şükela:  tümü | bugün
 • bu yıl "ekonomi ne ayol" teması ile 27. kez gerçekleşecek olan yürüyüştür. pride istanbul tarafından açıklanan temada türkiye'deki ekonomik kriz ve lgbti+'ların ekonomik yaşama katılımı, çalışma hayatları, seks işçiliği, çalışma hayatındaki homofobi, bifobi ve transfobiye dikkat çekilecek.

  açıklamanın tamamı ise şurada

  ayrıca uluslararası af örgütü tarafından onur yürüşünün engellenmemesi için istanbul valiliğine karşı haklar için yaz altında imza kampanyası başlatıldı. imzaları ile destek olmak isteyenler buradan destek olabilirler.

  #heryürüyüşümüzonuryürüyüşü
 • valilik tarafından bu yıl da onaylanmayan yürüyüş. genel ahlakı zedeleyici vs. gibi bahaneler öne sürülerek her yıl yasaklama olayına girdiler.

  geçen yıllarda ramazana denk geliyordu. bahaneleri ramazan ayıydı o zaman. nasıl bir psikoloji bu? yasaklama sebeplerinin ramazan olmadığını bile bile böyle sudan bir sebep üreterek insanları kandırmak ve engellemek...

  ne yaşıyorsak zaten kendi kendimize yaşıyoruz. yılda sadece bir gün bir arada hissetmek, toplanmak istiyoruz. o da elimizden alınıyor, çok görülüyor.

  her şey çok güzel olamadı maalesef bazılarımız için, henüz.
 • istanbul lgbti+ onur haftası komitesi'nin sevginin gücüne inanan ve aşkın cinsiyeti olmaz diyen herkesi yarın taksim'de katılmaya çağırdığı yürüyüş.

  biz, eşcinselliğin 1858 yılından beri yasal olduğu ve bu konuda birçok batı ülkesinden önce davranmış topraklarda yaşıyoruz. aslına bakarsanız homofobi batı'dan ithal bir kavramdır. osmanlı'nın batılılaşma süreci içerisinde doğu'nun "ahlaksız" kültürüne ait görülen eşcinsellik dışlanmaya ve bastırılmaya çalışılmıştır. oysaki batılılaşma süreci öncesinde eşcinsellik osmanlı toplumu açısından bir realiteydi. hatta çoğu zaman anlayışla karşılanan bir durumdu. yani bizim kültürümüze ters denerek karşı çıkılan olgu aslında tam da bizim kültürümüze ait.

  şimdilerde yasaklanmaya çalışılsa da elbette ki bu baskıcı dönem de bitecek. sonuçta lgbti+ bireyler tarih boyunca vardı ve var olacak. bunu hiçbir yasak ve dayatma değiştiremedi, değiştiremeyecek.
 • ne olursa olsun koca türk, islam ve avrasya dünyasında türkiye lgbt onur yürüyüşü gerçekleştirebilen tek ülke. demokrasimiz, insan hakları eksikliğimiz, müdahaleci tutucu toplumsal yapımıza rağmen bir o kadar da gelişmiş ve iyi bir eğitim almış, dünyayla bütünleşik bir nüfusa da sahibiz. durum imkansız ötesi vahim değil yani.

  ortadoğu’da israil’den ve türkiye’den başka lgbt yürüyüşleri düzenlenebilen yer bile yok. çoğu balkan ve doğu bloku ülkesinde de lgbt hareketi halen bir tabu. mesela sırplarda, bulgarlarda, arnavutlarda, rumenlerde vs. ruslar ve belaruslular da öyle. hatta ab üyesi polonya, slovakya, macaristan gibi ülkelerde bile bu bir tabu. türk dünyası desen azerbaycan’da, kazakistan’da, türkmenistan’da böyle bir etkinliğin düzenlenmesine imkan bile yok.

  lgbt’ye önyargılı olabilirsiniz, bu insanları sevmiyor dahi olabilirsiniz lakin senede bir gün bırakın insanlar dışlanmışlıklarını, feryatlarını, beklentilerini dile getirsin. ortak toplumsal huzur ve barış için çözüm önerilerini sunsun. şarkılar söylesin, dans etsin, stres atsın, topluma kendilerini kendi ağızlarından aktarmaya çalışsın. hiçbiri zorla sizinle dost, arkadaş, sevgili olmak istemiyor. onları sevmenizi dahi beklemiyor. ancak şiddet, nefret, dışlamak bir insan hakları ihlalidir. en azından onları anlamaya çalışmasanız dahi lgbt hareketine nötr olmanız bile onları topluma kazandırmak için büyük bir özveri örneği olacaktır.
 • insanların neden nefret kustuğunu anlamadığım, şiddetsiz, tacizsiz, eşitlikçi bir hak arama yürüyüşü. gökkuşağından korkmayın.
 • maalesef bir kez daha gayet muğlak sebeplerle engellenen yürüyüş. ironiktir ki bu ülkedeki en geniş katılımlı lgbti+ yürüyüşleri de aynı siyasi iktidar döneminde yapıldı. muhtemelen son derece bilgisizce, ne olacak ki filan diye yıllarca izin verdiler. bu yürüyüşün sonuçlarını ve başlarına neler geleceğini anladıklarında işte tam o zaman gayet kendi ideolojik köklerine uzanarak bu yürüyüşe öz tavırlarını koyabildiler.

  bu bakımdan aslında neden korktuklarını bbc'nin haberinde güzel biri, gayet iyi bir şekilde açıklamış. işte bundan korkuyorlar. gerek sözlükte, gerek dışarıda yok güvenlik meselesiydi, yok taksim'de soyundulardı diyen herkes bundan korkuyor.

  şimdiye kadar 3 üniversite bitirdim, iş hayatımda da şanslıydım belki iyi, sevdiğim, memnun olduğum yerlere geldim. fakat hayatımda çok az o en kalabalık pride günlerindeki kadar kendimi iyi hissetmişimdir. bugün de bir kez daha saat 17.00'de taksim'deki basın açıklaması ve muhtemelen polis müdahalesiyle son bulacak. ne diyebilirim ki. daha iyi bir ülkede hep beraber yürümek dileğiyle.
 • hayatınızı nasıl yaşıyorsanız yaşayın, ancak sokak ortasında iki hemcinsin öpüşmesi ve bunları çocukların önünde yapması ciddi anlamda ahlaki değerlere önem veren insanlar için ters. bakın evinizde ne yapıyorsanız yapın! istiyorsanız bu işten onur duyun ama diğer insanlarında bu konuda ki düşüncesini önemseyin. dünya sadece sizin etrafınızda dönmüyor.

  edit: bakın toplum nezlinde yapılması hoş olmayan şeyler vardır sayın salaklar. biz eşcinsel insanlara kararlarından dolayı saygı duyuyoruz. ama bu insanların toplum içerisinde yaptıkları saçma sapan davranışlara karşı çıkıyoruz. kendilerini kaybedip insanlara sırnaşan, bağıran, küfür eden, çok fazla bu şekilde insan var. maalesef düşünme yetisi olmayan, diğer insanlara saygı duymaktan yoksun olan bu kişiler, yazdıkları saçma sapan şeylerle kendilerini çok açık ve net belli ediyor. yani sonuç olarak bu ülkede kendi gibi olmayan insanlara saygı duymayan bir çok kitle var. lgbt diyerek kendilerini adlandıran eşcinsel toplulukta bu sebeple kendilerini diğer insanlardan ayrıcalıklı ve üstün görüyor. unutmayın etki tepki doğurur. herkesin kararlarına saygılı olun ve toplum kurallarına uymaktan kaçınmayın.
 • "çocuklarımız örnek alıyor..." diyenlerin çenelerinin...

  neyse güzel ifade etmeye geldim. çocuklarınıza onların yöneliminin de doğal olduğunu onların da doğal hayatın bir parçası olduğunu açıklarsanız hiçbir sorun kalmaz ortada. merak etmeyin örnek almayla cinsiyet değiştiren kimse yoktur hayatta. mesela erkek çocuğunu komşu teyzeyi çok seviyor diye kadın olmak istedi mi hiç? o zaman bir gay'i gördü diye de gay olmak istemez.

  tüm lgbti+'ların onur yürüyüşü kutlu olsun.
 • hala “çocuklarımız örnek alıyor saygılı olun” diyen malların olduğunu gösteren başlık. bunlar ne kadar homofobik olduklarının farkında da değiller asıl sorun. lgbti bireylerle ilgili en ufak bilgiye de sahip olmayan cahiller. çocuğun dışarıda iki erkeği veya kadını öpüşürken görünce gay ya da lezbiyen olmaz. cinsiyet 101. hiçbir lgbti birey o şekilde gay ya da lezbiyen olmuyor sevgili duyarlı anne ya da baba kimsen. sen iyi çocuk yetiştirmek istiyorsan çocuğuna önce insanlar arasında ayrım yapmaması gerektiğini, evrensel etik kurallarını, çalmamasını çırpmamasını, yalan söylememesini öğret. yıllardır bu ülkede senin gibiler tarafından ezilirken, psikolojik ve de fiziksel şiddete uğrarken gözünü kulağını kapattığın bireylerin bir günlük yürümesiyle uğraşma.
 • umarım yeni belediye bu yürüyüş konusunda bir şeyler yapar da bizi pişman etmez. avrupa ülkelerindeki onur yürüyüşleriyle ülkemizde yapılanlara bakılırsa vatandaşlarımızın her konuda olduğu gibi bunun da bokunu çıkardığı rahatlıkla görülebilir.

  olması gerektiği gibi engellenmiş yürüyüştür.