şükela:  tümü | bugün
  • son durum burada satıcı ya da amazon haklı diyen arkadaşların aksine amazon us durumun kabul edilemez olduğunu söyledikten sonra amazon türkiye'den bahar hanım para iadesini ilgili süreyi beklemeden yaptı. kendisine ilgisi için teşekkür ediyorum. ancak bu sürede şunu öğrendim. ürün bana 28 eylülde geldi ama teslim tarihi 3 ekim olarak göründüğü için iadeyi ancak 6 ekimde başlatabiliyormuş amazon. yani teslimat tarihinden 3 gün sonra amazon iade garantisini devreye sokuyor. ancak teslimat tarihi olarak ürünü teslim aldığınız tarih değil sistemde gözüken tahmini teslimat tarihi kabul ediliyor. dolayısıyla satıcı size ürünü gönderirken teslimat tarihini 15 gün sonraya girse iade hakkınızı kullanabilmeniz için 15+3ten 18 gün beklemeniz gerekecek ki bu sırada 14 gün yasal iade hakkınız uçmuş olacak. böyle bir senaryoda ne olacağını sorduğumda amazon biz yine yardımcı oluruz dedi ama yasal haklarınızı kaybetmiş oluyorsunuz. amazon'un iade garantisi sistemi size süre sınırlamaları koyarak kanuni haklarınızı engelliyor. halbuki kanun ürün eline geçtikten sonra 14 gün içinde istediğiniz zaman iade edebilirsiniz diyor. ama amazon çeşitli tarih şartları koyarak kanuna aykırı davranıyor.

kısa özet amazon prime üyesiyim. amazonun bu kadar övüldüğünü görünce alışverişimi buradan yapmaya karar verdim. ancak aldığımdan farklı ürün gönderen satıcıyla beni başbaşa bıraktılar ve satıcı şuanda farklı ürün gönderdiğini kabul etmesine rağmen iadeyi de reddediyor. amazon da şuanlık yapabilecekleri bir şey olmadığını söylüyor.

adam elinde ürün olmadığı için farklı ürün gönderdiğini kabul ediyor ama elinde olmayan ürünü satmaya da devam ediyor. amazon'a ürünü satıştan kaldırın madem satıcının elinde yokmuş diyorum ama satıştan da kaldırmıyor. süreci okumak isteyenler aşağıdaki kısmı okuyabilir.

edit: arkadaşlar amazon dışındaki satıcıdan alma demiş. evet öğrenmiş olduk. amazon'un sitesinden başka satıcılardan alışveriş yaparsanız böyle sorunlarla karşılaşabilirsiniz. herkese benzer sorunu yaşatan satıcıya "lütfen" dememizi tavsiye eden naif arkadaşa teşekkür ederim. keşke ülke gerçekleri de bu naifliğe müsaade etseydi. ürünü hala satışta tutup başkalarına da yanlış ürün gitmesinin önünü açan amazon'a da teessüflerimi iletiyorum.

--- spoiler ---

aracım için aux girişli bluetooth kiti aldım. üstelik diğer sitelerde daha ucuz olmasına rağmen amazondan aldım. ürünü bi kaplama adlı bir satıcı satıyordu.

ürün geldi ve baktım ki aldığım üründen başka marka, başka model, başka tasarımda bir ürün.

satıcıyla iletişime geçip sorunu düzeltmelerini aksi takdirde şikayet yazacağımı söyledim.

önce gelen ürünü söyleyin, sonra tehdit ederseniz diye cevap yazmış. halbuki hangi ürün olduğunu sistemde görüyor zaten.

yanlış ürün göndermişsin, özür dileyeceğiniz yerde ukala cevaplar veriyorsunuz dediğimde de aşağıdaki cevabı yazdı.

"konuşma tarzınız hoş değil. ürün tedariğinde sorun olduğu için daha pahalı olan ürünü alıp gönderdik mağduriyet olmaması açısından. bu konuşmalarda kaydedildi ettiğiniz tehditlere karşılık göstereceğiz . ürünü iade edin ve bir daha bizden alışveriş yapmayın!"

tehdit falan demiş ama ettiğim bir tehdit yok. sadece zamanlarımı çaldıkları için şikayet yazacağımı söylemiştim. ürünü iade edin dedi. bugün iade talep ettim. reddetti. "alıcı gereken özeni göstermemiş" diye not düşmüş.

ürünü iade edemediğim için ve satıcının tavırlarından dolayı amazon müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim. mesajları okudular. tekrar iade süreci başlattılar. satıcıdan kargo bilgileri istediler ve satıcının iade talebini tekrar reddebileceğini, bu durumda 3 gün kadar bekledikten sonra amazon'un devreye girebileceğini söyledi.

satıcı aynı üslupta mesaj atarsa muhatap olmamamı da salık verdiler. çünkü mesajlaşma oldukça amazon, iade süreci başlatamiyormuş.

satıcı zaten yanlış ürünü gönderdiğini itiraf etmiş neden satıcının keyfini bekliyoruz dediğimde de sürecin böyle olduğunu söylediler.

şimdi ben 20 liralık basit bir ürünü iade etmek için 3 gün bekleyeceğim. satıcı yine iadeyi kabul etmezse amazon'u tekrar arayacağım. amazon beni yönlendirecek ve işi gücü bırakıp anlaşmalı kargo şubesine giderek ürünü göndereceğim. tüm bu sürecin sonunda yatırımcıya yanlış ürün göndermesi ve akabindeki saygısız cevapları ve yanlış gönderdiği ürünün iadesinde çıkardığı zorluklara karşı da herhangi bir yaptırımları yok. arka planda konuşuluyor, biriktiriliyor bu durumlar dedi müşteri temsilcisi.

bu arada ürün satılmaya devam ediliyor. satıcı elinde ürün olmamasına rağmen satıştan kaldırmadığı gibi amazon da satıcının elimizde bu ürün yok mesajını görmesine rağmen ürünü satmaya devam etmesine izin veriyor. ürünü satıştan çekin madem dediğimde de bir aksiyon almadı amazon.

özetle; amazon'dan ürün alırsanız ve satıcı size aldığınızdan başka bir ürün gönderirse iade edebilmek için epey bir uğraşmanız ve satıcının saygısız cevaplarıyla başbaşa kalmanız gerekiyor. amazon'un buna cevabı siz muhatap olmayın, boşverin şeklinde.

tüm bunlardan sonra bi kaplama adlı bu saygısız ve yanlış ürün gönderen satıcının adını google'a yazdım. karşıma çıkan sonuçlar aşağıdaki gibi.

görsel

görsel

herkes ürünün geç gönderilmesinden ya da yanlış ürün gönderilmesinden şikayetçi. sanırım ellerinde olmayan ürünü ilana koyup sipariş gelince piyasadan ürün aramaya başlıyorlar.

satıcı firmanın ınstagram sayfası da şu: https://www.instagram.com/bikaplama/?hl=tr

19bin takipçi gözüküyor ama takipçilerinin fake olduğunu söylememe gerek yok.

--- spoiler ---
  • böyle rezalet mi olur dediğim, 10/10 rezalet puanı içeren bir feryattır.

satıcı tokatlamış kardeşim seni, geçmiş olsun.
    günde böyle 20 kişi tokatlasa iyi para eder.
  • buradaki satıcıların hepsi değişik. ciddi söylüyorum.
  • 0/10 rezalet. amazon'dan kaç kere alışverişi yaptığımı bilmiyorum 1 kere dahi çözülmeyen sorun yaşamadım. çözülmeyen diyorum çünkü online alışveriş konusu hatalara ve yanlış anlaşılmalara çok müsait. her alışveriş sitesinde bazen ufak bazen büyük sorunlar yaşayabiliyoruz. hemen karalamaya çalışmanın çok yanlış olduğunu düşünüyorum.

örneğin kindle aldım, bir gün kendi kendine açılmadı kindle'ım. müşteri temsilcisiyle görüştüm hemen yenisini gönderiyoruz siz de bozuk olanı yollayın dediler. tüm masraflar bize ait dediler. nitekim öyle oldu. tam pandemi dönemiydi. daha ben elimdekini kargolayamamışken onlar yeni kindle'ı yolladılar bile. ben sonradan elimdeki bozuk olanı yolladım.

bir başka durum da aldığım bir kitabı amazon.de üzerinden sipariş vermişim farketmeden. güvenlik duvarına takıldım. hesabım deaktive oldu. bir şekilde iletişime geçip hesabımı tekrar aktive ettiğimde sipariş vermiş olduğum kitabın stokta olmadığını, başka bir satıcıda 120€ daha pahalı olduğunu, bunun bende mağduriyet yarattığını söyledim. siz oradan verin siparişinizi, kitap elinize geçtiğinde biz hesabınıza para iadesi yapacağız dediler. hatta kur farkıyla ilk siparişimden bile daha uyguna almış oldum kitabı.

sizin durumunuz neden rezalet değil biliyor musunuz? en ufak bir istenmeyen durum olduğunda hemen insanımızın "nasılsa haklıyım" mantalitesiyle karşısındakine hoş olmayan sözler sarfetme biçiminde işliyor. eminim ki bir güleryüz, acaba bir hata olmuş olabilir mi böyle böyle farklı bir ürün elime geçti gibi iletişime geçseniz, "değiştirmezseniz şikayet edeceğim" diye daha ilk başta pozitif olmayan bir tavırla gitmek yerine bence en az onlar kadar siz de hatalısınız.

böyle böyle agresif dilin kökünü kurutacağız. insanlara lütfen diyebilmeyi öğreteceğiz. en ufak bir yanlışlıkta karşımızdakinin ağzına sıçmaya çalışmanın yanlış olduğunu öğreteceğiz. elbet hatalı durum varsa amazon arkasında durur, ürünü değiştirir ama böylelerini de uğraştırır.

helal amazon. cazgırlara da laf vermediğin için seni bir daha sevdim.

0/10 rezalet demiş miydim?*
  • ben anlamıyorum bunların hatalı ürün rahatlığını ya, böyle zamanda müşteriyi iade için sokağa çıkıp kargo şirketlerine gitmeye mecbur ediyorlar kendi ihmalleri yüzünden, üstüne bir ton pişkinlik çekiyorsun. evinde hastası olan var, yaşlısı olan var. hata olmuş kusura bakmayın deseler zaten kimse olayı büyütmez, sağlık olsun der geçer. aldıkları tavır çok kötü.
  • amazon'dan bir şey almak isterseniz her zaman amazon'un temin edip size yolladığı ürünleri tercih edin ve bunları yaşamayın. bu kadar basit. onun dışında herhangi bir satıcıdan aldığınız üründe bu tip sorunları her sitede yaşayabilirsiniz, amazon'un alakasını çok fazla göremedim ki ellerinden geleni de yapmışlardır. ama başlığı bu şekilde açınca bilinçli bir karalama gibi görünüyor, bilginize.
  • ben girinin tamamını okuyana dek başkası yazmış mıdır bilmiyorum, ama insanlar şunu lütfen soksun artık kafalarına: amazon prime, sadece ve sadece amazon'un bizzat kendisinin sattığı ürünlerle ilgili bir hizmet. siz amazon altyapısını kullanan bir başka satıcıdan alışveriş yaparsanız sistem aşağı yukarı hepsiburada gibi işler.

bu sebeple de bu giriye "amazon prime üyesiyim" diye başlamak ya (iyi ihtimalle) cahillik ya da (kötü ihtimalle) art niyetliliktir.
  • çeşmeli bir turizmci olarak rezalet puanım 0.2/10.

derdini anlatamayan adam rezalet başlığı açmasın, 1 paragrafta rezaletini anlat bitsin, makale niye yazıyorsun.

otelimde korona sonrası para iadesi için paragraflarca mail atan, ağlayan yabancıları bile sadece "no, sorry" diye cevaplayıp reddediyorum.
  • başlık amazon rezaleti değil satıcının ismi ile açılmalıydı. pazardan bir şey aldığımızda bozuk çıktığında belediyeyi suçlamıyoruz değil mi sonuçta.
    satıcının ismi ile açılmalı ki ifşa olsun.
  • türkiyede ticaretin özeti o yok bu var buda güzel birebir

ticaret ahlakı ticaret etikliği bizim insanımızın sorunu amazon vs işletmeletlerde bu konuda çok zorlanıyordur

bu olayı incelediğinde amazon türkiyeye avrupa standartları ile gelmedi senin tüketici hakların yine aynı

çözüm için devletin gerekli birimlerine okumuş ülkeye katkısı olan insanlar gelicekki yasalar senin hakkını korusun
    şimdi tüketici heyetine gitsen yine süre olarak ne kadar uğraşıcan belli değil