şükela:  tümü | bugün
 • sayın cumhurbaşkanının yeni müjdesidir.

  düşüncesi güzel gibi görünse de, uygulamasının hiç göründüğü gibi olmayacağına emin olduğum olaydır. keşke gerçek olabilse diyorum ama 1 milyonu bıraktım 1000 kişiyi eğitebilip yazılım sektörüne kazandırabilseler o bile iyi...

  1 milyon yazılımcı olmasa da binlerce yazılımcaya yol açabilecek bir olaydır. desteklenmesi gerekir...

  bu iş uzaktan olur mu? bence bal gibi de olur, önemli olan istektir. dijitalleşmeye başlayan bir süreçteyiz, artık tüm eğitimler zaten uzaktan olmaya başlayacak, dolayısıyla bu uzaktan olur munun cevabı hele ki yazılım sektöründe nettir. olabilir... başta aksaklık veya adaptasyon sorunu olabilecek olsa bile olur!

  kaynak: https://www.haberturk.com/…ci-yetistirecegiz/682318

  - btk akademik eğitim portalı üzerinden eğitilmesi planlanmaktadır: https://www.btkakademi.gov.tr/
  - 31 ayrı eğitim içeren portalda eğitim sayısı yıl sonuna kadar 100'e çıkması planlanmaktadır.
  - btk sistemine girip özgeçmişlerin kayıt olmasıyla süreç başlaması öngörülmüştür.
  - eğitimler sonunda başarılar özgeçmişlere otomatik olarak işlenecektir.
  - 15 farklı alanda uzmanlığa sahip olunacaktır. (veri analiz uzmanı, siber güvenlik uzmanı, yazılım geliştirme uzmanı vs)

  not: odtü bilgisayar mühendisi yüksek lisans mezunuyum.

  edit: programın detaylarını soranlar oluyor, ben de bu kadar biliyorum, işin uzmanı değilim, konuyla ilgili sorularınızı bana değil, btk'ya sormanız gerekiyor. benim de bildiğim buraya yazdığım kadardır.
 • malesef eğitim videoları ile robotik kursları ile olacak bir iş değil. bu iş sevda işi seversen öğreniyorsun, iyi yerlere geliyorsun.

  sevmezsen yapamıyorsun zaten. düşünüldüğü kadar personel açığı da zaten yok. uzmanlaşmış kişilere sektörde çok ihtiyaç var, o da min 5 10 yıllık tecrübe gerektiren, özel uzmanlık konuları içeren konular. bu uzmanlık konularını öğretecek eğitmen zaten çok zor bulunuyor, çoğu eğitmen her alanı sadece başlangıç seviyesinde biliyor. o başlangıç seviyesindeki konularla sektörde asgari ücrete iş bulamazsınız. eğitmenlerin çoğuna gerçek hayattan bir proje verin, o proje bitmez. bitse de her yeri patlak olur.

  şu an yapılacak en en güzel şey yazılımcı çıkartmaktan çok desteklenebildiği kadar startup'lar desteklenmeli. teknoparklar 10 milyon tl geliri olan şirketlerle dolu, onları bir kovun. 3 5 bin tl daha az kira vermek, personelinin 2bin tl sigortasını ödememek için teknoparkı işgal etmiş durumdalar. ve sayıları gerçek startuplardan, gerçekten paraya ihtiyaç duyan genç girişimcilerden çok daha fazla.

  edit:
  eleştiri olsun diye yazmadım yorumumu yazdım. böyle şeyleri destekleyelim, para ve odağımız inşaatlara gideceğine böyle şeylere gitsin.
 • umarım bana yazılmazlar dediğim gelişmedir.
  tanım : 3 yılda 1 milyon yazılımcı olacağı önermedir
 • yazılımcıya değil imama ihtiyacımız var. korona'dan ölürsek, yazılımcılar mı kaldıracak cenazemizi.
 • her ile üniversiteden farkı olmayacaktır.

  edit:
  mesleğin içerisinden biri olarak bunu yapmalarının sebebinin dijitalleşme sürecinde türkiyeye yardımcı olmak olduğunu düşünüyorum. ancak bu süreçte belirtilen platform üzerinden yetiştirilen yazılımcıların büyük çoğunluğunun katkısının olabileceğini düşünmüyorum.
  teşbihte hata olmasın diploması olmayanlar bu işi yapamaz gibi bir şey söylemiyorum. zira işi hak eden yapmalı diploması olan değil. ancak dijitalleşme kapsamında ihtiyaç duyulan yazılımcı bu yazılımcı değil.

  piyasada hali hazırda benzer şekilde platformlar ve eğitimler mevcut (bkz: udemy) (bkz: coursera)(bkz: linuxacademy) ve bunlar iyi kötü dünya çapında geçerliliği olan platformlar. ancak açık konuşmak gerekirse buradan alınan eğitimlerin işe alım sürecinde tercih sebebi olduğunu daha görmedim.

  hali hazırda zaten linked'in de zaten çok fazla yazılımcı türedi. örneğin elimizi sallasak veri bilimci. şu korona sürecinde gördükki regresyon yapmaktan öteye geçen neredeyse yoktu. işin komik tarafı bunu yapanlar arasında prof. ünvanı taşıyanlar da vardı. bakın 1 haftadır bu çizgi böyle gidiyor böyle dümdüz gider x gün sonra ayvayı yedik şeklinde grafikler gördük :) .

  dijitalleşme süreci desteklenmek isteniyorsa yukarıda bir arkadaşın belirttiği gibi start-up'lar desteklenmeli vaktinde açılan göstermelik üniversite bölümleri gibi göstermelik eğitimler verilmemeli.
 • asla olmamasi gereken program. arzi tavan yaptirip ucretleri tabana ceker.
  edit: nicelik degil nitelik istiyoruz.
 • 3 yilda 1 milyon yazilimci yurtdisina yerlesti diye okuyayazdim.
 • bir ara şeyini sallasan iktisatçıya denk geliyordu şimdi yazılımcıya denk gelecektir.
 • olması gereken başlık; 80 milyonluk ülkede 1 milyon yazılımcı yetiştirmek
 • evet 1 milyon kişi birer çocuk yapsa seneye 2 milyon yazılımcı