şükela:  tümü | bugün soru sor
  • merhaba sevgili sözlük
    başımdan geçen bir rezaleti müsadenizle aktarmak isterim.
    düşme nedeniyle ekranı kırılan ve arka kasası birkaç yerinden çatlayan, garantisi bitmiş general mobile discovery 16 gb cihazımı en güzel şekilde tamir edecekleri inancı ile 24 ocak 2019'da telpa merkez yetkili servisine yolladım. bu esnada cihazımla ilgili gelişmeleri internet üzerinden takip ediyorum. 25 ocak 2019 sabah saatlerinde cihazımın tamiri için 170 tl ücret ödeme ve onay işlemi için sms aldım. hemen telpa banka hesap numarasına havale ile ücreti yolladım. banka dekontunu bir arkadaştan whatsapp kanalı ile ilettim. her neyse akşama doğru aradığımda müşteri temsilcisi havale ile yollanan ücretlerin akşam hesaplarına geçtiğini, ondan sonra tamir işlemine başlanacağını belirtti. aradan 26-27 ocak geçti. çok şükür 28 ocak 2019 pazartesi günü cihazım tamir edilip kargoya verildi. 29 ocak 2019 öğlene doğru cihazım elime ulaştı. paketi açtığımda cihazın arka kamera bölümünün olduğu kasa kısmının tam oturmamış olduğunu farkettim. neyse mühim değil diyerek devam ettim. sim kartı takarak cihazı açtığımda sarımtrak renge çalan ve normal haline göre karanlık bir telefon ekranı beni karşıladı. bu esnada cihazın yan tarafındaki ses açma/kapama ve power tuşlarının bazen basmadığını, tutukluk yaptığını farkettim. devamında telefonu incelerken ön selfie kamerasının çalışmadığını, daha doğrusu ön kameraya geçiş seçeneğinin olmadığını gördüm. bu yazdıklarım tamamen cihazımın tamir aşamasından sonra olan sorunlar. yani cihazı tamir eden teknisyen muhtelen o esnada 31 çekerek işini yapıyordu. cihazı kargodan almamın üzerinden bir saat geçmeden tekrar cihazı paketleyip telpa müşteri hizmetlerini aradım. bize gönderin bakalım dediler. 30 ocak 2019 saat 09:45'te cihaz yine telpa merkez servisin elindeydi. aradan birkaç saat geçtikten sonra ön kamera değişimi gerektiğine dair bilgi aldım. cihaz yeni tamir gördüğü için beylerim işçilik almayacakmış, sadece kamera ücreti alacaklarmış. 20 tl ücreti ödeyip yine müşteri temsilcisine teyit verdikten sonra yeni taktıkları ekranın sorunlarını yineledim. ekranın özellikle incelenmesini ve tuşların basma sıkıntısından bahsettim. 30 ocak 2019 akşam saatlerinde teknisyen beyimiz internetteki takip ekranında gördüğüm mesajında ekranın standartlara uygun ve normal olduğunu, yazılım yüklendiğini ve ön kameranın değiştiğini not olarak yazmış. cihazım şu an kargo aşamasında. bakalım yarın cihaz geldiğinde ne gibi bir sürprizle karşılaşacağım. çok merak ediyorum. işin ilginç olanı adamlar deseler ki anakart arızası 500 tl ödeyeceksin. gık deme şansın yok. madem git özel bir serviste yaptır kardeşim diyenler. bir cihazın kendi yetkili servisine güvenemeyeceksek kime güveneceğiz? kaldı ki daha önce bulunduğum yerde telefon tamircilerinde şansımı da denedim. ayak üstü adam tokatlayan adamlar yüzde doksanı. telpa merkez servisin adam tokatlaması ise gayet resmi ve kurumsal kimlik altında oldu maalesef. tüketici mahkemesine git diyenler neyi nasıl ispat edeceğim? ön kameranın telpaya göndermeden önce çalıştığını nasıl ispat edeceğim? işin özü mesele ödediğim 20 tl değil, mesele insanları göz göre göre keriz yerine koymak. telpa merkez servis bu kafayla daha çok rezalet başlığı açılır buralara. gm discovery 16gb cihazımdan şu ana kadar memnun kaldığım için yakında alacağım cihaz yine general mobile olacaktı. ancak artık general mobile markasının ve telpanın yakınından bile geçmem.

dipnot: telpa internet sitesinden bu durumu iletişim formuna yazıyorum. ama kime yazıyorum. adamların şeyinde bile değilki. son yazdığım mesaja 3 gün sonra dönüş yaptılar. o da gayet plaza ağzı bir dille matbu bir cevap. anladığım kadarı ile beylerim çok meşguller. sanırım telefon tamiri değil uranyum zenginleştirme işlemi yapıyor abilerim. ondan dolayı evet evet.

1
    2

edit: müşteri hizmetlerinin komedi türünden cevabı ve benim yanıtım eklendi
    3
  • iletişim formuna yazdığım mesajlara hala dönüş yapılmadı. telpa bana küstü sanırım. kurumsal bir ciddiyetsizliğin söz konusu olduğunu ciddi ciddi düşünmeye başladığım firmadır.
  • arızalı giren cihazın yetkili servisinden daha da arızalı çıkması. hiç profesyonellik yok tamamen mağduriyet. geçmiş olsun.

telpa konusunda da dikkatli olmak lazım yazılanlara göre.
  • konu hakkında bir detay farkettim. telpa sitesinde cihaz takip bölümünde, cihazımın arıza tespit formunda arızalı bölümün fotosu çekilmiş. fotonun bilgilerine baktığımda 8 ocak 2019'da çekildiği yazıyor. beni paranoyak yapan firmadır efendim. konuya dair sıcak resimler.

1
  • rezaletimize tam gaz devam ediyoruz. 01.02.2019 tarihinde telpa tarafından cihaz gönderildi. cihazı yaklaşık 3-4 saat kullandıktan sonra ekranın sol tarafında dikey bir bölüm komple siyah oldu. ayrıca ekranının diğer bölümlerinde dikey sarı ve gri çizgiler oluşmaya başladı. gerçekten teknik adamlar çalıştıran telpaya buradan bir alkış yolluyoruz. maddi imkansızlıklar nedeniyle telefonun son halinin resmini çekemedim. çünkü foto çeken tek makinem oydu. duyarsızlığı ile takdire şayan bir firmanın rezaletidir efendim.
  • cihazı son göndermemin üzerinden yaklaşık bir haftayı aşkın zaman geçti. cihazım 12 subat itibari ile bana ulaştı. ama ne kavga ne gürültü. telpa çağrı merkezinde tanışmadığım müşteri temsilcisi kalmadı maalesef. feride hanım, esra hanım, mürşide hanım, ayşe hanım, hande hanım vs vs. en nihayetinde hande hanım derdimi anladı da sorunu çözdü. garanti kapsamında onarım ile işlem halloldu. amma ve lakin ya bende bir bahtsızlık var ya da telpada ileri seviye bir ciddiyetsizlik. güzel kardeşim telefonu sarı boz renkli bir ekran takip gönderdiniz. bunu anladık. peki yandaki tuşlarla ne akıp veremediğiniz var. tuşlar zor basıyor. yeni takılan ekranda sağ üst köşeye yakın yerde mor bir alan mevcut ve düzelmiyor bir türlü. öte yandan ekranın kontrastında belirgin şekilde bir düşüklük söz konusu. ekran sarı, boz bir görüntü veriyor. hadi buna da tamam dedik. e iyi de kulaklık girişi size ne yaptı la oğlum? orayı da bozmuşsunuz. yani sayın telpa bu işi tüketici hakem heyetine taşıyacağız hayırlısı ile. mesele üç kuruş para değil mesele keriz yerine konmak. ama bunun hesabı sorulmayacak sanma telpa. bu arada o gm9 proları bu kafayla nah satarsınız. cümle alem ne mal olduğunuzu uzun yıllar evvel öğrenmiş ama ben geç kalmışım.

dipnot: gm discovery kullanan gariban ezik diye mesaj atan tipler. sözüm size. gariban da değilim ezik hiç değilim. mesele hak hukuk meselesi aslanım. sizin kafanız basmaz. siz gidin starbucksta üç kuruş kahveye bir tomar para bayılarak karizma yapın. dedeniz de kurtuluş savaşı zamanı cephede mola verildiğinde soluğu starbucksta alırdı. siz yokluk görmemiş, baba parası yiyen minik ibnetorlar, parasızlıktan i phone almıyor değiliz. ihtiyacı gören alet edevat alma taraftarıyız. bu kafayla zaten ebenizinkini çok yakında tersten göreceksiniz. demedi demeyin. şimdi gidin bokunuzu parmaklayın.