şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • adamlar kenara çekip 50 sene bekleseler yine yetişemeyeceğiz. aklıma böyle görevlerde sahneden düştükten sonra etli ekmekle onu ziyarete giden akıncı robotu geliyor, içleniyorum.

  edit: akıncı saat kaç?
 • başarılı olması şu sebeplerden dolayı önemli olan proje;

  1) nasa ay'a 2024 yılında kadın bir astronot yollayacak. ay'da kalıcı olmayı planlayan nasa, orada kalıcı bir uzay istasyonu kuracak. bunun için yardımcı ortaklarından biri spacex.

  2) ay operasyonu başarılı olursa, ay üzerinde edinilen her çeşit tecrübe doğrultusunda mars'a insan yollanacak.

  3) sonrasında mars'ta kolonileşme başlayacak.

  4) arkasından özel şirketlerin de dahil olduğu uzay turizmi düğmesine basılacak.

  5) bunların hepsi için spacex vb. özel firmalarla anlaşmalar yapılacak, hatta 2024 ay'a gitme projesi olan artemis programı için spacex, dynetics gibi firmalar nasa tarafından çoktan seçildi bile.

  6) özetle bu proje, çok daha büyük planların gerçekleşmesi için atılan ilk adım. bulunduğumuz çağı yeniden isimlendirecek bir adım.
 • olm adamlar gezegenden gitti lan. böyle düşününce ne biliyim... bindiler gittiler valla. sikeriz dediler resmen.
 • orlando'da yaşarken yine böyle bir uzay görevi nedeniyle amerikanlar uzaya bir shuttle göndereceklerdi. şehirde böyle bir mevzu acayip heyecan yaratıyordu. hava koşullarından dolayı 6 kez ertelendi. her seferinde take off'u izlemek için heveslendik, hevesimiz kursağımızda kaldı. en sonunda yeni kalkış tarihi belirlendi, biz de arabaya atlayıp cape canaveral'a doğru yola çıktık. kalkışın olacağı sahilin karşısında konumlandık. amerikalılar pikniğe gider gibi tüm sahili caddebostan sahil gibi doldurmuşlardı. şezlonglarını açmışlar, ellerinde dürbün, başlarında şemsiye ve pop corn eşliğinde kalkışın gerçekleşmesini bekliyorlardı. biz ilk tecrübemiz* olduğundan o kadar tedarikli gitmemiştik. bir bakıp çıkacağız modundaydık. neyse en sonunda geri sayım başladı ve karşı sahilde sağlam bir gürültü ile beyaz bir nesne kıçında yoğun duman ve alev ile göğe doğru yükselmeye başladı. yükseldi, yükseldi, yükseldi ve en sonunda gözlerden kayboldu. hayatımda ilk defa göğe yükselen bir cismin atmosferden çıkışına şahit olmuştum. herkes alkış kıyamet. her şey bir kaç dakika içinde gerçekleşti. sonra bir anda sessizlik oldu. saatlerce orada bekleyen amerikalılar, tası tarağı toplayıp hemen bölgeyi terk etti. biz de işimize gücümüze döndük.
 • düşünsene dünyaya bir defa geliyorsun, bazı insanlar çevrelerinde uzaya insan yollayan dostlarla muhabbet ederken, sen sakız orucu bozar mı diye saatlerce tartışan insanlarla çevrilisin.
 • babamla izliyoruz eyvah yamuk gidiyo diyor
 • ne oluyor yav diyenler için özet:

  - ilk defa devletler değil de özel bir firma uzaya insan çıkardı.

  - ilk kez atmosfer dışına astronot çıkaran bir roket dünyaya geri döndü.

  - 2011'de abd uzay mekiği programı durdurulmuştu. bundan dolayı abd, uzaya astronot çıkarmak için astronot başına rusya'ya hatırı sayılır bir meblağ ödüyordu (85 milyon $ olduğu söyleniyor). ayrıca bu astronotlar rus topraklarından kalkış yapıyordu. bugün ilk defa abd astronotları kendi topraklarından havalandı ve aynı zamanda uzaya astronot göndermenin maliyeti dörtte birinden azına düştü.

  - bu yeniden kullanılabilen roketler kısa bir süre içinde hazır olabiliyor. yani eskisi gibi aylarca beklemek zorunda değilsiniz. isterseniz her ay uzaya adam gönderebilirsiniz.

  - iss'in de içinde olsanız, dragon modülünün de içinde olsanız o yörüngede dengede kalmak için yatay hızınız 27.000 km/h olmalı. bunun altında kalırsanız dünyaya doğru düşmeye başlarsınız. üstüne çıkarsanız, mancınık gibi uzaya fırlarsınız.

  - işin fizik boyutunu merak edenler için, iss aslında sürekli olarak düşme hareketi yapıyor. yani hız vektörünü bileşenlerine ayırdığınızda, dünyanın merkezi yönündeki vektöre a, buna 90 derece olan vektöre b dersek, a vektörü iss'i sürekli aşağıya çekiyor, fakat b vektörü iss'i yeterince hızlı döndürdüğü için dünyanın eğimiyle eşit hızda hareket ediyor ve yere çakılmıyor. aynı şey dragon modülü ve o yüksekteki diğer cisimler için de geçerli.
 • elon musk’ı ve space-x’i takip etmiyorsanız o zaman bu görevi küçümsemeniz normal. daha önce uzay seyahati yapıldı, ama bugün ilk defa bir özel şirket sayesinde yeniden kullanılabilir bir roket vasıtasıyla uzaya çıkıldı. maliyet belki onlarca kat azaldı. ama olay sadece bu değil. belki bugün yolcu taşımacılığında da yeni bir devir açılıyor. elon musk bu sistemi sadece uzaya gitmek için yapmadı. bu sistemin güvenilirliği kanıtlandığında bunu normal seyahatlerde de kullanmayı planlıyor. hayalini gerçekleştirirse dünyanın herhangi bir yerine 1 saat içinde varmak mümkün olacak.

  izlediğim bir videosunda bu seyahatin fiyatının da çok yüksek olmayacağını, business class ücretini geçmemesi gerektiğini söylüyordu. şu an hayal gibi gelse de, çok uzak olmayan bir gelecekte, uzay seyahati neredeyse uçakla uçmak kadar sıradan hale gelebilir.
 • adam şunu yazmış:

  “elon musk'tan nefret ettiğim için umarım fırlatma başarısız olur.”

  bir insan hayatında kimseye zarar vermemiş birisinden iki suçsuz astronotun ölmesini isteyecek kadar neden nefret eder? sevmezsen sevme, ben de bazı denyolukları yüzünden kendisine olan saygımı kısmen kaybettim, ama nefret ne demek? psikolojiniz bu kadar mı bozulmuş?
 • falcon'u defalarca rampaya indirdiler. defalarca. ama mal surusu gelip burada inerken sinyal kesildi kesin bir sey var diyor.

  akil fikir kalmadi turk insaninda. her sey komplo, her sey sahte, herkes salak, bir bunlar akilli.

  edit: emre31 gönderdi. bilal'e anlatır gibi anlatmislar. https://youtu.be/hh75bvg7hbo