1. halkımın siyasetçi, ekonomist, futbol yorumcusu, uzay bilimcisi gibi uzmanlık alanlarının yanında, anketörlük gibi bir uzmanlık alanı da vardır. halkımdan birisi olarak benim de 2014 yerel seçim tahminlerim var:

fatih ak parti

çankaya chp

eskişehir chp

konya akp

diyarbakır bdp

bunları zaten herkes biliyor.

beni asıl ilgilendiren istanbul ve ankara.

çünkü yerel seçimlerin, hatta 2014'teki cumhurbaşkanlığı ve 2015'deki genel seçimlerin kaderini istanbul ve ankara belirleyecek. bu ikisinden birisini ak parti'nin kaybetmesi durumunda, ak parti çok büyük moral bozukluğu yaşayacaktır. osmanlı'nın viyana bozgunu neyse, ak partinin de ankara ya da istanbul'u kaybetmesi aynı şey olur.

2009 yerel seçimlerinde istanbul ve ankara'da chp ve akp arasındaki fark, yüzde 8 ve 5'lere kadar indi. bu farklar kapatılamayacak farklar değil.

bu farklar nasıl kapanır, ya da nasıl açılır? şimdi tahminler:

ankara'da melih gökçek'in aday olması durumunda chp bu farkı kolay kapatabilir. hele chp akıllı davranıp, yılmaz büyükerşen gibi isimleri ankara'dan aday gösterse ak parti'ye fark bile atılabilir. veya karayalçın gene aday olsa, ak parti'nin adayı kim olursa olsun ak parti her şekil kazanır. ya da akp, ankara adayı olarak ali babacan'ı veya ne bileyim veysel tiryaki, mansur yavaş'ı falan gösterirse, bu sefer chp'nin işi çok daha zorlaşır. ama melih gökçek "bana yar olmazsa, ak parti'ye de yar olmasın" diye, bağımsız aday da olabilir. gökçek'in 2002'deki demokrat parti macerasını hatırlayın. mhp'ye gelince, turgut altınok'un mhp'den aday olabileceği konuşuluyor. bu durumda ak parti'nin adayı kim olursa olsun, sağ oyların bölünmesinden dolayı, chp kazanır. karayalçın chp'nin adayı olsa bile..

istanbul'da chp, muharrem ince veya mustafa sarıgül'ü aday yapabilir.

tayyip erdoğan ise istanbul'da gene pasif bir aday gösterebilir. erdoğan için istanbul belediye başkanlığı tam bir kabus. kadir topbaş'ı neden aday gösterdi? kendisine rakip olabilecek bir isim olamayacağı için. vizyonu olan bir aday gösterse, ilerde erdoğan'a baş kaldırabilir. zamanında kendisinin erbakan'a baş kaldırması gibi. sönük bir aday gösterse, istanbul'u kaybedebilir. kadir topbaş yeniden aday olsa, bu fark kapanabilir. fakat numan kurtulmuş'u aday gösterse, fark açılabilir.

halkımdan birisi olarak benim tahminlemem bu kadar.
  2. hangi partinin daha iyi siyaset yapıp yapmadığına bakmadan; olası elektrik kesintisi ihtimalleri sebebiyle yapılamayan tahminlermiş.

seçim tahmini yapanların da tahminleri zaten; halk'ın aptal olması sebebiyle tutmayacaktır bu tahminlerden kaçan kitle için.

30 mart 2014 yerel seçimleri için şimdiden söyleyeyim; elektrik kesintisi bahanesinin arkasına saklananların jeneratörlerini hazırlamalarını önereceğim.

zira siyaset yapacaksanız; herkes için yapın diyoruz; sadece izmir için yapmayın diyoruz; dünyası dar insanlar hala elektrik kesintisi diyorlar, söyleneni anlamıyorlar.

konya'daki niye chp'ye versin; oradaki vatandaşın dini inancıyla her gün taşak geçen akp tabanı mı?

güneydoğu'dan bahse gerek bile yok.
  3. 2009 yerel seçimlerinden çok da büyük bir farkının olmayacağını düşünüyorum.

gayet düz bir tahmin yürütürsek,

izmir'de akp oyunu arttırır, fakat yine chp'li belediye kazanır, istanbul ve ankara akp'nin olur tekrar.
    diyarbakır'da akp geçmiş yıllarda aldığı oyun daha da altına düşer, bdp rekor oyla seçilir.
    tunceli'de bdp'li belediyenin kazanabileceğini düşünmüyorum bu sefer, chp kazanabilir.
    güneydoğu'da akp'nin bir firesi olacak, mardin. geçen seçimlerde bdp kıl payı kaybettiği belediyeyi bu sefer çok rahat alacaktır.

edit: son olaylardan sonra izmir'de akp'nin bırak oyunu arttırması, babayı bile alırsa şükretmesi gerekir.

edit 2: sarıgül ve mansur yavaş adaylarından sonra istanbul ve ankara da risk altında. hadi hayırlısı. bir de yolsuzluk skandalı eklenince aman ki ne aman.

edit 3:

akp: %36
    chp:%30
    mhp: %18
    bdp+hdp: %9
    diğerleri: %7

hadi hayırlı işler.

edit 4 ve final tahminim:

akp: %35
    chp: %32
    mhp: %21
    bdp+hdp: %7
  4. akp: %44
    chp: %25.5
    mhp: %18.5
    bdp: %9

gibi olacaktır. %1 artık ve eksi olarak.

genel seçime göre (çünkü son yerel seçimlerde akp %38.6 oy almıştı mesela)

akp akdeniz ve iç anadolu'da oy kaybı yaşayacak.
    mhp akdeniz ve iç anadolu'da oylarını arttıracak daha çok.
    bdp akdeniz'de oylarını arttıracak.
  5. izmir'de akepenin oyunu moyunu arttıramayacağı seçimdir. zira izmirdeki cemaatçi oranı %20'den fazla değildir. şimdiye kadar aldığı oyların bir kısmı genelde gecekondu kesimlerindeki, "yiyor ama çalışıyor", "burayı alamadıkları için böyle, alsınlar da hizmet görelim" zihniyetli kısmen apolitik ama milliyetçi, atatürk'ü seven ve saygı duyan adamlardan gelen oylardı. aradan geçen yıllarda bu kesimin bilinçlenmesi de, tepkilenmesi de gecikmedi.

akp'nin izmir'de büyükşehir sınırları içinde alacağı tek bir belediye bile olmayacaktır. ancak merkez dışındaki küçük kasaba belediyelerinden en fazla 1 veya 2'sini götünden terler aka aka %1-2 puan fark ile alacaktır.

ama ben esas istanbul ve ankara'dadan umutluyum. mhp zaten kendi tabanındaki kemalist kesimi komple kaybetti. istanbul'da artık %5-6 civarı bir oy alıp gerisini chp'ye kaptıracaktır. üstelik sarıgül gibi efsaneleşmiş, sağ seçmenin de sevdiği bir belediyeci aday olursa topbaş falan hikaye olur. tayyip kendisine ilerde rakip olmasın diye güçlü bir figürü aday yapamaz istanbuldan. ankara'da da gökçek bir hayli yıprandı. istanbul'un aksine belediyecilikte tökezleyen akepenin işi ankara'da zor. zaten 2009'daki seçimi %38 gibi bir hayli düşük bir oyla almıştı.
  6. genel itibariyle şöyle olacağını düşündüğüm.

akp: %44
    chp: %30
    mhp: %9
    bdp: %8

edit: yukarıdakiler 19.10.2013 tahminleriydi. 29.03.2014 olarak güncellersek:

akp: %36
    chp: %30
    mhp: %21
    bdp-hdp: %8
  7. akp: %41-45
    chp: %28-30
    mhp: %10-12
    bdp: %4-5
    sp: %2-3
    hdp% 1-2,5
  8. tahmin yapmayacağım onun yerine merak ettiğim konular onların sorularını soracağım; diğer seçimlerde olduğu gibi mezarlık ve kümeslerde yaşayan insanlar oy kullanacak mı? sandık sonuçları internetten ysk'ya gönderilirken elektrikler kesilecek mi? ülkemizde mülteci olarak bulunun suriyelilerin neden bir bölümü nüfus müdürlükleri ve mernis sistemi ile kayıtlanıyor? bence bu sorular en az seçim tahminleri kadar önemli
    hadi tahimnde yapayım;
    akp: %44-50
    chp: % 26-33
    mhp: % 11-16
    bdp: % 5-8
    hdp: % 1-2
  9. ıstanbul icin cok azili bir rekabete sahne olacaktir. sirri sureyyanin aday olacagini soylemesi hesaplar tamamen karismis olabilir. herkes bir sekilde sirri sureyyanin chp oylarini bolecegini soyluyorsa unutmamasi gereken birsey de akp den de azimsanmayacak sekilde oy alacak kisidir.
    2009 secimlerindeki dagilimda
    akp : 44,34
    chp : 36,80
    mhp : 5,15
    sp: 4,92
    bdp : 4,64 dagiliminda gozukuyor. birde kanimca asil ele alinmasi gereken kullanilmayan veya gecersiz sayilan oylar varki genel dagilima baktigimizda yuzde 21 lik bir rakama denk geliyor.
    tum partilerin oy dagilimini genel secmen sayisina gore yaparsak eger ;

akp : 35,02
    chp : 29,17
    gecersiz ve kullanilmayan oy : 21
    mhp: 3,95
    sp : 3,82
    bdp : 3,56

hesaplarin bu degiskenlere yapilmasi cok daha mantikli gozukuyor. hdp-chp ittifaki gibi bir durum olursa bu ittifakin her turlu ıstanbulu alacagi asikar zaten . ıttifakin olmadigi kadir topbas - sarigul -sirri sureyya onder uclusunde olacak bir secimde ben uc kisiye ait oylarin da yuzde 25-32 arasinda oynacagini saniyorum.

sirri sureyya onder icin ; kampanyasini gercekten kentsel donusum - beyoglundaki sorunlar ve cevreci bir eksende yapip chp ye karsi baslatigi sert elestirme politikasini biraz yumusatirsa chp tabanindaki baska parti bulamayip hala chp ye oy veren sosyal demokratlari kazanir , akp nin belediyecilik anlayisindaki yanlislara ve kapital tarafini gosterip bu projelerin tam zitti projeleri gosterebilirse de akp nin oylarini da kazanir . yuzde 21 lik kesimin cogunun oy vermeyis seklinin bir tavir ve karsi durus oldugunu (kendi gorusum) dusunursek sirri sureyya da ittifaksiz bir sekilde bu yarisin icinde baya guclu bir konumu su goturmez bir gercek. bence alacagi oy 28-32 arasinda degisecektir.

kadir topbas icin ; secimin yaklasmaya basldigi zamanlarda metro reklamlarina agirlik vermesi ve reklamlarda kentin gercekten uzak noktalarini kullanilmis olmasi kesinlikle bir arti saglayacak gibi duruyor . gecen secimlerde yuzde 35 olan secmen kitlesinin sirri sureyya onder ve sarigul etkilerinden dolayi yuzde 8-12 arasinda kaybedecegini dusunuyorum bunun yanisira sp ve mhp cephesinden de yuzde 2-3 dolayinda bir oy gelecektir.
    akp secmen kitlesinin ilcelere gore dagilimina baktigimizda genellikle kentin gelir duzeyi olarak dusuk olan yerlerinde oldugu gorulecektir. bu durumda sirri sureyya nin gelistirecegi politika buyuk bir onem arz ediyor , cunku bu kitle ustune sarigulun kanimca hicbir etkisi yok cunku sarigulun gerceklestirmis oldugu ve tirnak icerisinde bir entellektuel alisveris mekani haline cevirdigi ve devam etttigi sisli ilcesinde zaman gecirmislikleri bile olmamistir. sirri sureyya dogru politika ile yuzde 5 ile 8 arasinda oylarini bole sarigulun de isim etkisi ile akp nin zengin ilecelerden topladigi oyun yuzde 2-4 unu alabilir . secimin sonunda topbasin oyu da 26-30 arasinda olur.

sarigul icin ; chp nin bu secimdeki avantaji buyuksehirlerde sahip oldugu kemiklesmis oyu gibime geliyor.aldigi yuzde 29 un oyun buyuk ihtimalle yuzde yirmisini her halukarda elinde tutabilen bir parti. yerel secimlerde sirri sureyyanin gelistirecegi politika nedeniyle yuzde 7-9 araliginda bir oy kaybi yasayacaktir. buna ragmen chp yi secimde tutan sey akp nin yanlis ekonomik ve sosyal politiklarini goren is cevrelerinin sirri sureyyayi istemeyip tarafini chp ye cevirme durumlari olabilir ki buda 2-4 araliginda bir oy getirecektir. sarigulun isminden gelen durumdan oturude 2-4 araliginda sarigulun gelistirecegi politikalardan dolayi bir oy kazanma durumuna girecektir. chp nin de oy araligi 24-30 araliginda olacaktir.

akp : 26-30
    chp : 24-30
    hdp : 27-31 araliginda goruyorum. chp nin diger iki partiye gore daha ucu acik bir sekilde duruyor olmasinin sebebi hala bir sekilde duruma gore hareket ediyor olmasi ve kendi kitlesi haric kimseye samimi gelmiyor olmasi olabilir.

edit: ben bu tahminimi revize etmek istiyorum su son olan olaylardan sonra

akp: 35-42
    chp: 38-42
    hdp: 8-11
    mhp:8-11 derim bilemedim.

30 mart 2014 yerel seçim tahminleri hakkında bilgi verin