şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne desem gg.

  link

  özet: insanlar etil alkol alarak kendi içkilerini üretmesin diye, etil alkolün içine denatonyum benzoat isimli tat bozucunun katılmasının zorunlu hale getirilmesi.

  --- spoiler ---

  yüksek vergi nedeniyle evlerde etil alkol ile üretimi yapılan alkollü içecek üretiminin artması üzerine, etil alkol üretim ve satışında düzenlemeye gidildi.

  piyasaya arz edilen etil alkol etiketinde "gıda amaçlı kullanılması uygun değildir" ifadesi yer alması zorunluluğu getirildi. ayrıca piyasaya arz edilen etil alkolün içine belli oranda denatonyum benzoat katılacak.
  gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığının, etil alkol ve metanolün üretimi ile iç ve dış ticaretine ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği, resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.buna göre, evsel kullanım amaçlı etil alkoller, sadece etil alkol üretim tesisinde veya uygun distile alkollü içki üretim tesisinde 70 santilitre (cl) veya 1 litrelik cam şişelerde mutlak alkol miktarı üzerinden 100 litresine 1,2 gram denatonyum benzoat katılarak ambalajlanacak veya ambalajlı ithal edilecek.

  piyasaya arz edilen etil alkol etiketinde "gıda amaçlı kullanılması uygun değildir" ifadesi yer alması zorunluluğu getirildi.söz konusu ifadenin yer almadığı ve daha önce satışı yapılmış etil alkol ürünleri 31 mart 2018'e kadar piyasada bulunabilecek.

  denatonyum benzoat nedir?

  denatonyum benzoat (etil alkol ve parfüm üretiminde kullanılan, ticari adı bitreks olan madde) 10 ppm kadar küçük seyreltmeleri bile çoğu insan için dayanılmaz ölçüde acıdır.
  yenmesi uygun olmayan maddelerin yenmesini önlemek için caydırıcı ajanlar olarak kullanılırlar. denatonyum denatüre alkol, antifiriz, tırnak yeme önleyiciler, solunum maskeleri, hayvan kovucular, sıvı sabunlar ve şampuanlarda kullanılır.

  --- spoiler ---
 • "evinde alkol üretenden zibilyon tane vergi alamadığımız için, insanları zorla sahte alkole iterek çeşitli sağlık sorunları yaşamasını istiyoruz" demenin farklı yolu.
 • (bkz: ekende yok biçende yok yiyende ortak osmanlı)

  zerre üretim yapma, vergilerle hiç bir çaba sarf etmeden halkın parasına göz dik, sonra kendi imkanlarıyla alkol yapanların bi hafta sonu keyfini de rezil et.

  öyle şeyler yazardım ki şimdi buraya.

  edit: damıtma yolu ile alkol yapma işlemlerini anlatan bir link paylaşacağım aşağıda, bizzat kimya mühendisi arkadaşım tarafından tavsiye edildi.
  https://www.bilgblog.com/…-yapilir-resimli-anlatim/

  fahiş fiyattan sattığınız rakı avrupa'da gülünç fiyatlara satılıyor, daha geçenlerde almanya'da satılan çaykur'un ürettiği turist çay 2 euroya yakın bir fiyattan satılıyordu.

  siz böyle yapmaya devam edin, vergileriniz sayesinde kendimiz "nasıl üretebiliriz, pahalı yerine daha ucuzunu nasıl sağlayabiliriz" sorumuza cevap buluyoruz.
 • bir akraba olur; bütün ailenin huzurunu kaçırır, borca sokar, kavga çıkarır ya işte devlet o akraba.

  araba alacaksın “enişte ya bana da 2 tane al” diyor. bira alacaksın “enişte 3-4 tane de bana al” diyor. ev alacaksın “enişte sana 0+0 500 bine olur” diyor.

  tanım: sömürgeci devlet faaliyetidir.
 • lan sanane? sanane amk ya. millet kimyager oldu para vermemek için, gittin etil alkole de karıştın. bu nasıl bir saçmalık arkadaş buna kim karışabilir diyorsun, devlet karışıyor. napalim simdi etil alkolü de mi üretelim? ev ev değil laboratuvar olsun!

  tanım: tanım falan yok arkadaş, bu rezaleti nasıl tanımlayayım.
 • onu da evde üretiriz. devlet bu yolla vatandaşı kimyager yapacak ancak bunun bir ilerisinde evde metamfetamin yapımı var. o zaman nasıl baş edeceksiniz?

  edit: -da ayrı yazıldı ve metamfetamin düzeltildi.

  uyarıları için; "duvardan seken nota" ve "bora79" teşekür ederim.
 • zamanla bu zamazingoyla etkileşime geçip nötrleyen bir madde bulununca hükmü kalmayacak hamledir.
  (bkz: demokrasilerde çare tükenmez)
 • başka bişey yazmıştım ama şu durumda ne yazarsam yazayım boş olduğunu farkettim.içmeyelim diye içine denatonyum atmak da neyin nesi ulan!benim içtiğim içki senin validenin orasınamı saplanıyo, niye ve ne hakla karışıyosun!

  sadece ağız dolusu küfür etmek istiyorum.