şükela:  tümü | bugün
 • 30 haziran 2020 çoklu baro teklifine karşı tepkilerini göstermek, seslerini duyurmak, yargının siyasallaşmasını engellemek maksadıyla baroların katılımı ile 3 temmuz 2020 cuma günü ankara'da gerçekleştirilecek olan miting.

  kaynak

  izmir barosu açıklaması

  saati 16:00 olarak değişmiş.
 • 3 temmuz saat 14:00'te yapılacaktır. pandemi sürecinden dolayı baroların otobüs kaldırması zor olacaksa da binlerce avukatın türkiye'nin dört bir yanından kendi imkanlarıyla ankara'ya akın edeceğine eminim.
 • dünyayı kıran bir pandemi söz konusuyken, mantığını bi' sorgulatan mitingdir.

  çoklu baro sisteminin bir saçmalık olduğunu düşünmekle beraber, mitinge katılacak idealist avukatlar için endişelenmem de söz konusu. bir iki aramada şöyle şeyler çıkıyor:

  bu.
  şu.
  o. (a haber bu, tıklamak istemeyen için bi' uyarı geçeyim.)

  şöyle bi' yazı var, ama orada da 15 kişi ile eylem yapılması gündemdeyken, 50 kişiye çıkınca bi' endişe başlamış.

  işbu mitingin arkasında yatan düşünceye tam destek vermekle beraber, içinden geçtiğimiz süreçte uygulanması beni endişelendiriyor.
 • içinde bulunduğumuz salgın döneminde ülkenin temel dinamiklerini değiştirmeye, savunmayı fişleyip, ondancı - bundancı yapmaya çalışan bir iktidar olmasaydı belki de hiç gerçekleşmesi gerekmeyecek bir mitingti.

  ama gün maalesef tek yumruk olup, tek ve çok güçlü bir şekilde ses çıkarma günü. yok öyle sen ondancısın - ben bundancı, sen solcusun - o sağcı, sen şucusun, o bucu. hepimiz o yumruğun her bir parmağı, tırnağıyız. bir olup, birlikte olup yaşayacağız 3 temmuzu.

  salgın nedeniyle tedirginliğimizi bir şekilde maksimum önlemler alarak aşmaya çalışacak, hiçbir şekilde savunmanın bağımsızlığından, haktan, hukuktan vazgeçmeyeceğiz.

  sonuç değişir, değişmez bilemeyiz, belki çok geç kalındı ses çıkarmak için onu da bilemeyiz. ama direneceğiz, bundan yana şüphem yok.
 • yarın ankara'da camilerde toplu cuma namazı kılınabilecekken, covid-19 nedeniyle açık havada mitinge engel geldi ancak görecekler savunma susmayacak!
 • iptal falan edilmedi. baro başkanları meclise alınmayıp, daha hala meclisin kapısında oturuyorken biz de saçma sapan bir karar alındı diye hakkımızı aramaktan vazgeçecek değiliz.

  iktidar barolardan ne kadar korktuğunu gösteriyor son yaşanan olaylarda. yapmak istedikleri düzenlemenin hukuki hiçbir mantığı yok çünkü. onlar yine en iyi bildiklerini yapıp baskı ve yasak yoluna başvuruyorlar bu nedenle.

  avukatlara sorulmadan hazırlanan ve tamamen avukatları ilgilendiren bu yasaya karşı yarın meydanlarda hakkımızı arayacağız.

  ister biber gazı, ister gözaltı. vazgeçecek değiliz.
 • ankara barosu'ndan son gelen mesaj: "ankara valiliği'nin 02.07.2020 tarihli kararı uyarınca, pandemi bahanesi ile bugün yapılacak olan savunma mitingi engellenmiş, anıtpark tamamen kapatılmış ve bu nedenle planlanan mitingin gerçekleştirilme imkanı kalmamıştır. gerek bu açıkça anayasa'ya aykırı karara, gerekse 22.06.2020 tarihinde baro başkanları'nın ankara girişindeki hukuka aykırı engelleme ve insanlık dışı muamele nedeniyle çok sayıda baro başkanlarımızla birlikte bugün suç duyurusunda bulunacağız. bu hukuksuzluk mesleğimize ve tüm meslektaşlarımıza yönelmiştir. suç duyurusuna imza vermek isteyen meslektaşlarımızı saat 15:00'te ankara sıhhiye adliyesi'ne bekliyoruz."

  sabah ofise giderken gördüğüm kadarıyla, meclis önünde sanki en azılı teröristler oradaymışcasına bir güvenlik önlemi ve barikatlar mevcuttu. diğer il barolarından kaldırılan otobüslerin ankara girişinde şehre alınmaması ile de iyice hiddetlenmiş durumdayım.

  minicik bir izan kırıntısı bile yeter, bu yapılanların hukuksuzluğunu ve başımıza geleceklerin korkunçluğunu anlamaya.

  ne olursa olsun, vazgeçmeyeceğiz.
 • meclisin çankaya kapısı polis ablukası altındaydı.
  komik olan, kanal ve gazetelerin kameramanları da orada. sanki yayınlayacaklarmış gibi. kalabalık edip, bunaltmayın bari.