şükela:  tümü | bugün
 • 3 market de sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla verilen cezaları yargıya taşıyacaklarını belirtmişler.

  bim

  migros

  şok

  not: linkler, resmi instagram hesaplarıdır.

  a101 ve carrefoursa herhangi bir açıklama yapmamış.

  edit: carrrfoursa'dan da açıklama geldi.

  ayrıca a101'in içinde varlık fonunun payı olduğu bilgisi geldi.
 • her sene kar edemeyip, kar ettiği vakit yüzde 1 ler 2 ler seviyesini geçmeyen bilançolara sahip marketlere de siz halkı kazıklıyorsunuz diyip ceza yağdırmak da ne bileyim?
  3 liraya mal alıp 15 e satmaya çalışan kurnaz esnaf bunu beğendi.
  şu an eminim bu kodamanlar bu ülkeye yatırım yapanda suç diye düşünüyorlardır.
 • pandemiden beri dikkatimi çeken bir şey var. migros her etikette ürün alış ve satış rakamlarını belirtiyor. sanırım böyle bir duruma tedbir olarak bunu uygulamışlardı. mantıklı.

  ben ortada fahiş bir şey görüyormüyordum etiketlerde. diğerlerini bilemem, alışveriş yapmıyorum.
 • bak güzel kardeşim. baharat işi yapan bir firmada çalışıyorum. perşembe günü işe gitmedim. cuma günü b2b listesinde fiyat güncellemesi yaptım ve 1. sınıf saf karabiberin kg fiyatını 68 lira olarak güncelledim. çünkü çarşamba günü gelen güncelleme o yöndeydi. b2b üzerinden deli gibi karabiber siparişi gelince uyandım zira kg fiyatı 75 tl olmuş. pazartesi fiyat 65 liraydı. işe gitmediğim tek bir günde yaşanan fiyat artışı bu. şimdi toptancısından bu fiyatlara ürün alan marketi / esnafı suçlayamazsın(söz konusu zincir marketlerin çoğuna doğrudan ya da dolaylı olarak mal veriyoruz). salça fiyatlarını günlük değiştiriyoruz. her sabah ilk işimiz fabrikadan günce fiyat almak. bazen gün içerisinde 3 defa değiştiği oluyor.

  ekonomiyi bok ettiniz suçlayacak yer arıyorsunuz ama boşa çabalıyorsunuz.

  edit: he yavrum esnafa verdiğiniz fiyatla zincir markete verdiğiniz fiyat aynı zaten diye akşamdan beri mesaj atan, ve gün içerisinde atacak sığırlar için;
  zincir markete ürün verirken kâr marjını kısarsın. yani bir ürünü esnafa %20 kârla veriyorsan büyük alıcıda bu marj %10'dur. ancak ürünün maliyetinde %10'luk bir artış olmuşsa o artış esnafa da zincir markete de aynı oranda yansır. dur bim'in maliyet artışını %7 tutayım demezsin. en spesifik örnek olan karabiber örneğini verim zira bu ürün için ocak ayında oluşturduğum listede kg fiyatı 26 lira idi. şimdi güzel kardeşim ocak ayından bu güne ürün 49 lira zamlanmışken ben bunu sırf zincir market diye bim'e yansıtmayacak mıyım? ya da pazartesi 65 liradan aldığım ürün perşembe 75 tl olmuşsa bu artış yansımayacak mı? nasreddin hoca misali 75'e alıp 65'e mi satacağım. tamam sığırsınız da bu kadar sığır olmayın. hükümet yalayıcısısınız da bu kadar mal olmayın. verdiğim örnek açık. ben alırken 10 lira pahalıya almışsam kâr marjımı sabit tutup satarken de 10lira pahalıya satarım ki zarar etmeyeyim. ki şu an onu yapınca bile zarar ediyoruz.

  edit2: bitmiyor memleketin sığırı bitmiyor. bakkal zincir marketten ucuza nasıl mal satarmış. gel sana anlatayım hileyi güzel kardeşim. örneğini verdiğim karabiberden yol çıkalım. 50 kg ince çekilmiş irmiği al, üzerine 5 kg kadar 3. sınıf karabiber koy, yaklaşık 50 mg kadar karabiber aroması koy. oldu mu sana mis gibi 55 kg karabiber? oldu. şimdi paketle onu sat bakkala. mesela pul biber. biberin bir özü vardır paprika diye geçer sektörde. o özü endüstriyel kullanımlar için alırlar ve geriye biber tadı ve kokusu olmayan ama biber formunda posa kalır. onu alır öğütürsün biraz iyi pul biberle karıştırırsın ve elinde ucuz yollu pul biber olur. paketler ucuz ucuz satarsın. mesela sumak limon tuzu fiyatları artana kadar hilesi en çok yapılan baharattı. al 3. kalite sumağı, yukarıda belirttiğim posa ile karıştır, bas limon tuzunu ve onu mümkün mertebe ince öğüt. hayırlı olsun artık ucuz sumağın var. paketle ucuz ucuz sat.

  edit 3: bak kardeşim ben sana sermayeyi savunmuyorum. tek kelime ile beter olsunlar. sucuk diye sattıkları saçmalıkları, zeytin yağı diye sattıkları saçmalıkları, bunların ifşa oluşlarını unutmadık. kesinlikle masum değiller. bu iktidarla türediler. bu iktidarın küçük esnafı bitirme projesinin baş aktörü oldular. şimdi de ters düştüler yesinler birbirlerini. ama tüm bunlar oldu diye hükümetin topu taca çıkarma abasına da sessiz kalamam. ekonomiyi bok ettiniz. fiyatlar artıyorsa suçlusu sizsiniz. bu kadar basit.
 • anlamakta zorluk çekiyorum, iğneden ipliğe her şeyin fiyatı en düşük x2 artmışken hükümet neden bu zincir marketlere kafayı taktı. resmen cadı avı başlatıp hedef saptırmak için tüm kurumlarını seferber etti.

  ben şahsen marketlerin yanındayım. adamların girdi maliyetleri yükselince fiyata yansıtacaklar tabiki. bugün yem, gübre, mazot, tarımsal araçların fiyatları neydi ne olmuş, çiftçi/üretici/market ne yapsın.
 • hala yalayacağız diye uğraşıyorlar dünyada raflar boş yalanını tekrar ederek. raflar dolu dolu abd'de, arada boşalıyorsa o da 25 dolara daha bugün üç poşet dolusu alışveriş yapan ben ve diğerleri sayesindedir.
 • hükümetin git gide bozulan ekonomi karşısında günah keçisi arayışına kurban gittiklerini düşünüyorum
 • öncül 1: "...siyasi yönlendirmelerden bağımsız, tarafsız ve düzenleyici bir rol üstlenmesi gereken rekabet kurulu adına kötü bir emsal teşkil edecek..."

  öncül 2: "... bağımsız ve adil yargımızın uğradığımız haksızlığa sessiz kalmayacağını ümit etmekteyiz."

  birinci öncülde rekabet kurumu'nun siyasi yönlendirmeden etkilendiğini öne sürmeye çalışıp ikinci öncülde yargının bağımsız ve adil olduğunu söylemeleri, kendileri adına kötü olmuş. çünkü herkes eşek gibi biliyor ki bu ülkede bağımsız ve adil bir yargı yok. rekabet kurulmu'na o raporları hazırlatan adamlarla o raporları gözden geçirecek olan adamlar, aynı kişiler. kimi kime şikayet ediyorsunuz siz yahu!

  migros, üfe ve tüfe oranlarını vermiş "kedi buradaysa et nerede?" demeye getirmiş. rakamlar yalan söylemez. denetlemeye ve kamuya açık şirketler bunlar. girdisini, çıktısını her şeyini anlatsınlar da işin aslını öğrenelim.

  ama hiç sanmıyorum çünkü kendileri de biliyorlar ki istenmeyen market ilan edilip tefe koyulmaları bir kararnameye bakar. reyis, facetime ile cnn türk ekranlarına çıkıp "halkımızı bu enflasyonist kalkışmaya karşı direnişe davet ediyorum." diyebilir. bim gider, yerine cengiz'in cim'i gelir.

  bunu da çok iyi bildikleri için haraçlarını paşa paşa ödeyip işlerine devam etmeyi seçeceklerdir. velhasılı olan yine sana bana, asgari ücretle çalışan kasiyere olacak. 50% enflasyon olan bir yerde parayı bir yerden bir yere kaydırmak, çocuk işi zaten. yorganı başımıza çekeceğiz, bu sefer ayaklar dışarda kalacak. yapılacak şey bu.
 • tüm bu hamleler bana istanbul seçimlerini hatırlatıyor.

  takip edenler rahatlıkla hatırlayacaklardır akpnin istanbul seçimlerinde çaresizlik ve stratejisizlikten ne acayip yalanlar söylediğini. öyle yalanlar söylediler ki en ağır akpli bile inanmadı ama oy verdi. chp oy çaldı dediler ve seçimi tekrarlattılar. bu öylesine absürt bir yalandı ki kısa bir süre önce akpye oy vermiş bir milyona yakın insan döndü imamoğluna oy verdi. yani şaşkın ördek gibi öyle akılalmaz öyle inanılmaz şeyler söylüyorlar ki kendi seçmenleri dahi inanmıyordu o seçim döneminde.

  şimdi de rekabet kuruluna talimat vererek bu marketlere ceza kestirip insanların "aa demek ki bu marketler yüzünden her şey pahalı" demesini hayal ediyorlar ıslak rüyalarında. buna ne yazık ki akpliler de dahil kimse inanmayacak, kimsenin umurunda bile olmayacak. herkes -yaşlı telefoncu boomerlar hariç- memleketin bu halinin ve pahalılığın sebebini biliyor. insanların zannettiğiniz kadar salak olmadığını istanbul seçimlerinde anlamış olmalıydınız ama görünen o ki büyük bir tokat yiyeceksiniz. aynen devam, evet marketler suçlu.

  bu arada bu son market hamlesiyle akp iktidarının en büyük destekçisi tüccar ve işadamlarıyla da köprüleri tamamen attığını görüyoruz. o tüccar ve eşrafın etrafındaki ekosistem akp tabanının en temelini oluşturuyor. akp burayı bozarak muğlak bir halk kitlesine yaranmaya çalışıyor ve ne yaptığını aslında kendileri de tam olarak bilmiyor.

  akp ve yönetici şürekası türkiyeyi yönetme yeterliliğini ister iyi ister kötü anlamda tamamen yitirmiş gibi görünüyor. eskiden iyi kötü idare ediyorlardı ancak şu anda o dönem tamamen sona ermiş durumda. bir karar alıcının etrafında kim olduğunu dahi bilmediğimiz bir grup var ve meclisinden yargısına, ordusundan teşkilatına kadar herkes suspus izliyor. inşallah zamanı gelince bu kan emicilerin ekseriyetinin yargılandığını görürürüz.
 • (bkz: serbest piyasa ekonomisi)
  (bkz: devletçilik)
  (bkz: karma ekonomi)
  alınan ceza kararı anayasa'ya aykırıdır. ya anayasa'yı sovyetler ve nazi almanyası gibi yüzde yüz devletçi hale getireceksin ya da bu ayakları geçeceksin.
  hükümetin cambaza bak taktiklerinden sadece bir tanesine karşı yapılmış açıklamalardır.

hesabın var mı? giriş yap