• --- sunay akın mode on ---

uçuş öncesi uçaktan yolcu inmesi durumunda uygulanan prosedür ve uçağa belli miktardan fazla sıvı alınmasının yasak olması remzi ahmet yusuf'un 11 aralık 1994'te filipinler havayolları'nın 434 sayılı uçuşuna bomba yerleştirmesi nedeniyledir.

filipinler'den kalkan uçak yine filipinler'de bir başka havalimanına uğrayıp sonra japonya'ya gitmektedir. remzi ahmet yusuf, uçağa bomba yapımında kullanılan malzemeleri (karıştırınca patlayıcı özelliği olan sıvılar ve tetikleyici, zamanlayıcı vs.) ayrı ayrı parçalar halinde sokup, uçak tuvaletinde düzeneği kurmuş, uçuşun ilk ayağında bombayı çantasının içerisinde kargo bölümündeki yakıt tankına en yakın olduğunu düşündüğü koltuğun altına bırakıp uçaktan inmiş, uçak japonya'ya giderken bomba patlamış.

patlamada sadece bir kişi ölmüş ve pilot kontrolleri yitirdiği halde uçağı sağ sağlim indirmeyi başarmış.

özetle, havacılık tarihi kanla yazılmıştır.

--- sunay akın mode off ---

https://en.m.wikipedia.org/…ine_airlines_flight_434
  • kedi tirmalamasi veya twitter'dan eklemek yok.

bence amatör eğlendirir.
  • ekşi sözlük savcılığı: kovuşturmaya (rezalete) gerek görülmemiştir.
  • kusura bakmayın ama thy rezaleti değil uçağa bindikten sonra inmeye karar veren yolcu rezaletidir. güvenlik prosedürleri gereği eğer bir yolcu uçağı terk etmek zorunda kalırsa tüm uçakta arama yapılır şüpheli bir durum olmadığından emin olunur. aynısı daha önce başıma geldiğinden çok sıkıntılı bir durum olduğunu bilmekle beraber lütfen biriniz bana bir insan neden uçağa bindikten sonra "incem ben!!!" der bunu bana açıklasın. o kadar insanın bedduasını almak hoşunuza mı gidiyor yani nedir?
  • şu anda cebeci dolmuşundayım.
    şöför arabayı ulus köprüsünün üzerinde sağa çekti, tek tek yolculara soruyor ücretini vermeyen var mı? diye.
    ben böyle rezalet görmedim. ama rezalet değilse lince açığım.
  • dua et ki tüm el bagajlarınızı kucağınıza alın dememişler. herkes el bagajlarını kucaklarına aldıktan sonra şüpheli bagaj ya da cisim kalırsa; bomba prosedürü uygulanır ve herkes uçağı terk eder. uçak apronun en zararsız bölgesine çekilir, bomba imha ekipleri uçağa gelir ve gerekli işlemler yapılır. normal şartlarda kural onu gerektirir.

bu arada uçaktan son anda inmek isteyen kişinin haberi var mı bilmiyorum ama bir kural daha var burada; seferi yapacak olan uçak gideceği yere varmadan uçuştan vazgeçen yolcu havalimanında polislerce tutulur. sao paulo uçuşu yaklaşık olarak 13-14 saat sürer. bu yüzden siz siz olun uçmaktan vazgeçerken iyi düşünün.

not: kabin memuru
    edit: imla
  • o çanta mabadında patlayınca ne düşüneceğini merak ettiğim yazarın rezalet adını verdiği işlem.

arkadaş adam uçağı terk ediyor ve uçakta bir çanta bıraktığı söyleniyor. hostesler her yolcunun çantasını ezbere bilemeyecekleri için doğal olarak böyle bir yola gitmişler.

bu arada madem arkadaş da kabul ediyor, o zaman (bkz: let the linç begin)
  • rezalet değil.
    dünyadaki kural bu. bomba patlasa ve öyle geberip gitsen daha mı iyi?
  • sao paulo dan istanbula yolculuk yaptığını sözlükte duyurmayı farklı bir yolla denemeye çalışmış yazar entrysi
hesabın var mı? giriş yap