şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir kadir topbaş açıklaması. istanbul depreminden sonra ne olacağını buyuruyor.

pişkinlikte son nokta. sen belediye başkanı değil misin arkadaşım? 11 senedir bu depremin olacağı belliydi, niye önlem almadın? ne yaptın o yıllar boyunca, 11 x 365 gün boyunca?

sen deprem sonucunda insanlar ölmesin, binalar buna göre yapılsın, şehir düzenlemesi filan, bu işlerden sorumlu olarak gelmedin mi buraya?

istanbul belediyesine gelen milyonlarca doları nereye akıttın? sen topbaş hanedanının bir ferdi olarak, nasıl oldu da türkiye'nin en zengin ilk 100 kişisinin arasına girdin usta?

hayır! 30.000 insanımız ölmeyecek, sen ve bağlı olduğun iktidar, 11 sene hiçbir şey yapmamış olarak, kendi elinizle 30.000 kişiyi öldürmüş olacaksınız. deprem değil, sizin ihmaliniz, insanları sefalete itişiniz öldürecek. ve bu sayede ülkede en fazla insanın canını bir gecede alabilen bir iktidar olarak da tarihe geçeceksiniz.

http://www.radikal.com.tr/…08.03.2010&categoryid=77
  • eski parayla trilyonları, alınabilecek önlemler yerine lale dikmeye harcayan belediye başkanının açıklamasıdır.
  • önümüzdeki günlerde "ben demedim mi?" diye de arkası gelecek önerme.
    bravo tebrik ediyoruz. benzerlerini diğer boşbakanlardan ve başkanlardan da bekliyoruz.
    örneğin;
    - bu yıl hızlıtrene tahminen 50-60 kurban vereceğiz
    - madenlerde ölümlerde düşüş bekliyoruz, yılda 50'nin altına düşmek hedefimiz
    - önümüzdeki depremde 5 ve altındaki şiddetlerde ölü vermeyceğiz inşallah
    - toplanan ütüne bakarak ölen mevsimlik işçileri abartmamak lazım
    - nükleer santralde çok titiz fizibilite raporları yapıyoruz, olur da patlarsa tam 22.145+-2 ölü vereceğiz bu kadar da iyi hesap yaparız

tüm bu beyanların başlarına sonlarına inşallah ve maşallahları ekleyin, 3 çoçuk yapın, birine kader, diğerine mukedderat , en sonuncusuna da gayret adını koyun olsun bitsin
  • 1994'ten beri istanbul büyükşehir belediyesini ben yönettiğim için kadir bey bu isyanında haklıdır. bir sonraki belediye seçiminde istanbullular oylarını akp'ye verirlerse benim bu zulmümden kurtulacaktırlar.
  • iyimser bir tahmin.

1999'daki büyük depremden sonra meclis tarafından oluşturulan komisyon 2005 yılında sayın padişahımız efendimiz recep tayyip efendi hazretlerine bir rapor sunmuşlardı;

raporda;
    "7,5 büyüklüğünde gerçekleşecek bir deprem sonrası, yaklaşık olarak 90.000 binanın (hani şu yeniden yıkılıp yapılması gerektiği söylenen 100.000 bina var ya onlardan farklı bu binalar) yerle bir olacağı, bu yıkım sonrası yaklaşık 90 ila 140 bin kişinin hayatını kaybedeceği, 700.000 ailenin evsiz kalacağı (ki ortalama 4 kişiden 2,8 milyon kişi yapar) ve toplam zararın 100 milyar dolara ulaşabileceği ifade edilmiş.

başka?

150 ila 200 bin ağır yaralı ve 600 ila 700 bin hafif yaralı olacağı öngörülmüş. peki sizce bu yaralılara bakabilecek miyiz? hayır! 15 milyonluk koca istanbul'da hizmet binaları ile birlikte sadece 323 hastane binasi varmis. ki dünya bankası adına yapılan başka bir araştırmaya göre bu 323 binanın 279'unun depreme dayanıksız olduğu ortaya çıkmış. yani hastanelerin kendisi hastanelik. ki zaten tüm türkiye'deki toplam hastane kapasitesi bile sadece 189.000. peki okullar? her gün yaklaşık 2,5 milyon öğrencinin girip çıktığı ve deprem gibi doğal afetlerde sığınak olarak da kullanılması düşünülen 2.283 okulun 686'sı depreme dayanıksızmış.

başka?

2.000 noktada su sızıntısı ve 30.000 kutuda doğal gaz kaçağı olacağı öngörülmüş. başka bir deyişle binlerce su baskını ve yangın... peki ya kamu binaları, köprüler, yollar… çoğunun durumu içler acısı.

önlem olarak ise, binaların güçlendirilmesine ek olarak, zeytinburnu, küçükçekmece ve avcılar'da tespit edilen yerlere ilk etapta 20.000 adet toplu konutun inşa edilmesi ve bu sayının kademe kademe 100.000 toplu konuta kadar ulaştırılması gerektiği ifade edilmiş."

diğer ayrıntılar için;
    (bkz: beklenen büyük istanbul depremi/#8456656)

peki ibb'nin gündeminde ne var?
    - üçüncü köprü, rant elde etme, çok para kazanma, orman arazilerini talan etme, lale dikme, çalışmayan metrobüs alma vs vs vs... cidden 30 bin çok iyimser bir rakam!
  • cümlenin haberdeki devamı daha da güzel;

"beraberce el ele vererek bu sorunları çözebiliriz."

evet çözebiliriz kadir, çözebiliriz arkadaş, sözlerini de yazıyım tam olsun!

"ortak olmak her sevince her derde kedere
    ve yurumek bir omur boyu beraberce elele
    olmasin hic o ta icten gulen gozlerde yas
    bir gun gelip ayrilsak bile seninle arkadas.."
  • bu açıklamayı yapan kişi kendinden önceki yönetimleri de genelde eleştirmektedir.
    aslına bakacak olursanız istanbul 16 senedir akp'nin elinde.*
    bu zihniyet 16 senedir tedbir almak yerine tevekkül edince 30.000 ölü normal oluyor tabi.

düşününce.. hakikaten doğal seleksiyon diye birşey var, kurunun yaşla beraber yanması da var...
    neyse ben daha bişey diyemiyorum...

dua edelim, tevekkül edelim...
    hanım koş bana deprem muskamı getir!

*recep tayyip erdoğan - (27 mart 1994 - 6 kasım 1998)
    ali müfit gürtuna - (12 kasım 1998 - 1 nisan 2004)
    kadir topbaş - (1 nisan 2004 - ....)
  • bırakın akp' sini, chp' sini, sağını, solunu da; ortada, "beklenen"** istanbul depremi 'nde 30 bin insanımız hayatını kaybedecek diyen bir adam var. ve bu adam istanbul büyükşehir belediyesi' nin başkanı, bir mimar. ama konu deprem olunca bir anda sanki mütevazı mahalle muhallebicisi* esnaf kadir bey olup komşu dükkanlarla deprem geyiği çeviriyor. ah be adam!

sana delice hakaret etmek istiyorum sayın başkan.
  • kadir topbaş amcamızın; istanbulda yaşayan insanları sims karakteri sanması sonucu söylediği cümleciktir. yoksa niye bir belediye başkanı sittin senedir görevdeyken bu cümleyi rahatça söyler, önlemi halkın almasını ister?
    ama eminim; böyle bir şey olsa; televizyona çıkıp chp döneminde yapılanlar yüzünden insanlarımız öldü diye açıklama yapacaklar. neredeyse kendimi bildim bileli istanbul'u bunlar yönetiyor, sonuç ortada.