şükela:  tümü | bugün
  • garenta denen üçkağıtçı firmayla işiniz olmasın. ben yandım siz de yanmayın. kısaca özetleyeyim.

26 haziran 2018 salı günü araba kiralamak için adana havaalanına gidip orada garenta yetkilileri ile görüşüp bir araç kiraladim. arabayı veren yetkili arabanın hasarlarını inceleyip elindeki tabletlere bilgi girişi yaptı. biz de kurumsal firma diye aracın resimlerini çekmedik. çünkü garenta gibi bir firmadan bahsediyoruz. güvendik. fakat bagajında bir ezik vardı yetkilinin bunu görmemesine imkan yok.

daha sonra araçla işim bitti ve tekrardan adana havaalanına gidip aracı teslim etmek için yetkililerle konuşmaya gittim. aracı iade alan arkadaş bagajda bir ezik oldugunu ve bunun sistemde kayıtlı olmadıgını belirtti. ben de bu eziğin daha önce oldugunu ve suçum olmadığını belirttim. yetkililere garenta gibi bir firmanın ismiyle iş yaptıklarıni ve diger sokak arası rent a car’lardan ne farkları olduğunu sert bir şekilde dile getirdim. adamlar yapmadığım bir şeye 330 tl ceza kestiler ve hiçbir şekilde nasıl oluştuğuyla ilgili derinlemesine bir analiz yapmayıp müşteriye kitlemek gibi en hafif ifadeyle adice bir tutumla yaklaştılar. bununla da kalmadı, 3 gün geçtikten sonra tekrar aradılar ve bu sefer de aracın bir tuşunun bozuldugunu ve bunun içinde kartınızdan 230 tl çekmemiz gerektigini söylediler. tamamen işi soyguna döktüler.aracı sadece dügün için kiraladım ve araca en ufak zarar vermedim. zaten böyle bir zarar vermiş olsam, bu kadar ağrıma gitmez ve bir firmaya bu kadar nefret beslemezdim.

arkadaşlar, garenta firmasına dikkat edin, ismine aldanıp da güvenilir olduğunu düşünmeyin. sokak arası rent a carlardan hiçbir farkları yok. hatta daha berbatlar. buradan kiraladiginiz bir aracın hiçbir yerine zarar vermeseniz bile bilmediğiniz, farkında olmadığınız bir yeri yüzünden size ceza yazabilirler.
  • kurumsaldan sonrasını okumadım.
  • (bkz: adana)dan sonrasını okuyan var mıdır?dememe sebep olan vaka.
  • çok geçmiş olsun. insanın yapmadığı bir şey yüzünden madden zarara uğraması kadar can sıkıcı bir durum olamaz. ne kadar kurumsal da olsalar firmaların birçoğu kimi tutsak da tüylerini yolsak diye düşünüp hareket ettiklerinden böyle haksızlıklara maruz kalınıyor.
    en güzeli öncesi ve sonrası fotoğraflamak. buna benzer bir olayı taşındığım evin sahibiyle yaşadım. 3 yıl önce taşınırken nasılsa bize boyalı/badanalı/bakımlı vermediler diye açıkçası kontrol etmedik ve haliyle fotoğraf filan çekmedik. evden taşınalı iki ay oldu ve ben depozitomun yarısını ancak yeni alabildim. nedeni de mutfak tezgahının (siyah üzeri beyaz benekli tahta mıdır nedir bilinmez) üzerine sıcak tencere koymuşuz solmuş. ki bunu bizim yaptığımız belli değil. fotoğraflarla da kanıtlayamıyoruz çünkü çekmemişiz. günlerce yapılan telefon kavgalarından sonra lanet olsun diyerek depozitonun yarısına razı oldum.

işin özü rezalet puanım 8/10 dur. 2 puanı da arkadaşın hatasından kestim. ne olursa olsun herhangi bir şeyi teslim aldığınızda fotoğraf ve videosunu çekin, tarihini de mutlaka ekleyin. bu devirde kimseye güvenmiycen babana bile.
  • araçtaki hasarlı bölgeleri tablete bilgi girişi olarak değil de neden iki sayfalık bir kağıda araç krokisi üzerinde işaretleyip bir nüshasını müşteriye vermediğini düşündüğüm firma. garenta'nın her zaman yediği nanelerden yalnızca biri. bunun yanında ekstradan yakıt ücreti almak, kullanmadığın halde köprü/otoyol ücreti geçirmek gibi saçmalıkları da vardır. ayrıca rezervasyon yaptırdığınız araç genelde ellerinde yoktur. muadili olarak daha düşük statüde saçma sapan bir araç verir.
    araçlar da çoğunlukla boş pakettir. full donanımlı paketlere az rastlarsınız. daha kaliteli hizmet için 10 lira fazla verip alman menşeili rent a car firmalarına yol almak gerekir.

not: turuncusiyahspor
  • ekşi sözlük tüketici şikayet köşesine hoşgeldiniz.
  • yukarıda arkadaşların belirttiği gibi video ve fotoğraf çekimi teslim alırken en garanti yöntem. ayrıca garenta'da araç size teslim edilirken verilen ufak bir teslim kağıdı var. onun içerisinde mevcut hasar durumu gözüküyor. altına imza atmadan önce okunması kesinlikle önemli.

normalde teslim eden görevli aracı teslim etmeden hasarları tarif ediyor. bunların arasında o tabletteki verilerle uyuşma olup olmadığını kontrol etmek de önemli oluyor bu gibi durumların yaşanmaması için.

bu söylediklerim bagajdaki göçük için geçerli tabi ki, tuş bozulmuş gibi saçma bir sebeple ücret talebinde bulunmak tam anlamıyla pişkinlik. öyle bir durumun olup olmadığını teslim alırken tespit etmeleri gerekiyordu. size verilen teslim formunda da bununla alakalı bir problem işlenmediğine göre itiraz hakkınız bulunuyor bence.

çok geçmiş olsun, sizin yapmadığınız bir sıkıntı için size problem çıkartılması hoş değil, umarım çözümüyle ilgili bir girişimde bulunurlar.
  • ne zaman araç kiralasam bana teslim edilen aracın resimlerini çekerim bu gibi sıkıntılar ile uğraşmamak için.
  • fotoğraf ve video'dan ziyade araç teslim edilirken hasarlar (görsel) müşteri ve kiralamacı ile birlikte tespit edilmeli ve kroki üzerinden işaretlenmelidir. görünürde varsa içinde ve dışında bir hasar bunlar çıkartılır meydana. bir her iki taraf için ok ise imzalanır evrak ve araç teslim alınır. adam kendi tabletine yazıyorsa ben nereden bileyim amk. neyi nasıl işaretlediğini ve sonradan değiştirmediğini? oldu o zaman arka koltuğu çaldın desinler bana.

teslim alınırken evrak düzenlendi, araç teslim edilince de aynı şekilde aracın aynı koşullarda teslim edildiğine dair evrak aldınız (sormazsan siksen vermezler). oldu bitti işte.

oto ustası mıyım amk. tuşuna kadar kontrol edeyim arabayı? (usta bile bakmaz)
  • bu ülkede şahsi araç kiralayanlarda büyük cesaret var gerçekten. nerede yaşadıklarının kimlerle iş yaptıklarının farkında olmadan ne kadar da rahat hareket ediyorlar. şirket adına olsa anlarım, bana ne şirket uğraşsın derim de, o kan emicilere kendi kredi kartınızı nasıl emanet ediyorsunuz hayret ediyorum.

kurumsal ne demek ayrıca? şu sözlükte vodafone gibi, turkcell gibi, hepsiburada gibi kurumsallığın tepesine çıkmış şirketlerden kazık yiyip rezalet başlığı açan binlerce yazar var.şikayetvar.com sözlükten de beter. garenta kim oluyormuş? tuş hasarınin zamanı nasıl tespit edilmiş? yukarıdaki yazarın yaptığı nasıl anlaşılmış? saçmalıktan başka bir şey değil.

dünyada arabası olmayan tek kişi kalsam bile türkiye'de araç kiralamam. yürürüm, koşarım, otostop çekip seri katil tırcıya denk gelirim yine de araç kiralamam.