şükela:  tümü | bugün
 • 21. lgbt istanbul onur haftasında saat 17’de istiklal caddesi’nde, bu yıl 11. kez düzenlenecekmiş.

  gezi parkı'ndaki lgbt blok basın açıklaması:

  siz, saygıdeğer gezi parkı direnişi bileşenlerine ve tüm anadolu kentlerinde devlet zulmüne karşı birleşen insanlığa duyurulur/bir sözümüz var.

  bizler bu coğrafyada varoluşu için birçok mücadele vermiş ve hala vermekte olan insanlarız.

  dişimizi tırnağımıza takıp, ekmeği için canını öne atan insanlarız.

  sokakta yürüme hakkı elinden alınan, gündüzlerden uzaklaştırılan, gecelere mahkum edilen insanlarız.
  eğitim hakkı olmayan, barınmak, yaşamak, güvenli bir şekilde nefes alma hakkı başkalarının ellerine bırakılmış;

  erkeklik şiddetinin, küfürün, ayrımcılığın, ötekileştirmenin bir yaşam şekli biçildiği insanlarız.

  şimdi bugün, hep beraber burada gösterdiğimiz bu muazzam direniş bir hikayeye dönüşmeden, siz duyarlı insanların dikkatini bir konuya çekmek istiyoruz.

  bu barikatların ötesinde hayat bizler için tüm acımasızlığıyla devam ediyor.

  erkek şiddeti, devlet ve polis şiddeti, zulüm devam ediyor.

  yaşam mücadelemiz kaldığı yerden tüm vahşetiyle devam ediyor.

  hatırlatmak isteriz, 2002’den bu yana sadece bizim bildiğimiz rakamlara göre 70 trans birey öldürüldü, geçtiğimiz yıl 18 trans kadın, nefret cinayetine kurban gitti. eşcinsel çocuklar aileleri tarafından kaçırıldı, öldürüldü. evlerimiz mühürlendi, yaşam alanlarımıza kurşun sıkıldı.

  cinayet ve şiddet haberleriyle her gün artan, iktidarın söylemleriyle destek bulan sistematik şiddete bir son demek, homofobik ve transfobik tehditlere boyun eğmemek ve onurlu bir hayatı hak ettiğimizi cümle aleme duyurmak için bugün karşınızdayız ve yanınızdayız.

  kepçelerin gezi parkı’na girdiği ilk günden beri, bizim de olan bu parkı, sizlerle beraber koruyor ve yarınlara taşıyoruz.

  sizlerden bir ricamız var:

  bugün burada yakaladığımız bu güneşli günlerin devamı için,

  ayrımcılığa ve ötekileştirmeye maruz bırakılmış biz transseksüel ve eşcinsel bireyler için,

  nefret cinayetlerine dur demek, lezbiyen-gey-biseksüel ve trans bireylerin hakları insan hakkıdır demek için,

  sizleri 30 haziran pazar günü, saat 17’de istiklal caddesi’nde, bu yıl 11. kez düzenleyeceğimiz lgbt onur yürüyüşü’ne davet ediyoruz.

  ayrica

  verdiğimiz onurlu mücadeleye destek olmanızı ve burada paylaşılan dostluk ortamını mahallelerinize, evlerinize, iş yerlerinize taşımanızı istiyor, hak mücadelemizde sizleri bizlerle yoldaşlığa davet ediyoruz.

  lezbiyen gey biseksüel trans blok

  slogan olarak:
  kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz.
 • muhtemelen gidip de biber gazı yiyeceğimiz yürüyüş olacaktır. zira bu direnişli günlerde, en önlerde polisle çatışan yürekli insanların, azımsanmayacak bir kısmı glbt bireylerden oluşuyor. 'atara atar gidere gider ayol' mottosuyla ve 'okulda, işte, mecliste eşcinseller her yerde' sloganlarıyla taksimi doldurmaya gidiyoruz.
  siz de gelin. bu cinsel ayrımcılığa ve her attığımız adıma karışan yönetime karşı sesinizi yükseltin.
 • keske ankarada da olsa dediğim yuruyustur. onların yasama hakkını sınırlamaya kimsenin hakkı yoktur, hepimiz insanız, hepimizin hakları eşittir. onlar gezi parkında, kuguluda ve diğer meydanlarda hep bizimle birliktelerdi, simdi destek verme sırası bizde. bu özgürlük hepimizin özgürlüğü ayırmak yok. hepimiz biriz. haydi istanbul...
 • heyecanla beklediğim yürüyüştür. yaşasın insanlık !!
 • direnişin en ön saflarında yer almış, birlikte gaz yediğimiz bu güzel insanlara destek amacıyla herkesin 30 haziran pazar günü saat 17'de istiklal'de olması gerektiğini düşünüyorum.
 • gezi parkındaki tutumları, insanlıkları, sevimlilikleri nedeniyle büyük saygı duyduğum insanlar için katılacağım yürüyüş. kendilerini daha iyi anlamanın yolu gezi parkıymış meğer. bu ülkede ötekileştirilmek nedir en iyi onlar biliyor. cesaretleri ve iradeleri takdiri hak ediyor.
  "yasak ne ayol!" diyorlar, daha ne söylenebilir?
 • bir hetero olarak gururla destekleyeceğim yürüyüş. farklı insan ilişkilerini veyahut her türden farklılığı köşelere itelemek çözüm değildir ayrıca. senin benim insan olarak ne kadar hakkımız varsa onların da hakları var. birlikte oldukları cinsiyet onların insan olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
 • yapılmasından rahatsız olan homofobikler için "padişahın gözdesi" başlıklı alternatif etkinlik düzenlenebilecek yürüyüş.

  konu başlıkları arasında "ıv.murad'ın ölümüne yas tuttuğu gözdesi musa çelebi", "gözdesine âşık olduğu için sadrazamı ile arası bozulan ünlü osmanlı padişahı kimdi" gibi başlıklar var.

  divan edebiyatında, tarihlerde, hatta ve hatta evliya çelebi'de bile yazar bunlar.
  gidin bir kütüphaneye açın okuyun.

  nedir arkadaşım bu korku? sana ne? isteyen istediği gibi yürüyüşünü yapar. sana katıl diyen mi var ayol?

  ankara'dan can-ı gönülden destekleyeceğim yürüyüştür.
 • özgürlük herkes için olmalıdır, toplumda en fazla ayrımcılığa uğrayan ve sesleri dahi duyulmak istemeyen lgbtt bireylere desteğimizi göstermek için herkes bu yürüyüşe destek olmalıdır.
hesabın var mı? giriş yap