şükela:  tümü | bugün
296 entry daha
 • bu hastalığa yakalanıp ağır bir şekilde geçirmiş biri olarak derdinizi ikeyim. bunlar gibi sığırlar yüzünden bu salgın bitmez. ağam sosyalleşsin yanyana gezsin oynasın yesin içsin sıçsın hastalığı yaysın bencilsiniz olm.
 • cafeler, barlar, restoranlar kapalı mı yine kapalı.
  marketler, eczaneler, bakkallar açık mı yine açık.

  tüm hafta çalışıp aynı saatte aynı markete doluşalım, sabah akşam toplu taşıma kullanalım, hava almayan iş yerlerinde 50-60 kişi aynı odada çalışalım, ya hasta hissedersek 5043 kişilik kuyrukta test sırası bekleyelim. çünkü böyle bulaşmaz.

  sadece hafta sonu olan insanın yürüyüş yapması yasak, hava alması yasak, bisiklete binse hayır yasak, parkta bahçede otursa yok yasak.

  bu yasaklar virüse tedbir olur mu, bu virüse bahane özgürlüğün yok demek resmen
 • insanların evden işe, bunun dışında sadece camiye gitmelerini salık veren tedbirlerdir. yasaklar sadece akşam 20.00 itibariyle alkol satışını engellemiş başka da bir yaraya derman olmamıştır.
 • günlerdir yasak bekleyen siz. yasak gelince isyan eden de siz. anlamakta güçlük çekiyorum. herkes kendinden sorumludur, herkes mesafesine, maskesine, hijyenine dikkat etsin diye açıklama yapılsa söylenenin tersi minvalde sayfalarca entry girilecekti. bi sevişin çok mutsuzsunuz piçler.
 • evden işe yaşayan ben gibilerin özgürlükleri ortalıkta paçası yanmış gibi mesafe tanımaksızın ve façaları bozulmasın diye maske takmaksızın maksatsız dolaşan kişiler yüzünden kısıtlanıyor. kusura bakmayınız ama o tipleri durdurmanın başka yöntemi tecrübe ettiğimiz üzere yok. e şu halde kim kimin özgürlüklerini gaspetmiş ve gaspettirmiş oluyor?

  şans verilmedi falan demeyiniz, aylardır devletlulatımız ekönömiyy diye diye maşallah hiç karışmadılar, aksine maske mesafe hijyen falan iyi olur deyip insanları tamamen kendi hallerine bıraktılar. e olmuyor. olamıyor. bu işler bitmiyor, bitemiyor.

  ben hastalığı sorumsuz bi itin yüzünden haziranda atlattım; pcr negatiftim fakat teşhisim tomografiyle kondu. şakası yok vallahi çıldırmak üzereyim. ne yeni taşıdığım evimde be büroda zerre huzurum yok. maddi manevi tükeniyorum. niye? ondan bişey olmazcıların keyifleri kaçmasın diye.
 • en temel hak olan yaşama hakkını korumak için diğer haklarda bazı kısıtlamalar getirildi. içinde bulunduğumuz durumda kötünün iyisidir bu.
  herkes kurallara uysa bu kadar kötü durumda olmazdık kesinlikle. herkesin kurallara uyması gönüllü olarak sağlanamadığına göre cebren sağlanacak. romantik özgürlük savunucularımıza göre salalım gitsin de öyle yürümüyor bu virüse karşı işler şeker kardeşim. muhalefet yapın da aklınızla yapın.
  tanım: geç bile kalmış düzenlemedir.
 • özgürlüklerin kısıtlanması nedir biliyor musun? gerekirse hastanede kalacaksın, istifa etmek yasak, mola yapmayacaksın, su içmeyeceksin... özgürlük kısıtlanması bunlar ve birçoğu. hastanelerin yükü azalsın diye bu kapanmalar, özgürlük kısıtlayan falan yok. en azından sizinki kısıtlanmıyor.
 • anlamadığın şey şu ki doğru olan hem çalışma hem geri kalan zamanda yasak olmasıdır. yani ideal senaryoda hem burdakinden daha az bir yasak olmayacak hem de üstüne iş yerleri de yasaklanacak. ki durum kötüleşirse kısa bir süre sonra bu da gelecek. bu yasaklar da gelince argümanınız nolacak? iş yerleri yasaklansın ama akşam 9’dam sonra çıkalım falan mı diyeceksiniz? bir de “en azından siyahi köleler köle olduğunun farkındaydı biz modern köleleriz” gibi sanki hiçkimsenin farketmediği inanılmaz orjinal tespitler yapmış gibi davranmak yok mu. insanı çıldırtır bu tavır.
 • ilk 6 ayda anne sütü neden bu kadar önemli olduğunu çok net anladım.
210 entry daha