• aynen aktarıyorum:

"ben zahide gürbüz. hacettepe fransız dili ve edebiyatı 2. sınıf öğrencisiyim. kendimi tanımlamama gerek yok ama eğer tanımlasaydım bu "hiç birşey" olurdu. 30 haziran akşamı siddetli bir migren ve mide bulantısıyla kendimi kızılay karanfil sokak'da starbucks'ın hemen yanında bulunan sd simit dünyası'na attım. rastgele seçmemiştim tuvaletlerinim üç kişilik olduğunu biliyordum. tuvalete girdiğimde bir kadın makyaj yapıyordu ve ben tuvaletin kapısını kapatırken arkamdan pardon diye seslendi kapıyı araladım " haa! pardon siz bayanmışsınız" dedi ve bu tepkiyi günde en az 10 kere almaktan kaynaklanan tahammülsüzlüğümle " evet bayanım" deyip kapattım. ben tuvaletteyken üç kere kapım tıklatıldı. üç kere dolu olduğunu söyledim. kabinden çıktığımda kadın hala oradaydı. bana " çektin çıktın değil mi? çık git burdan çabuk" dedi. olayın şaşkınlığıyla migrenimin tuttuğunu başımın ağrıdığını midemin bulandığını söylememe rağmen beni kolumdan sertçe tutup itip kakarak dışarı çıkardılar. böyle birşey olmadığını anlatmaya çalışmama rağmen "fark etmez çık git dükkanımdan" ifadesini kullandı. bu basit bir suçlama vakası değildir. bu toplumda kıllarıyla dolaşan toplumun oluşturduğu "kadın" kavramına uymayan beni o an kafasında hiç bir yere oturtamayan ve ötekileştiren toplumun dışına itmeye çalışan ve ve beni polisle tehdit ederek devlet organlarının onu desteklediğine güvenerek onlara sığınan ve bireye saldıracak bir silah olarak kullanabilecek cesareti gösteren zihniyetin ta kendisidir. sizi bu kabul edilemez cinsiyetçi ayrımcı benim gibi anlamlandıramadığı insanları bir müsteri olarak bile görmeyen bu zihniyeti protesto edip simidinizi çayınızı iki adım ötedeki farklı bir yerden yiyip içmenize davet ediyorum. ve yaymanızı rica ediyorum."
hesabın var mı? giriş yap