• henüz kesinleşmemiştir. lütfen çocuklarınızı yatık konuma getirip ikaz ışıkları sönene kadar bekleyiniz.
  • çoçuğu kesmek için bıçakların bilendiği konserdir...
  • beni "ulan ya bu ozzy ne içti de kafası bu kadar uzun sürdü?" demeye itmiştir. adam muhteşem, "para için müzik yapıyor lan bu adam" diyenlerin mutlaka gelip izlemesi gerekiyordu. 62 yaşında olmasına rağmen hala o içtenliği, müzik için yaşadığı ve sadece müzik yapıp sevenlerini eğlendirmek için orada olduğu çok belliydi. hatta bir ara sahnede gençken yaptığı hareketleri yapma arzusu beni o kadar derinden etkiledi ki göz yaşlarımı gerçekten zor tuttum. sharon osbourne adının geçtiği bazı spekülasyonlarda ozzy de olmuşsa da ben bunlara kesinlikle inanmıyorum sahnede bu adamı canlı canlı gördükten sonra. itfaiye hortumu ile sahne önündeki insanları sularken benim de o tarafta olmam gerektiğini düşündüm bir an ama olmadı tam o sırada işte "sıra kovalara" geldi dediğim andı ve ozzy dede kovalar ile çıka geldi. iki kovayı seyircilerin üstüne boca etti. seyircilerin arasında "işte şimdi ozzy'nin pili bitti" dedikçe ben diğer insanlarla "one more song" diye bağırmaya devam ettim. biz "one more song" diye bağırdıkça mahçup bir yüz ifadesi ile sevenlerini 62 yaşında olmasına-yorulmasına rağmen hiç geri çevirmedi. 24 yaşındayım ve bazı ozzy fanlarından yaşça küçük olmama rağmen bunun çok büyük bir jest olduğuna inanıyorum. çünkü bu yaşıma rağmen sıkıştırdığım o kadar çok konser oldu ki hiçbiri ozzy'nin bu jestleri kadar tat vermedi, saygı duyamadım. hele ki bazı insanların "dio ne lan?" dediği bir diğer metal tanrısı ronnie james dio'yu anması ben dahil herkesi duygusal bir ana sürükledi. yukarı bakıp ronnie james dio'ya bizi şu an yukarıdan izlediğini düşündüğüm için el salladım. işte o an "kesinlikle ozzy osbourne konserindeyim" dedim.

şunları yazarken nasıl çocukça bir hal içerisinde olduğum anlaşılıyordur ve zaman zaman saçma şeyler yazmış olmam da cabası. ama gerçekten bu duyguyu bu konsere iştirak etmiş insanların anlayabileceğine eminim.

yaşının vermiş olduğu deformasyon, sesindeki kalite kesinlikle kulak tırmalamadı. ozzy görmüş olmak yetti gerçekten. ama bu konser kesinlikle türkiye'nin bir ayıbıdır. ozzy osbourne kariyerinin belki de 30. yılını devirdi ama 62 yaşında ve türkiye'ye ilk ve son kez geliyor. akıbeti ronnie james dio gibi olsaydı acaba kaç kişinin uktesi olacaktı bu insan.

metal tanrısı ozzy bu şansı bize tanıdığı için ona teşekkür ediyorum. ne kadar para almışsa bu konserden helali hoş olsun. adamsın! sana laf söyleyene de bacağım girsin.

biliyorum daha yazılacak çok şey var bu konser için aklıma geldikçe o coşkuyu yaşadıkça paylaşacağım sevgili sözlük ve şu an ağlıyorum...
  • en başta budokan konserindeki kadar iyi bir performans sergileyerek beni bir kez daha etkilediğini söylemem lazım. hafta içi olması sebebiyle fazla erken gidemediğim, dolayısıyla en ön sırayı bu kez kaçırdığım ama buna karşın yine de fazla gerilerde kalmayıp sahneyi rahatça ve makul bir yakınlıktan izleyebildiğim bu konser hakkında şunları söyleyebilirim;

*) ozzy, sahneye tam olarak 20:57'de çıkarak "sahneye çıkması 22:00'yi bulur" düşüncesini yerle bir etmiştir. ilk kez bu kadar zamanında çıkan bir grup gördüm diyebilirim.
    *) saatler 20:57'yi gösterirken ozzy'den önce sesi duyuldu. "oley oley oley oley, şampiyon hölölö" melodisinin "ooooo ooo oo ooo" versiyonuyla. konserin en kötü yanı olan izleyicilerin büyük bir kısmı, bu sesin ozzy'ye ait olduğunu anlamayarak yuhalamaya başladılar. ardından "i can't fuckin' hear youuu!!" diye bağırınca yuh sesleri bir anda kesildi. evet, dakika -3 gol bir. yüzümün hafifçe kızardığını hissettiğim bir andı.
    *) şu bahsettiğim izleyici kitlesi. kendimi bazı bazı japonya'da hissettirdiler sağolsunlar. heavy metal'in kurucularından bir adam ilk kez ülkenize gelmiş, siz yalnızca "duruyorsunuz". evet... parçaların büyük bir çoğunluğuna ne eşlik edildi, ne ritm tutuldu, ne sallanan kafalar görebildim etrafta. ha, vardı birkaç kişi, onların hakkını yemiş gibi olmayayım ama, onlar da hak verirler ki, yetersizdi. böyle bir grup, bu şekilde ağırlanmamalıydı.
    *) bir konserde olabilecek en kötü şeylerden biri nedir? mesela konserine gittiğiniz adamın, bir hayli zaman önce gitarist değiştirdiğini bilmemek olabilir mi? ozzy, grup elemanlarını tanıtmaya başladı.. sıra gitariste geldiğinde solumdaki bir grubun zakk wylde diye bağırdığına tanık oldum. gus g.'nin ismi anons edildikten sonra bir süre sustularsa da, 3 parça sonra aralarında hala "abi, zakk wylde bu değil mi?" diye soranlar vardı. küfür ettim içimden. okkalı. evet.
    *) yetti mi sizce? yetmeeez... tommy clufetos, bir ilah olarak deli gibi solo attı. davulu tabiri yerindeyse, öttürdü. solonun sonunda normal olarak yapılması gereken tommy adına bir tezahurattır değil mi? hayır. konserdeki izleyicilerden öğrendiğim kadarıyla tommy'ye de "ozzy, ozzy, ozzy!" şeklinde bir tezahürat yapılması gerekiyormuş. bre densizler.. bre görgüsüzler... a cahil evlatlarım benim... haydi takip etmiyorsun, sırf kız arkadaşına "metal gonserine gittim, çok pis sertim ben anadın mı" diye hava atacaksın sırf, bari konsere gelmeden önce bir aç bak sitesinden adamın grup üyeleri kimdir, kaç tane albümü vardır, şarkıları nasıldır, sözleri nedir.. utandım...
    *) yurt dışındaki konserleri az çok bilir herkes... atıyorum, norveç'te bir konser veriliyordur. bayraklarını açarlar konserde. almanyadan dinlemeye gelenler de vardır, onlar da alman bayrağı açarlar mesela.. ingilizler, kanadalılar... hepsi açarlar bayraklarını ve kimse bir şey demez. saygı duyulur hani, adam taaa nereden gelmiş diye. haliyle türkiye'de de oldu bu olay. irak, ingiltere ve birkaç ülkenin daha bayrakları açıldı. açılmaz olaydı, bir anda bir sürü kişi yine yuhlayıp küfürler ederek "indirin lan o bayrakları, ce ce ce, cö cö cö" gibi ahmakça tehditler savurdular. şöyle bir dönüp baktım, bana uymaz bayrak açma muhabbeti ama bir tane türk bayrağı göremedim. -gerek de yok bence orası ayrı- fakat bu kadar milliyetçi geçinen bu insanlar diğer ülkeleri tehdit edene kadar bir tane türk bayrağı alıp gelselermiş daha bir tutarlı olurlarmış diye düşündüm.

farkındayım, yalnızca izleyicilerden yakındım.. ama konser için söyleyebileceğim hiçbir şey yok, dört dörtlük bir konserdi. rahatsızlığı göz önüne alındığında yalnızca 1.5 saat sahnede kalabilmesi de gayet anlayışla karşılanabilecek bir durum. konser alanı olarak kuruçeşme arena bana biraz ufak gelse de, bkm'yi bu organizasyon için kutluyorum. adamların sayesinde dünya gözüyle bir ozzy osbourne konseri izleyebildik, makul fiyatlardaki biletleriyle hem de. çıkışta selpak dağıttılar mentollü, aldım.. dondurma da dağıtmışlar ona için yanıyor, kaybettiğim sesimi daha da güzel yok ederdi, mutlu olurdum...
  • ozzy'i 2. kez izleyip, 2. kez bizden genç olduğuna kanaat getirdiğim konser olmuştur. adam 61 yaşında 2 saat zıpladı, ben daha 30 olmadım g.tüm başım ağrıyor.

uzun zamandır sahne önü bilet almadığım ilk konser olmasına da sevindim sanırım, kovayı biliyorduk da o hortumu ilk defa gördüm ben. anasını s.kti afedersin sahne önünün, perişan oldu kızlar =)

neyse efendim, uzatmadan setlist'i verelim:

bark at the moon
    let me hear you scream
    mr. crowley
    i don't know
    fairies wear boots
    suicide solution
    war pigs
    road to nowhere
    shot in the dark
    (guitar doodle / band doodle / drum solo)
    iron man
    killer of giants
    i don't want to change the world
    crazy train
    ---
    mama i'm coming home
    paranoid
    flying high again
  • en öndeki seyirci güruhunu zatüreyle tanıştıran konser olmuştur. ozzy'nin kova kova suları döktüğünü gördükçe ben üşüdüm. davul soloyla insanlığımı yitirdim, ve tabi ki ozzy'nin bitmeyen enerjisiyle şaşkınlıklardan coşkunluklara süzüldüm. acayip bir konserdi, bu kadar eğleneceğimi tahmin etmemiştim. black sabbath şarkılarında etrafımdaki amcaların coşunu izlemek ise ayrı bir keyifti.

şu güzel ortamı bile bozan terbiyesizler yok değildi her zamanki gibi. o aslan yelesi saçlarıyla ve hayvani tavırlarıyla sevgilisini omuzuna alıp konseri izletmeye çalışan arkadaş, yanına gelen arkadaşlar sadece konseri izleyebilmek istiyordu, o kadar küfüre gerek yoktu.
  • zakk wylde da olsaydı çocuğumu keserdim, yeğenlerimle idare edicem artık.
  • "çocuğumu keserim"

hz. ibrahim
hesabın var mı? giriş yap