şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • rızabey apartmanı özelinde yazıcam girdiyi, zira diğer binalar hakkı da fikrim yok.

cuma günü, depremin üzerinden 15dk geçtikten sonra istanbul'dan yola çıkan kurtarma ekiplerinden birinde görevliyim. ctesi gece 0300 itibariyle rızabey apartmanının enkazında görev almaya başladık. olay yerine ilk konuşlandığımızda ilk olarak sakarya caddesi üzerindeki diğer binaları gözlemledik. yaklaşık 30-45 santim eğim almış binalarda halen insanların olduğunu gördük ve tahliyelerini isteyip, alanı kapattık. buna rağmen ören yeri gezmeye gelir gibi ellerinde telefonlarla kayıt yapan vatandaşları uzaklaştıramadık! bu olay görev aldığım 4 gün boyunca sürdü!

gelelim rızabey apartmanına. öncelikle sağ kurtulanların kesinlikle mucize eseri hayatta kaldıklarını açıkça belirteyim. yaşam üçgeni oluşamayacak kadar çürük ve rezil bir haldeydi yapısı. kimi taşıyıcı kolondan sadece 8 tane 12lik demir çıktı! en fazla 15-16 kalın demir görebildik. çimento kalitesi diye bir şey yoktu, zira çoğu yerde resmen çimento yoktu! tamamen deniz kumuydu bina! çalışma alanlarımızdan birisi, bir dairenin tuvaletine denk geldi mesela. tuvalet zeminindeki fayansları kaldırdıktan sonra 200den fazla kova kum attık! zerre bağlayıcı yoktu. bir başka noktada yer karolarını kaldırdıktan sonra zemini resmen ellerimizle parçaladık. basit çekiç darbesi ile parçalanabilen zemine sahip bir binadan bahsediyoruz! her enkaz parçası kaldırışımda müteahhit puşta ağız dolusu küfürler savurdum! onlarca can gitti para bürünmüş gözü yüzünden!

enkaz çalışmasının uzun sürmesinin sebeplerinden biri, binanın 3 farklı türde çöküntü yaşamış olmasıydı. şöyle ki; yana ve arkaya doğru yatma, burgu ve iç büküm tipindeydi bina. bu da şuna sebebiyet veriyor: mutfaktan girince mutfağa çıkmak lazım alt katta fakat birden karşınıza yatak odası çıkıyor. depremin oluş saati itibariyle mantık yürüterek, o saatte insanların nerede olabileceği düşüncesiyle yoğunlaşarak arama yapılıyor. fakat farklı bir noktaya çıkınca işin rengi değişiyor. zira bir sonraki alana çıkmadan önce o bölgeyi kontrol etmek gerek. orada da canlı olabilir tabi ki. bir diğer sebep de binanın aşırı ufalanmış molozlara dönüşmesi. ellerimizle, kürekle hassas şekilde boşaltım yapmamız gerekti. onbinlerce kova moloz taşımak gerekiyor bir kat üzerinde. daire ebatları da büyük olunca, geçen süre ister istemez artıyor. sebeplerin birisi de bitmeyen protokol yoğunluğu! tam dinleme yapacaksın, hop bi tane vali geliyor. hadi o gitti, zart siyasi parti temsilcileri geliyor. o da gitti, emyet müdürü, kıta sahan komutanı, ordu komutanı, cumhurbaşkanı... bitmiyor ulan bitmiyor! siren sesleri, telsiz sesleri, konuşmaları, yürümeleri... engelliyor ulan işte çalışmayı! enkaz dışında alsanıza bilgiyi! yok! illa kameraya çıkacak ve şov yapacak! çok doluyum, kopukluk olabiliyor özür dilerim.

daha fazla uzatmadan, güzel izmir'in güzel insanları. hepinize geçmiş olsun. kayıplarınız için sabır, yaralılarınız için şifa temenni ederim. 4 gün boyunca kendi mağduriyetinizi kenara bırakıp hem enkazzedelere hem de ekiplere yardım için koştunuz. minnetimi ifade etmeye ne göz yaşlarım ne de kelimelerim yeter. var olun her biriniz.

edit: onlarca mesaj geldi, her defasında gözlerim doldu yazılanlara. güzel yüreğinizden öperim her birinizi.

#115200590 belki bir değişim yaşanır.
  • çok fena salladı lan. ne bu?

tahminim en az 5.5-6.0.çok uzun sürdü.valla ölüyoruz sandım.

edit:koeri 6.8 olarak verdi. saat 14.51 ege denizi. derinlik 11.8km.

edit:emsc son güncelleme olarak 7.0 diyor.

edit:afad’ın deprem öncesinde,anında ve sonrasında yapılması gerekenler listesini ekliyorum.

https://www.afad.gov.tr/…-onlemleri-biliyor-musunuz
  • izmir de evleri hasar gören vatandaşlarımız otelimizde ücretsiz konaklayabilir.
    güzelbahçe ve çiğli de ki şubelerimizde gürleyen hotel
    iletişim 05356255574 bize ulaşın.
  • az önce arkadaşımın ölüm haberini aldım. enkaz altından sağ çıkamadı. annesi kendisinden yarım saat önce sağ bir şekilde çıkartıldı. 25 yaşındaydı, yeni diş hekimi olmuştu, ailesinin tek çocuğuydu. ışıklar içinde uyu buse, seni çok seviyoruz.
  • enkaz altından çıkarıldığım depremdir. ömrümde daha büyük korku yaşamadım, sosyal medyada komşularımın ölüm haberlerini alıyorum, yaşadığım kabus yüzünden sakinleştiricilere rağmen gözümü bile kapatamıyorum.

ben enkazdan çıkarıldığımda ailemin yaşadığı mutluluğu dilerim herkesin ailesi yaşar.
  • etkileri hala süren depremdir.

bizzat bornovada yakalandım depreme. zaman sanki durdu, akmıyor. izmirde 9. senem, çok tanık oldum depreme, bu da öyle başladı birazdan geçer dedim. geçmedi, şiddetini arttırdı. ocaktaki çaydanlık yere devrildi, o anda anladım diğerleri gibi olmadığını. kanepenin yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde yattım hemen, yerde bir o yana bir bu yana gidiyorum. tamam dedim, hersey buraya kadarmış. sevdiklerim, seveceklerim, biraktiklarim, birakamadiklarim, hersey buraya kadarmış.

sonra durdu, durdu fakat bambaşka bir felaket çıktı ortaya. yıkılan binalar, acılar, evsiz yurtsuz kalmış binler..

ilk geceyi arabamda geçirdim, korktum. ziraa artcilar oluyordu ve her saniye sallanma hissiyatı durdurulamaz bir çığlık gibiydi.

ardından kendimize değil, ihtiyaci olanlara koşma isteği arttı. aşık veysel'de, ege üniversitesinde yardım için kosturduk.

sunu belirtmeliyim ki, oradaki gençleri gormeliydiniz. ben de gencim, 26 yaşındayım ama 18-25 yaş arası öyle bir koşturuyordu ki, aklınız almaz.

ümidim var bizim nesilden, daha gençlerden. biz burdayız amk, dimdik ayaktayız.

daha sonra ev sahibimin evi hasarlı olduğu için taşındım. sözleşmem daha vardı ancak evsiz kalmış ev sahibime evini bırakmaliydim.

izmir kira fiyatları öyle artmıştı ki, sayılar inanılmazdı. 2+1 lere 3 bin lira cekiyorlardi. arkadaşlar bu fırsatçılık bile değil, kallesliktir.

ben manisaya yerleştim. isim burada olduğu için bu imkanım vardı ancak, ya herseyi izmirde olanlar?

arkadaşım 4 bin lira vermeyi göze aldı ve aradığı emlakci demiş ki siz 7. siradasiniz. ona gelene kadar zaten tutulacaktı.

su an konuşulmuyor belki bu deprem, insan beyninin en önemli görevlerinden biridir acıyı unutturmak ve kişiyi mutlu etmek.

insan beyni unutturmaya çalışsa da ben unutmayacağım. sizler de unutmayın olur mu? izmire 5 milyon tl yardım eden devleti, yüzde 100 zamlayan emlakcilari, yardım etmek için koşan o gençleri, bizleri çürük binalarda oturtan müteahhitleri unutmayın. en çok da canımızın bir değeri olmadığını unutmayın.

yaşamayı seviyorum; acısıyla, tatlısıyla, hüznüyle, mutluluguyla.. bir daha yaşamak istemiyorum böyle bir şeyi. biliyorum tekrar yaşayacağız depremi, çünkü doğa ananın bu topraklarda bir huyu bu. ancak tanrıdan tek dileğim bir daha böyle bir yıkım olmasin.

iyi geceler eksi ahalisi.
  • yememiş içmemiş, koşmuş buraya ''avcılar'da hissetmedim'' yazmış. çok sağ ol götüne koyayım, merakla bu haberini okumaya gelmiştik.
  • ızmir bayraklı, bornova civarında yıkılan benim bildiğim 4 bina var. birisi emrah apt. deprem biter bitmez kendi binamdan çıkıp, etraf ne durumda diye bakınırken gördüm enkazı. hemen geldim. benle beraber iki üç kişi daha vardı sağlıkçı . onlar da yan apartmanlardan. acil ekipleri gelene kadar kendi imkanlarımizla, enkazdan çıkarılan insanlara yardımcı olduk. bazılarına ilk müdahaleyi yaptık. müdehale edecek malzememiz bile yoktu. yakın hastanelerden ekipman istedik. polis arkadaşlar yüruyerek getirdiler bize. zira trafik kilitlendiginden 112 ve itfaiye ekipleri hemen gelemediler. bir şekilde yetişen ekiplerle organize olup,kendi çapımızda bir saglik masası ve ekibi kurduk. sonra diğer ekipler de yavas yavas toplandı. enkazdan canlı ve maalesef cansız bedenler çıktı. olaydan 4- 5 saat sonra arama kurtarma, daha organize olunca umke ci arkadaşlata görevi devrettik. bizler yine buradayız. bu enkazda yaklasık 20- 25 kişi oldugu tahmin ediliyor. şu an arama kurtarma çalışmaları son hız devam ediyor. antalya, muğla ve çevre illerden de ekipler var. dileğim kalan canların, her şeye rağmen sağlıkla çıkması. hepimize geçmiş olsun.
    imla hataları icin kusura bakma sözlük. burası çok karışık ve şarjım az.
    edit: saat 03:57 ve maalesef son 4 saattir emrah apt.da ulaşılabilen ya da enkazdan çıkarılabilen kimse yok. çalışmalar devam ediyor.
    edit 2: saat 06:00 itibariyle bir vatandaşımızın cansız bedeni çıkarıldı apartmandan. çok üzgünüm.
    edit 3: geceden beri çöken apartmandan sağ çıkarılabilen olmadı. burası artık emrah apt. değil, 6 nolu enkaz.
    edit 4: bir mucize gerçek oldu. bu kum, taş, moloz yığının altından 58 saat sonra bir kişi canlı çıkarıldı.
    ben nöbette olduğumdan linki paylaşıyorum.
    6 nolu enkazdaki mucize
    edit 5: emrah apt. nda başkaca bir cana ulaşılamadı. arama kurtarma çalışmaları sonlandı. moloz kaldırma çalışmaları başlamıştı, bitmek üzere.
    fakat şu anda, 90. saatte, yakınlarımızdaki bir diğer enkaz olan rızabey apt. da, bir canlıya ulaşıldı ve ekipler çıkarmak için uğraşıyor. 3 aylık bir bebek olduğu konuşuluyor. umarım bu mucizeyi yaşayalım, yeniden umutlanalım.
    edit 6: kurtarılan minik mucizemiz, 4 yaşındaki ayla gezgin. hoş geldin, umudumuzu tazeledin güzel bebek.
    91.saat mucizesi ayla bebek
  • “gavur” dedikleri adamlar otelini açtı, halka yemek, yatacak yer sağladı... van’da kiralar artmıştı! kim dinli kim dinsiz hesabı yapmak sadece allah’ın işi olarak kalsın mi artık...
  • atatürk lisesinde yatılı okuyan kuzenim yazdı az önce. yurdu 15 dakika içinde kapatmışlar. bütün çocuklar dışarıda kalmış. aralarında erzurum'dan falan gelenler de varmış. yurdun arkasında sürekli gidip geldikleri esnaf yardımcı olmuş. "yavuz abi eşyalarımızı dükkana aldı. hepimiz girdik. yemek yedik, cay içtik tek kuruş almadı" diyor. civardaki esnafla birlikte fuara da sürekli yemek yapıp götürüyorlarmış.

yavuz abi adamsın! sizlerin hatırına dönüyor bu dünya. allah ne muradınız varsa versin.