şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşımın başına gelen ve koskoca d&r mağazası ve kurumsal! kimliği bunlara mı tenezzül etti diyerek hayretler içerisinde dinlediğim rezalet.

sözlükte paylaşmamı rica ederek, mağdur kişinin yaşadıklarını kronolojik olarak kendi ağzından birebir olarak anlattığı kısım aşağıdadır ve gelişmelere göre editlenecektir. mağaza tarafından buradan dönüş yapılması durumunda ise kendisine yönlendirilecektir.

-----------------------------------------------

d&r ümraniye meydan avm mağazasından geçen yıl aldığım jbl marka’’ jbl e55t’’ model kulaklığım, garanti süresi içinde arızalandı ve ekim aynın ikinci haftasında teslim ettiğim mağaza aracılığı ile teknik servise gönderildi, akabinde de ürünün birebir değişimi onaylandı.

30.10.2018 tarihinde, değişimi onaylanan kulaklığı almaya gittiğimde ise ürünün stoklarında olmadığı, airport mağazarlarda olabileceği ancak ordan ürün talep edemediklerini, diğer mağazalarda da bulmanın zor olduğu aktarıldı.

bir çalışan arkadaş akasya d&r mağazasında ürünün olabileceğini söyledi ve bunun üzerine istanbul akasya mağazasına kendim bizzat giderek alabileceğimi iletememe rağmen, evet akasyada stoklarda varmış gibi bir bilgi paylaşılmadı ve söylenen her şey havada kalıyordu. hafta içi öğlen saatlerinde mağazada olduğum için mağaza sakindi, tüm çalışanlar etrafımdaydı ve her kafadan bir ses çıkıyordu ama bir sonuca bağlanamıyordu.

bir çalışan tarafından farklı kulaklıklara yönlendirildim, farkını vererek yeni bir kulaklık alma algısı ile, yaklaşık 30-45 dk mağazada diğer seçenekleri inceledim. teşhirde olmamasına rağmen kapalı bir kutu açılarak bana gösterildi ve tüm süre zarfında, bana kulaklıkla ilgili diğer mağaza stoklarının kontrol edildiği bilgisi paylaşılmadı. bu sırada etrafımı saran çalışan arkadaşlar dağıldılar ve kulaklıkla ilgilenen arkadaşla kulaklıkları incelemeye devam ettim. mağazada bulunduğum süre içerisinde tüm kulaklıkları inceledim ve uygun bir kulaklık bulamadım. kimisi benim için pahalı, kiminin ergonomisi uygun gelmemişti. diğer bir seçenek olarak hediye çeki tanımlanabileceği bilgisi ile mecbur kalarak hediye çekini almak zorunda kaldım.

hediye çeki tanımlanır tanımlanmaz henüz çeki bankodan almadan farklı bir çalışan arkadaş tarafından kulaklığı izmir’de bir mağazada bulduklarını, istersem getirebileceklerini belirtiler ancak hediye çekimi tanımlayan arkadaş stoktan ürünün düşüldüğünü ve alamayacağımı söyledi, bende ürünü yine de getirmelerini hediye çekini kullanarak alabileceğimi söylediğimde ise ürünün güncel fiyatının 2 kat artığını, farkını vermeden ürünü alamayacağımı belirtiler. çeki iptal etmek istediğimde ise böyle bir prosedürlerinin olmadığı söylendi.

konunun ve ortamın gerginliğini daha da arttırmamak ve bir tartışma ortamı yaratmamak için mağazadan ayrıldım ve yakın farklı bir mağazaya giderek mağaza müdürüne yaşadığım durumu aktardım. kendisinin yönlendirmesiyle, d&r müşteri deneyimi ekibine yaşadığım mağduriyeti anlatarak şikayet kaydı oluşturdum. ilgili şikayeti oluştururken ürünün şu an sadece tek bir şubede olduğu ve farklı bir müşteri tarafından alınabilme ihtimaline karşın acil olarak çözülmesini rica ettim. herhangi bir geri dönüş olmadığı için şikayetimvar.com üzerinden bir kayıt oluşturdum ve d&r tarafından hemen aranarak mağduriyetimin hemen giderileceği ortada bir hata olduğu ve mevcut hediye çekinin ürünün güncel fiyatı üzerinden hazırlanması gerektiği bilgisini aldım. gün sonuna kadar konuyla ilgili çözümün yapılıp kendisi tarafından aranacağımı belirtmesine rağmen geri dönüş yapılmadı. takip eden günlerde çağrı merkezi ile görüşmelerim devam etti ve hiçbir şekilde net bir bilgi alamadım, dahası yetkili sayılabilecek kimseyle görüşemedim. bu aramaların sıklığı nedeniyle d&r tarafından kendisini yetkili olarak tanıtan biri tarafından aranılarak bilgilendirildim ve bu kişi 7 kasım tarihinde arayarak haksız bulunduğum bilgisini iletti. detaylı bilgi istediğimde ise güvenlik kamerası kayıtlarının incelediği ve mağaza müdüründen bilgi aldıklarını belirtiler. ancak ben o gün mağaza müdürüyle görüşmemiştim ve onun vereceği herhangi bir bilginin hüküm karar verici olamayacağını söyledim. güvenlik kamerası görüntüleri ile ilgili detayları sorduğumda ise sorularımın yanıtsız kalması nedeniyle sonuca itiraz ettim ve tekrar incelenmesini talep ettim. bu sürede avukat ile görüşerek tüketicileri koruyan kanunlar hakkında bilgi aldım ve tüketici hakem heyetine başvurdum. su an d&r ‘dan geri dönüş bekliyorum.

basit bir iptal işleminin bu denli dallanıp budaklandırılması ve müşteriyi yıldırma politikaları ve salt kar amacı gütmeleri gerçekten çok üzücü. ve bu süreçte hatalarını sümen altı etmeye çalışmaları gerçekten çok komik.

bu süreçte mağduriyetimi bu platformda paylaşarak d&r müşteri memuniyeti yaklaşımını sizlerle paylaşmak, benzer problemlerle farklı müşterilerin karşılaşmasını önlemek istedim.

çok teşekkürler.

güncel not: bu arada bugün tekrar aranmış olmakla birlikte, yine çözüme dair herhangi bir adım atmadıklarını, hediye çekinin süresinin 5 yıla kadar tanımlanabileceği lütfunda bulunabileceklerini ilettiler.

-------------------------------------------
  • kardeşim yazar mısınız millet vekili mi?
    - bi arkadaşımım başına geldi,
    - bi arkadaşım rica etti
    bu ne yaw
  • rezalet puanim 1/10 amma aglamissiniz bir kulaklik icin. bir suru insan da yardimci olmus zaten. kendi basiretsizligini ortaka koyan suser arkadasi sikayeti.
  • bu tarz rezaletlere anlam veremiyorum. tüketici kanunu var , hakem heyetleri var, mahkemeler var. kendinizi rezil etmeyin, verin avukata misli ile karşı taraftan alın.

tüketiciler böyle durumlarda saçma sapan çözüm yollarını kabul ettikçe mağazalar tüketiciyi mağdur etmeye devam edecektir.

ben şahsen 10 tl bile söz konusu olsa dahi hakem heyetine başvurdum.
  • rezalet değildir zira rezalet olamaz. olsa olsa vualettir, arbalettir, hayalettir, kefalettir hatta balet bile olabilir. açmayın lan böyle başlıklar.