şükela:  tümü | bugün
 • müslümanım diye geçinen suudlar, bae, mısır vs vs suskun kalırken; fransa, yunanistan ve israil'in destek ve yanınızdayız mesajları. dost karagünde belli olur demişler.
 • burdaki (izmir) gokdelenlerin siki tuttuğunu göstermiştir, bizim karsimizda yuksek katli goldiva kuzey diye bir site var bornovada tek bir bos daire bulmazdin ama dunden beri emlakciya satisa veren verene, emlak piyasasında kartlar yeniden dağıtılıyor
 • 1-depremi içkiye/zinaya/mezhebe bağlayan insanların 2020 yılında hâlâ var olduğu
  2-yapıların “sözde” müteahhitlerce yapılmış olduğu
  3-önlemlerin sıfırın altında olduğu
  depremin herkese canlı bir şekilde öğrettikleridir.
 • neymiş fitness ve spa salonları olsun havuzlu site olsun değil arkadaş. ev alırken depreme dayanaklılık raporuna bakacan.
 • benim bildiğim izmir halkı maddi durumu biraz olsun iyiyse bu depremden ders alır ve yeni binalara taşınır. maddi durumu olmayanlara allah yardım etsin..

  devlet toki ile yeni konutlar yapmak yerine 2000 öncesi binaların yenilemesine odaklanırsa daha mantıklı bir davranış sergilenir. bunu özel sektöre bırakmak hata olur. rant olmazsa özel sektör umursamaz.
 • kim ahlak bekçiliği yapıyorsa en ahlaksizi odur
 • enkazın üzerine çıkıp telefonla konuşmamamız gerektiğini.
 • 1- dolgu zeminlere yapılan binalar boşaltılmalı.
  2- çevre ve şehircilik bakanı liyakat ile seçilmeli
  3- inşaat denetimleri özerk kurumlar tarafından iki-üç kademeli kontrol edilerek yapılmalı. insanların hayatı müteahhitlerin ödemesini yaptıgı yapı denetim firmalarının insafına bırakılmamalı.
  4- deprem yönetmeliğimiz çok iyi , uygulanması yeterli kanımca çünkü depremin şiddeti az değil ve yıkılan binaların zemin ve uygulama ile alakalı oldugu aşikar.
  5- zemin yönetmeliğinin 2019 mart ayında yayınlanan tebliği de yenilenmeli. netice olarak deprem yönetmeliğine uygun yapı yapılmasına olanak sağlamak için zemin etüdleri kurumlar tarafından veri tabanı olarak sunulmalı ve özel zeminler için inceleme talep edilmeli.
  6- proje onaylama mercilerine yerleştirilen mimar ve mühendislerin yetkinliği sağlanmalı. tekniker proje imzalamamalı. proje uygulama denetçilerinin proje okumayı bilip bilmediği denetlenmeli ona göre denetlenmesi sağlanmalı. denetçi ama proje okumayı bilmiyor , olmaz.
  7- en önemlisi bunun maddi olarak finanse edilmesi sağlanmalı yoksa insanlar günlük çıkarları ugruna insanların geleceklerini tehlikeye atabiliyor. bunun engellenmesi için kişilere cıkar yolunun kapatılması lazım. mesela müteahhit çalsa bile aynı geliri elde etmeli öyle bir düzen sağlanmalı.
  diye uzayabilir liste ama tabii ki liyakat, hakkaniyet, etik ve ahlaki yöneticiler ile çözümü o kadar da zor değil. deprem dahi alacagımız tedbirlerden gerçekten büyük değil.
 • nasıl ki 26 eylül 2019’da istanbul ile beraber birçoğumuzun psikolojisini sallayan depremi birkaç hafta içinde unuttuk; izmir depreminde de aynı şeyi yapacağız, hiçbir şey öğrenmeyeceğiz.
 • etraftaki dağ zeminli bölgelere (bayraklı şehir hastanesi yakınları) iki kat imar verirken, gevşek alüvyon zeminlerdeki tarların arsaya çevrilip buralara 8 katlı evlerin yapılmasının ne kadar büyük yanlış olduğu.