şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • tarihe tanıklık ettiğimiz şu günde mehmet metinerin yorumları musk'ın başarısına gölge düşürdü ve bize ülkemizin halini göstermiş oldu ey amerika
 • bir uzay manyagi olarak bu muhtsem ana canli taniklik ettigim icin acaip mutluyum. elon musk adamsin.

  her sey o kadar kusursuz gitti ki, tik tik tik.

  tek sorum var, bu astronotlar 19 saat boyunca nereye iseyecek ?

  yalniz o drone gemisinin adi ne oyle ya ? “ofcourse i still love you” ahahahah
 • heyecanla, soluksuz izledim. basit gibi görünebilir ancak tarihe tanıklık ediyoruz.
 • çocukluğumdan beri uzaya meraklıydım, bütün gelişmeleri ayrıntılı takip ederim ama çoğunluğun bırakın uzaya gitmeyi, uçak bileti alıp ülke dışına çıkacak bile parası olmadığı, sağlık ve eğitim hizmetllerinden bile doğru düzgün faydalanamadığı bir dünya da bu tür gelişmeler beni artık heyecanlandırmıyor. milyar dolarlık insanlı uzay yolculuklarını yüzde 1 lik elit kesim dışındakiler ağızlarınn suyu akarak izlemekle yetinecek (bkz: acı gerçekler)
 • ne oluyor yav diyenler için özet:

  - ilk defa devletler değil de özel bir firma uzaya insan çıkardı.

  - ilk kez atmosfer dışına astronot çıkaran bir roket dünyaya geri döndü.

  - 2011'de abd uzay mekiği programı durdurulmuştu. bundan dolayı abd, uzaya astronot çıkarmak için astronot başına rusya'ya hatırı sayılır bir meblağ ödüyordu (85 milyon $ olduğu söyleniyor). ayrıca bu astronotlar rus topraklarından kalkış yapıyordu. bugün ilk defa abd astronotları kendi topraklarından havalandı ve aynı zamanda uzaya astronot göndermenin maliyeti dörtte birinden azına düştü.

  - bu yeniden kullanılabilen roketler kısa bir süre içinde hazır olabiliyor. yani eskisi gibi aylarca beklemek zorunda değilsiniz. isterseniz her ay uzaya adam gönderebilirsiniz.

  - iss'in de içinde olsanız, dragon modülünün de içinde olsanız o yörüngede dengede kalmak için yatay hızınız 27.000 km/h olmalı. bunun altında kalırsanız dünyaya doğru düşmeye başlarsınız. üstüne çıkarsanız, mancınık gibi uzaya fırlarsınız.

  - işin fizik boyutunu merak edenler için, iss aslında sürekli olarak düşme hareketi yapıyor. yani hız vektörünü bileşenlerine ayırdığınızda, dünyanın merkezi yönündeki vektöre a, buna 90 derece olan vektöre b dersek, a vektörü iss'i sürekli aşağıya çekiyor, fakat b vektörü iss'i yeterince hızlı döndürdüğü için dünyanın eğimiyle eşit hızda hareket ediyor ve yere çakılmıyor. aynı şey dragon modülü ve o yüksekteki diğer cisimler için de geçerli.
 • şu anda uluslararası uzay istasyonunda 2 rus, 1 amerikalı astronot vardı. 19 saat sonra 3 amerikalı 2 rus olacaklar. tarihi bir olay olmasının sebebi, dünyada ilk defa bir özel şirket uzaya astronot gönderiyor. elon musk’un şirketi spacex. eee sevgili elon’ın mars turizmi hayaline ne kadar yaklaştığını görebiliyoruz bu durumda. mars’a turizm ne zaman başlar göreceğiz. ancak ben 385 bin km. uzaklıkta olan aya yaklaşık 9 saatlik yolculuk ile gitmeyi, 55 milyon km. uzaklıkta ki mars’a 150-300 gün arasında sürecek bir seyahate tercih ederim:d kim bilir belki biz de gideriz aya, hayali bile heyecan verici.
 • görev başlamadan 2 dakika önce istanbul'da, sanki ironi yaparmışcasına ezan okunuyordu. ulan dedim millet ne ile uğraşıyor biz ne ile uğreşıyoruz.
 • tuylerimi diken diken eden bir gorevdir. her anini soluksuz izledim. delinin tekisin elon musk.
 • falcon'un inişini beklerken inmişini gördük mk. acun'da bile 60 kamera var amk bu nasıl iş!
 • bu yayını izlerken tek düşündüğüm şey, bunu neden bizim yapamadığımızdı...