şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • çoklu baro kanun teklifinin meclise sunulması olayı. muhtemelen kabul edilecek olan teklif.

kaynak

baro başkanlarının yürüyüşleri, türkiye'deki tüm 80 baronun ortak açıklamaları, türkiye barolar birliği yönetim kurulu açıklamaları yok sayıldı.

yargı bu değişiklikle büyük bir darbe alacak.
  • 3-4 yıl sonra kandırıldık allah affetsin dersin kim ne diyecek.

https://www.haberturk.com/…alan-rapordan-cikan-yasa
  • (bkz: polibaro)
  • sonucu yazalım
    -akp ve mhp oyları ile kabul edildi.

eğer cinayetlere, tacizlere, tecavüzlere dair bir şey sunulursa sonuç:
    -akp ve mhp oyları ile reddedildi

arkadaşlar bunları artık ezbere biliyoruz.
  • ilk bakışta makul bir öneri gibi geldi. çünkü bir grup baroyu ele geçirince sadece o grubun borazanligini yapan bir baro görüyoruz. tabi detayları da görmek lazım, işin içinde bir bit yeniği de olabilir.

tanım: bir teklif.

edit: bir baro, bir oda, bir dernek ya da benzeri bir kuruluşun üyesi olduğunuzu dusunun. kurumumuzu yonetenler sizin dünya görüşünüze taban tabana zıt açıklamalar yapıp duruyor. rahatsız olmaz misiniz? elbette bir meslek örgütü tek çatı olmalı. ama o örgütü yönetenler o demokratik olgunluğa sahip değilse ne yapabilirsiniz? bu ülkede tabipler birliği doktorun katili pkk olduğu ortaya çıkınca sessiz kalmayı seçti. tersine bakalım, yetmez ama evet kampanyasına destek olan barolar oldu. böylesine facia bir referandumu sırf hükümet yanlısı diye destekleyen bir baronun üyesi olsanız ne hissedersiniz? barolar bu yuzden bir meslek örgütü, sizi bir araya getiren politik olarak durduğunuz yer değil, sadece sadece o meslek mensubu olmanızdır. baro yönetimleri üyelerine bu demokratik saygıyı göstermiyorlar. onların iradesini ele geçirip onların tersi politik tutum alınca elbette sorun yaşanıyor.

baro baro gibi olsun, sadece meslek mensuplarının savunmanın haklarını savunsun, politik tutum almak isteyenler de bu isteklerini baro harici dernek vs gibi yerlerde halletseler mesele kalmazdı.

tek baro olsun, herkes zorunlu üye olsun, politik pozisyon oluşturup bir kısım üyelerinin iradesi dışında davranan yönetimler lagvedilsin mesele kalmaz. barolar sadece savunmanın sorunlarına odaklanır, siyaset yapmak isteyen avukatlar da ayrıca akp li avukatlar derneği, hdp li avukatlar derneği, sağcı dernek, solcu dernek, islamcı dernek vs ne haltsa gidip kurar, orada da siyasetlerini istediği gibi yapar.
  • olayın özeti: partili baroların oluşması. bu düzenlemeyle avukatlar, üye oldukları baroya göre fişlenecek. avukatlığın bir kamu görevi olması yanında, özerk statüsü olduğu reddedilmemeli. savunma siyasallaştırılmamalı.
  • bu daha başlangıç. önce meslek odaları ve baroları itibarsızlaştırmaya çalıştılar. sonra etkisizleştirmeye çalıştılar. baktılar olmuyor şimdi de bölmeye çalışıyorlar. buna da barolardan başlıyorlar. daha sonra işlerine gelmeyen meslek odaları ile devam edecekler. sonra işlerine gelmeyen güruhu etkisizleştirme daha kolay olacak. en sonunda biz yanlış yapmışız deyip tekrardan birleştirecekler.
  • sen kimin barosusun?
    (bkz: sen kimlerdensin?)
  • bu teklif meclisten geçerse ülkeye dair hiçbir ümidim kalmayacak. umarım hala vicdanı olan, ülkesini seven birkaç milletvekili vardır. seneye avukatlık stajıma başlarken bir seçim yapmak zorunda kalmak istemiyorum. hiçbir meslektaşımla ayrışıp, bölünmek istemiyorum.
  • devlet içinde devlet olmaz diyenlerin devlet içinde devlet yaratma çabasıdır.

bugün bir baroyu iki yaptınız, yarın da bir hsk'yı iki, bir tbmm'yi beş, bir bayrağı on mu yapacaksınız?

"vergi dairesi gibi yav :)" diye savunanları ersan şen'e vermek gerek.