• bir holivud yazar grevi değildir. beter olun senelerce sömürüye göz yumdunuz. bi sik yazdığınız da yok zaten.
  • sonuna kadar desteklediğim hareket.

ethemciğimde listeye 29.sıradan giriş yapmış. keşke poyrazın son 1 saatini çekmeyeydin, 60 dadikada bırakaydın da mutlu bir son görseydik be muhterem.
  • bu yazdiklariniz senaryo muydu ulan dedirten grevdir. turk dizilerinin kalitesizligini bilen bir birey olarak hicbirini izlemesem de 2 erkegin bir kiza asik oldugu, dunyadaki tum felaketlerin bir kisinin basina geldigi, mermilerin mucizevi bir bicimde her defasinda iskaladigi, konunun surekli yeni oyuncu eklemeli entrikalara dayandigi, iyi kalpli fakir vs. zengin cadaloz versusunun bokunun ciktigi diziler gormek istemiyorum.

dizilerin 60 dakika olmasi bunu degistirecek mi? hayir. fakirler yine melek, zenginler seytan olacak. o zengin kadinin kocasi fakir kadina asik olacak. dizinin karakteri bir bolum kacirilacak obur bolum bicaklanacak. ansizin diziye katilan halasinin kizi bunlara kotuluk yapacak. oldu sanilan anne bir gun aniden cikip gelecek.

dizilerin 60 dakika olmasini destekliyorum, umarim basarili olursunuz ancak yaptiginiz ise azicik yaraticilik katin. yabanci dizilerdeki kurgulara calisin drama izlemek istemeyen kisiler icin bir seyler yapin.

not: 46 yok olan dizisi yukarida yazilanlardan muaf tutulmaktadir.

not 2: televizyon izlemiyorum

not 3: saatten oturu cumle dusukleri olabilir, uyarirsaniz duzeltirim.
  • karar ve eylemlerinin desteklenmesini istemişler de işin ilginç yanı şu bu metinde karar veya eylem yok. *

şartları, sıkıntılarını yazmışlar ve hepsinin sonuna mutsuzuzu eklemişler o kadar. çalışmıyoruz, işi bırakıyoruz, grev yapıyoruz benzeri bir ifade görmedim ben.

ya iş bırakma filan yok ya da mesleği yazmak olan 100 senaristin imza attığı ve iş bırakacaklarını ilan ettikleri metne iş bırakacaklarını yazmayı unutmuşlar. *
  • senaristler tepki göstersin göstermesine de sizler işin kaymağındasınız. set işçileri sizin aldığınız paraların 1/10'i fiyata sizin kaç katınız çalışıyor. üç gün eve gidemeyen insanlar tanıyorum. oyuncu paraya katlanır çalışır, senarist parası iyi der çalışır peki ya set işçileri? sorun yapımcının değil. adam insan ve aç gözlü çünkü. sorun bu insanların sömürülmesine göz yuman denetim mekanizmalarında..
  • zaten 60 dk olan adını sen koy dizisinin yazarlarını katılması beni şaşırtmıştır.

o dizininde 120 dk olan dizilerden bir farkı yoktur yani 60 dk'lık dizi de yazsanız da bir fark etmeyecektik.

başarısız olacak olaydır.
  • dizilerin 60 dakikaya indiğini düşünüyorum da... kalıbımı basarım bir tane 60 dakikalık dizi kanala 60 dakika olarak gitmez. minimum 62-63-64-65 gider. her hafta karşı diziden 2 dakikalık reyting çalmak isteyen diğer dizi bir dakika bir dakika arttırır. sonra diğeri 70 dakika gönderir bandı. böyle böyle derken 2 yıla yine 120 dakikaya uzar diziler.

kandırmayın kendinizi senarist abilerim-ablalarım. hepiniz yapımdan "2 dakika daha uzat" telefonu alıyorsunuz. hatta çoğunuz hırs yapıp kendiliğinden bile uzatıyorsunuz o senaryoyu. dizi kısalsa da zihniyetimiz sündürmeye müsait komple.
  • en azından zaman kaybını düşürüyor
  • (bkz: işte bu)
hesabın var mı? giriş yap