şükela:  tümü | bugün
  • akşam saatlerinde evimizin yakınlarında (kordonboyu / kartal) düğün ve seri silah sesleri gelmeye başladı. yaşadığımız klasik bir türkiye manzarasıydı.

kendimi, ailemi ve civarda yaşayan herkesi düşünerek 155 i aradım ve yoğun olarak yakınlardaki bir düğünden silah sesi geldiğini, muhtemelen havaya ateş ettiklerini söyledim, "tamam ekip gönderiyoruz " dedi polis memuru arkadaş.

aradan 1 saat geçti tekrar yoğun silah sesleri gelmeye başladı ve sinirle tekrar 155 i aradım, şansa bakın ki gene aynı polis memuru çıktı ve tekrar durumu anlattım ve "mutlaka bir kişinin ölmesi mi gerekiyor sizin müdahale etmeniz için" dedim.

polis memuru arkadaş "laf ebeliğinin alemi yok beyefendi, ekip gönderdik oraya daha önce" dedi ve suratıma telefonu kapattı.

güleyim mi ağlayayım mı bilemedim bu memleketin haline, siz karar verin artık, gülelim mi ağlayalım mı?
  • ben olsam ben de aramam. doğru iş kardeş.

tanım: garip bir oaly.
  • (bkz: polisler düğünlerde nöbet tutsun)
    adamlar gelmiş belki uyarmış belki ses duymayınca uyarmadan gitmiş. ne yapsın her düğün salonunda bir ekip nöbet mi tutsun?
  • doğru polis dediğin zaten gelip bakar o anda birşey olmuyorsa çeker gider... ölen de ölmesin arkadaş! bize mi sordu kurşunlara hedef olurken...
  • ben kendi elimle hırsızları apartmanda yakalayıp polise teslim ettim, sonra karakola gittik. polisin dediği;

- şimdi bunlar hırsız, biz biliyoruz, siz de biliyorsunuz. ama olay anı itibariyle apartmanda bulunmaları bir suç değil. o yüzden bir şey yapamayız.
    + peki biz yakalayınca dövsek
    - döverseniz sizden şikayetçi olurlar. bunlar kanunu falan senden benden iyi bilir
    + ne yapalım peki amirim
    - onu da bu kadar hırsızı, katili hapisten salanlara soracaksınız.
  • 3-4 sene önce küçükyalı'da oturduğumuz apartmana 4 tane tinerci girmiş, merdivenlerde tiner çekiyorlardı. yoldan geçen polis arabasını durdurup durumu anlattığımızda gülerek "polisi arayın" dedi ve gitti. 155 arayıp bildirdik, az önce durdurduğumuz ekibi yolladılar. onlarda tinercileri anayola kadar çıkartıp geri gittiler.

polisten çok da birşey beklememek lazım.