şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sabah sabah google'a "saat kaç?" yazdirtir. işin kötüsü çıkan sonuçlarda saatkac.com'a girip bakarsaniz da yanlış, onlar da almış geri saatlerini. sen tut saatkac diye domain al ama saati bileme. şimdi de girilemiyor siteye.
 • - yılda birer saat geri alsalar.. bikaç yüzyıla osmanlı'yı şahlandırırız.
 • edit: hem iktiara hem muhalefete laf edince iki tarafin da köpekleri özelden havlamaya başladı. o zaman daha net olayım: bu saçma sapan uygulamaya itiraz etmeyen ne kadar milletvekili, danışman, konuyla ilgili yönetici, uzman vs. varsa hepsi en hafif tabirle yetersizdir. hepsi diyorum bak. ülke iktidarından muhalefetine yetersiz insanların elinde.

  edit2: özelden mesaj atanların arasında fikirlerini düzgün bir dille ifade edenleri tenzih ederim.

  edit3: sadece yöneticiler değil ekşiciler de salak. 218 kişi favori entrylerine eklemiş bu listeyi. 218 tane favori entry listesinin işlevinden habersiz salak. eğer bi entry daha sonra ulaşmak isteyebileceğin bir içeriğe sahipse favori entrylerine eklersin böylece gerektiği zaman hızlıca ulaşırsın. bu arkadaşlar bu entryde daha sonra ulaşmaya değer bir şey mi gördü acaba, hayır, salak oldukları için beğenme tuşuna basmak yerine (veya üzerine) gidip favorilerine eklediler. işin komik yanı bu favoriye ekleyenler bir daha dönüp bamayacakları için kendilerine salak dendiğini de göremeyecekler.

  tam bir vizyonsuzluk örneğidir.

  internet üzerinden avrupa'nın çeşitli yerlerinden insanlarla toplanıp belli gün ve saatlerde oyun oynuyorum. bu saçma uygulama yüzünden bundan sonra aramda bir çoğuyla iki saatten fazla fark var. dolayısıyla adamların kendileri için makul saatler olarak belirlediği 20.00-22.00 aralığı benim için 22.00-24.00 gibi oldukça geç bir saate denk geliyor artık.

  şimdi senin oyunana göre mı ayarlayacağız ülkeyi demeyin. herşey için bu böyle. mesela almanya'da bir banka görevlisi bizim bankalardan birini önemli bir iş için aramaya karar verdi. saatine bakıyor 3.30, gayet makul bu saat, ama o da ne bizim geri zekalı yöneticilerimiz avrupayla, en çok ticari ve siyasi ilişkimiz olan kıtayla, aramıza fazladan bir saat koymaya karar verdikleri için bizde saat 5.30 ve muhatabı işten çıkmış evine doğru trafite acı çekiyor.

  işin teknik boyutu elektronik aletler falan bir şekilde hallolur ama bunu nasıl halledeceğiz. avrupa'daki şirket ülkeye milyon dolarlar kazandıracak iş için bizim şirketlerden birini arayıp hiç kimseyi bulamadığında da halay çekersiniz işten çıkınca hava aydınlık oluyor diye.

  yaz saati kullanan ülkelerin haritası:

  anlamıyorum sen kendini ne zannediyorsun da kafana göre gelişmiş ülkelerin neredeyse tamamının kullandığı uygulamayı kaldırıyorsun. bu nasıl bir düşüncesizlik, nasıl bir akıl tutulması. koskoca mecliste de bir tane mi akıllı adam yok da getirip koymaz bakın böyle böyle diye. iktidarı da muhalefeti de hepsi aynı şeyin laciverti. her milletvekilinin 40 tane danışmanı var hepsinin parasını cebimizden ödüyoruz birinin mi aklına gelmiyor bu durum.
 • hatırlatmamızı yapalım... saatlerinizi 1 saat geri almayı unutun!
 • gece 04.00 itibari ile telefon ve bilgisayar, saati kendiliğinden geriye alıyor. muhtemelen sabah uyandığında ülkenin yarısı yine aynı soruyu birbirine soracak. saat kaç?
 • bugün debeye giren arkadaş sadece türkiye ve kuzey kore'nin greenwich saat sistemine uymadığını belirtmiş (bkz: #63777759). sanırım kast ettiği yaz saati uygulaması. ama wikipedia bey öyle demiyor.

  listeye baktığımda dikkatimi çeken kısım ise biricik müttefiklerimiz arap ülkelerinin ve rusya'nın da yaz saati uygulamasını uygulamaması. her şeyde olduğu gibi alınan bu kararın siyasi olduğu aşikar.
 • ekonomik ilişkilerimizin en yoğun olduğu coğrafya neresi? avrupa. üye olduğumuz ve olmayı düşündüğümüz birlikler, örgütler, organizasyonlar nerede yoğunlaşıyor? avrupa'da. ülkede ekonomik faaliyetlerin en yoğun olduğu kısım neresi? türkiye'nin batısı. boylam nerden geçiyor? izmit'ten. biz ne yapıyoruz? saat dilimini doğu sınırımızdaki boylama göre yeniden ayarlıyoruz ve araya bir saat daha koyuyoruz. neden? bu uygulamanın nedeni nedir? niye kimse çıkıp şu şu sebeplerden yaptık demiyor? canım istedi yaptım desinler ama bir şey desinler.

  bir de aman ne olacak, japonya'ya bak diyenler var. 30 küsur yaşında adamım ve bu tipler sayesinde peygamber sabrına sahip olmaya başladım. teşekkür edesim geliyor bazen. hatta abd'ye bakalım. şili'ye, avustralya'ya bakalım? bakalım da ne yapalım? ne yapalım yani bu ülkeler dünyanın öbür ucundaysa? böyle avuntu mı olur? bugüne kadar tüm ilişkilerini 1-2 saat farkına göre planlamış bir ülke var burada. birden bire 2-3 saat bandına çıkıyor, tüm otomasyon, tüm iş görüşmeleri, tüm programlar birden bire değişmek zorunda kalıyor. neden? ne gerek var? niye japonya'ya bakıyorum? avrupa'yla aramızda 8-12 saat fark olsa zaten ona göre yapılandırmış olurduk herşeyi, haliyle zaten sorun çıkmazdı. bunu idrak etmek bu kadar mı zor?

  avrupa birliği ile tam üyelik görüşmeleri yapan (yapamayan da neyse) bir ülke ne bok yemeye saat dilimini değiştirip doğuya kaydırır?
 • körfez ülkeleriyle aynı anda namaz kılabilmek gibi sikko bir sebeple tüm ülkeye "saat kaç" diye sorduran adamların yediği bok.

  30 yaşında adamım, google'a "saat kaç" diye yazıyorum amk.
 • absürt bir uygulama. lefkoşa'da 20 saniyelik yürüyüş kişiyi bir saat geriye veya ileri (hangi yöne yürüdüğünüze bağlı) götürebilecek, ara bölge zaman makinasına dönüşecek. tek eksiğimiz buydu.

  (bkz: teşekkürler türkiye)
 • kpss' de bir konunun sorusunun artık sorulmayacağının göstergesidir.. izmit ve ığdır'da yazın ığdır, kışın izmit'in yerel saatini kullanıyoruz sorusu çıkmaz artık..