• italya'daki politik karışıklıkların, üzerinde yukarı yönde etkide bulunacağı kurdur.

italya'daki söz konusu karışıklığın aktörlerinden biri de silvio berlusconi dir. 2018 genel seçimlerinde yine aday olmuştur. benim anlamadığım ise böylesine ekonomik sıkıntı içindeki bir millet nasıl olur da berlusconi gibi bir orospu çocuğunu tekrar seçmeyi düşünebilir. yolsuzluklara bulaşmış, söz konusu ekonomik problemlerin mimarı olmuş böylesine bir amcık ağızlıyı seçmek hatta tekrar tekrar seçmek anlaşılır gibi değil...

ama bence siz anladınız. ;) anladınız, anladınız...
  • arkadaslar sakin olun, ab bolgesindeki, italyadaki problemleri filan bile pas ederek turk lirasi yine deger kazanacaktir.

niye mi?

cunku ben gecen hafta 10.000 dolar aldim amina koyim!

evet kafami sikebilirsiniz.
  • finansal piyasalar italya'da yaşanan politik belirsizlikle bağlantılı stres sinyalleri verirken avrupa birliği'nin para birimi olan euro değer kaybediyormuş bu da haliyle doları yükseltecekmiş. imf’ye 5 milyar dolar borç veren devletimiz italya’ya da bi’ 5 milyar dolar ateşler canım n’olacak
  • yükselirken dış güçler diye bahane bulan arkadaşlar, düşerken dış güçlerin mola verdiğini mi düşünüyorsunuz?

ekonomiden anlayan başbakan yardımcısı buraya yazanlara hak vermiş “enflasyon yükselirse tabii ki faizleri yükseltiriz” diyerek reisinizi gömmüş, o yüzden düşüyor olmasın? ekonominin dış güçlerin ayaklarına kapanır hale geldiğini görmüyor musunuz?

ohal’i de kaldır daha da düşer. kanal istanbul’u başlat yine yükselir. merak etmeyin her konuda dediğimize gelecekler, istisnasız..
  • italya'daki siyasi kriz doları aşağı çekiyor diyenleri de göstermiş başlık. tam tersine italya krizi doları yükseltmektedir. parite 1.20 lerden 1.15 lere düştü. milleti yanlış yönlendirmeyin.
  • zarara bak 4.90 lardan 4.85 lerden alanlar vay be. 4.50 nin altina indi once likidite penceresi 16.5 yapildi sonra ihracat reiskontunu 4.20 ye sabitledik sonra haftalik repoda 16.5 a sabitlendi politika faizi diyelim sadelestik derken londrada enflasyon artarsa dahi yine bir faiz artirimi sözü cikti simsek ve merkez bankasi baskanindan....

4.40 lara düşüyoruz 83 ten aldik 80 leri gorelim cikalim diyorduk burda bir kac arkadaşla olsun konusurken vs. birak 80 leri 75 ten satan hatta 4.70 ten satan bile karda en azindan tl zararini azaltıp dusen kurdan daha ucuza 4.50 gibi tekrar dolar aliyor ve daha fazla dolar geciyor eline çok düştüğü için.
  • hayirdir "dis mihraklarin oyunu" tayfasi gelmemis basliga? hani bu dis gucler dolari yukseltip kriz cikartmaya, erdogan'i devirmeye calisiyorlardi. vaz mi gectiler? yoksa artik erdogan'i baskan mi yaptirmak istiyorlar?

dis mihraklara inanan bireyin bu saatten sonra onlarin adami olan erdogan'a destek vermemesi gerekmiyor mu?

dis mihraklar tayyip'in dostu = oylar reise.

dis mihraklar tayyip'in dusmani = oylar reise.

tek bir konuda tutarli olsaniz disimi kiracagim.
  • 4.40'lara falan düşmesinin bir önemi yok. ülkeyi yönetme stili aynı olduğu için yükselecektir. dolar'ın 6 lira, 8 lira olacağı günler çok uzak değil. 1-2 seneye bakar.
  • dolar düşüyor diyenler beni yeşillendirsin de ona bir araba ekonomi sopası atayım.

en basit biçimde dolar 20 günde 4,1 liradan 4,90 liraya nasıl çıktı sorusunun bana cevabını versinler. dış güçler diyenin ben ta....

ez cümle dolar 1 ay içinde 4,1'den 4,5'te çıkmıştır.

doların 3,5'tan 4'e ulaşması 1,5 yıl almışken, 4'ten 4,1'e ulaşması dahi 3 ay sürmüşken, 4,9'dan 4,5'a gerilemesine bakıp "dolar düşüyoaeee" diyenin soyunu sopunu sülalesini. dolar düşmüyor nokta net.
  • dolar endeksinin yükseldiği, üstelik benzer ülkelerin paralarının değer kaybettikleri şu günde, nasıl oluyor da türk lirası değer kazanıyor diyorsanız;

https://www.bloomberg.com/…s-if-may-inflation-rises

anlaşılan o ki, mayıs enflasyonu beklendiği gibi yüksek gelirse, "dış mihraklar"a 7 haziran'da bir faiz artırımı daha sözü verilmiş!

...ve şu anda bu fiyatlanıyor.

ah, şu dış mihraklar!
hesabın var mı? giriş yap