şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
12 entry daha
  • türkiye saati ile 22.22'de yapılan fırlatmadır. pazar günü (31 mayıs 2020) saat 17.30 gibi iss ile kenetlenmesi beklenmektedir.
    buyursunlar: https://youtu.be/pmsvr55ctz0

büdüt: kendimi uzaya gönderilen ilk maymun gibi hissediyorum amk. hele bir soluklan yiğidim...

büdüt 2: kalkışın tekrarını (ilk 16 dakika) linklerden izleyebilirsiniz.
    1. kısım - 2. kısım
  • sokağa çıkma yasağı varken uzaya çıkmak da oha be birader. cezası çoktur bunun.

> bir de, adamlar orada oturmuş öylece bekliyor ve daha hala bir saate yakın vakit var. aralarından bir tanesi "kakam geldi!" dese bütün dünyayı küfrettirirler. roketten çık, iki saat soyun, wc'ye git bi sigara yak falan.*

>> arkadaşım ben de biliyorum altlarında yetişkin bezi, kapsülde wc vs. olduğunu da, o durumda "madem tuvalete gidemiyorum, o zaman rahat rahat altıma sıçıp saatlerce o şekilde üzerinde oturayım" diyemezdim ben şahsen.

+ hilmi abi?
    - efendim canım?
    + bi.. koku mu var? alıyor musun sen de?
    - ne kokusu? ben almıyorum bir koku falan.
    + yok abi, bayağı bir.. bok kokusu gibi bir koku var kapsül içerisinde.
    + saçmalama lan ne bok kokusu. kanalizasyon falandır olsa olsa.
    - abi ne kanalizasyonu, yerden bilmem kaç metre yüksekte, füzenin içinde? abi? senin yüzün neden huzura ermiş gibi pembe pembe?
    + adamlar koltukları bile ısıtmalı yapmış, bizim için her şeyi düşünmüşler şerefsizim.
    - ısıtmalı derken?
  • heyecanla bekliyorum. uzun bir aradan sonra, insanlık ve bilim adına güzel bir şeyler izlemek ve bunun için beklemek oldukça heyecanlı. viva la vida!
  • 27 mayıs'ta hava koşulları sebebiyle ertelenen görev.

ertelenen görevin başlığına yazdığım(#107885918) gibi türkçe olarak umut yıldız ve damla pekgöz'ün sunacağı popular science türkiye youtube kanalından izleyebilirsiniz. ayrıca nasa'nın ve spacex'in de youtube kanallarından takip edebilirsiniz. yayınlar başlayınca linklerle birlikte editleyeceğim.

yayın linkleri:
    spacex
    nasa
    popular science türkiye

tam kalkış saati 22:22 olarak belirlenmiş. bu da iptal olursa pazar günü 22:00'de bir şansları daha olacak.

edit: internette çok fazla insanın yazdığının görünce açıklama isteği duydum.
    hava koşulları elverişli olduğu takdirde kalkış yapıldığında bir sorun çıkarsa ne olacak, astronotlar ölecek mi gibi sorular görüyorum. spacex'in geçenlerde de testini yaptığı "abort mission" görevleri vardır. herhangi bir sorunun tespiti halinde astronotların bulunduğu kısım roketten ayrılacak(bu gif'te gördüğünüz gibi) ve paraşüt ile güvenli bir yere indirilecektir. tabii ki umudumuz hiçbir şey olmaması yönünde.

20:43 güncelleme: maalesef hava şartları fırlatma için hiç de iyi gözükmüyor şuanlık.

21:53 güncelleme: yakıt yüklenmesi yapılıyor ve hava şartları da iyiye gidiyor. eğer bu şekilde devam ederse fırlatma yapılacak.

22:17 güncelleme: çarşamba günü, görevin ertelendiği evre bu sefer tamamlandı. büyük ihtimalle fırlatma olacak.

22:20 güncelleme: "roketten çıkan dumanlar normal, kimse korkmasın" diye açıklama geldi.

22:22 güncelleme: kalkış(lift-off) başarıyla gerçekleşti.

22:25 güncelleme: iki ayrı ayrılma(seperation) başarıyla tamamlandı.

22:32 güncelleme: ayrılan roket tankı "i still love you" adlı limana başarıyla iniş yaptı.

22:35 güncelleme: dragon kapsülü de başarıyla ayrıldı. bu da demek oluyor ki uluslararası uzay istasyonuna 18 saatlik yolculukları başladı.

22:53 güncelleme: yarın(31 mayıs 2020) saat 17:30'da uluslararası uzay istasyonu'na ulaşacaktır.

31 mayıs 17:30 güncelleme: uluslararası uzay istasyonu'yla kenetlenmesi(docking) başarıyla gerçekleştirildi.
  • bu sefer hava durumundan ertelemeyi son dakikaya birakmazlar ama teknik nedenden her an iptal edilebilir.

durum pek parlak gorunmuyor:

ertelenen gorev: 27 mayis
    bugunku durum: 30 mayis

tahminen florida saati ile sabah civari pazar'a ertelenir.
  • adamlar kenara çekip 50 sene bekleseler yine yetişemeyeceğiz. aklıma böyle görevlerde sahneden düştükten sonra etli ekmekle onu ziyarete giden akıncı robotu geliyor, içleniyorum.

edit: akıncı saat kaç?
  • orlando'da yaşarken yine böyle bir uzay görevi nedeniyle amerikanlar uzaya bir shuttle göndereceklerdi. şehirde böyle bir mevzu acayip heyecan yaratıyordu. hava koşullarından dolayı 6 kez ertelendi. her seferinde take off'u izlemek için heveslendik, hevesimiz kursağımızda kaldı. en sonunda yeni kalkış tarihi belirlendi, biz de arabaya atlayıp cape canaveral'a doğru yola çıktık. kalkışın olacağı sahilin karşısında konumlandık. amerikalılar pikniğe gider gibi tüm sahili caddebostan sahil gibi doldurmuşlardı. şezlonglarını açmışlar, ellerinde dürbün, başlarında şemsiye ve pop corn eşliğinde kalkışın gerçekleşmesini bekliyorlardı. biz ilk tecrübemiz* olduğundan o kadar tedarikli gitmemiştik. bir bakıp çıkacağız modundaydık. neyse en sonunda geri sayım başladı ve karşı sahilde sağlam bir gürültü ile beyaz bir nesne kıçında yoğun duman ve alev ile göğe doğru yükselmeye başladı. yükseldi, yükseldi, yükseldi ve en sonunda gözlerden kayboldu. hayatımda ilk defa göğe yükselen bir cismin atmosferden çıkışına şahit olmuştum. herkes alkış kıyamet. her şey bir kaç dakika içinde gerçekleşti. sonra bir anda sessizlik oldu. saatlerce orada bekleyen amerikalılar, tası tarağı toplayıp hemen bölgeyi terk etti. biz de işimize gücümüze döndük.
  • umarım tekrar ertelenmez. büyük kalkış bugün saat 22.20’da olacak galiba.
  • kennedy space center(fl) dan yapılacak olan operasyon.
  • elon musk' ın hakkında az önce şöyle bir twit attığı görevdir.

"proceeding with countdown today, weather cancellation risk ~50%"kaynak

eğer ilk görev olmasa, 8. fırlatmayı izliyor olsak belki bu riski göze alırlar ancak hiçkimse bu tarihi girişimin ilk seferde hüsranla sonuçlanmasını istemiyor.

tanım: sorunsuz bir şekilde ilerlemesini umduğum, kamu yerine özel bir girişimin dünyada ilk kez deneyeceği insanlı uzay görevidir.
826 entry daha