dahil tüm belgeleri yok edilerek yıllardır çok istemesine rağmen türkiye'ye gelmesi engellenmekteymiş.
  • vahabilerin 25. yılında serisinin 2. filmini çektiği facia.
  • aradan 25 sene geçmesine rağmen değişen bir şey olmamıştır:
    (bkz: 24 eylül 2015 mekke şeytan taşlama faciası)
  • post-modern tarihin en shitpost olaylarından biridir. ''şeytanı taşlamak" için kontrolsüzce bir tünele doluşan 5,000 tane deha birbirini ezmiştir. 1426 kişi ölmüştür.

(bkz: 24 eylül 2015 mekke şeytan taşlama faciası)na kadar en çok hacının öldüğü ritüel bu olacaktır.
hesabın var mı? giriş yap