şükela:  tümü | bugün
  • 10 ekim 2019 tarihinde dış isleri bakanı tarafından yapilan açıklamadir. ayni zamanda ilk etapta 120 km eninde bir bölgeye girilecegini de ifade etmiştir.

1-amacin ypg'yi bitirmek olmadığı net şekilde anlaşılıyor. ypg daha güney bölgelerde -petrol zengini alan dahil- varlığını sürdürecek.

2-en azından ilk etapta ypg'nin sınırdan uzak tutulmasınin da acil bir hedef olmadığı anlaşılıyor.

3-zaten hali hazırdaki durum itibariyle mümkün olmayan akdenize ulasacak kürt kuşağı meselesinin de cok onemsenmedigi anlaşılıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/…nin-altina-inmeyiz/

http://www.cumhuriyet.com.tr/…ru_bir_sey_olmaz.html
  • kürtleri güneye iterek rejimin dolayısıyla rusların sorunu olmasını hedefleyen düşünce.
    kürtler ve abd için önemli olan kürtleri denize ulaştırarak israil gibi denizden desteklenebilen bir devlet kurmak. dolayısıyla bizim için makul olan bu seçenek için ruslar bunu sevmedi denilebilir.

120 km genişliğinde 30 km derinliğindeki tsk unsurları da güneydeki kürt oluşumunu ( federasyonu, devleti ne derseniz deyin ) bahane ederek bu bölgeyi suriye rejimine teslim etmeyecektir.

diyeceğim o ki, yakında bir rusya sorunumuz olabilir.

(bkz: melhame-i kübra/@hakantheturk)
  • kurtler guneye itilmeden once de rejimin sorunuydu. turkiye girmese esad ulkesinin ucte birini kurtlere birakacakti, degil mi?

turkiye'nin suriye'de yaptigi ve benim aklima yatan tek operasyon ile ypg'nin yayilmaci politikasi engellenmisti. akdeniz"e bir kurt koridoru firat kalkani operasyonu olmasa bile mumkun degildi, zira kurtler akdeniz'e ya suriye rejiminin en guclu oldugu lazkiye'den ya da nufusu sekuler araplardan ve turklerden olusan hatay'dan acilacakti. ikisi de bariz sekilde mumkun degil.

sinir guvenligi de ayni sey. suriye siniri boydan boya tel orgu ile korunuyor ve sinir dumduz oldugu icin ihlal eden her unsur aninda farkedilir.

su ana kadar hicbir terorist suriye sinirindan sizmaya kalkmis mi hukumetimiz bunu da soylerse mutlu olurum. bir de suriye tarafindan operasyon baslayana kadar yapilan saldirilarda kac vatandasimiz oldu/yaralandi?

son olarak oraya turkiye'deki siginmacilari yerlestirmek de cok egreti bir cozum. bolgelerin demografik yapisini degistirmek her zaman cok tepki cekiyor. kurtler yaptiginda da cekmisti.

(bkz: ypg'nin suriye'de köyleri boşaltıp yıkması)

tanim: operasyonu deli gibi destekleyen tiplerin dahi sebeplerini anlamadigi operasyonla ilgili yorum. ben de anlamiyorum. bir hafta once olmayan ama operasyon sonunda olacak (allah korusun, sehitlerden baska) ne var bilmiyorum.
  • amerika ile 30 km için anlaşıldığını gördüğümüz açıklama.

tehditler işe yaramış.

neyse zaten bugünkü akp propogandasından sonra bu harekatın asıl amacını anlamıştık, yeni açıklamalarla iyice emin olmuş olduk.