şükela:  tümü | bugün
  • koronavirüsü ile alakası yoktur.

hatırlayamadım ama the good doctor'ın 3.sezonunda falan öyle bir sahne vardı. acil katı karantinaya alınıyordu, bir iki doktora da virüs bulaşıyordu falan.

edit: şimdi baktım 2.sezon 11.bölümmüş. o bölüm de ocak 2019 gibi yayınlanmış.
  • rezalet puanım 1/10
  • elemanın biri de beni zorla hastanede tutacak baba yiğidi tanımak isterim yazmış. senin delikanlılığın halk sağlığından daha önemsiz birader. senin evindeki çoluğu çocuğu, ananı, babanı düşündüğü için seni hastanede tutuyor o çalışanlar. yoksa milletin merakı sen değilsin.

gidip hava atarsın orada burada "bireader beani durdurdu bele bir güvenlikçi, deadim ghimsin oellum sen, çıhtım dışarı vella" şeklinde ama bulaştırdığın direkt onlarca, dolaylı binlerce insan olur.
  • o kimse telefonumu alamaz hastanede tutamaz diyen eleman benim de dikkatimi çekti.

bugün çin'deki türkleri almaya askerlerin gittiğini ve o kişilerin 15 gün boyunca karantinaya alınacağını bilmiyor anlaşılan. diyelim ki içinde bulunduğunuz hastanede ciddi bir salgın riski var ve devlet baba orayı tecrit etmeye niyetlendi. durumun ciddiyetine göre karşında özel harekatı ve hatta askerleri bile bulabilirsin ve o telefonunu sana ekleyebilirler.
  • the good doctor disisinde boyle bir bölüm vardı.
  • çin 2002'de sars virüsünden ders aldı ve salgın hastalarının tedavilerini genel hastanelerde yapmama kararı aldı. buna en altta devam edeceğim.

diziyi izlemiyorum ama tr'de daha teyit edilmiş bir virüs vakası olmadan insanların ne kadar paniklediklerini ve bu panik haliyle sahte haberler yaymaya ne kadar meyilli olduklarını orta yaş birinin fb hesabına girip bakabilirsiniz.

panik, keşmekeş ve korku daha virüs ülkeye girmeden yaşanıyor, dizi sanırım rol yapmamayı seçmiş bu durumda. neden biliyor musunuz? tr'de kimse devletin alacağı önlemlere güvenmiyor. asıl soru panik anında ülkenin yönetici konumundakilerin nasıl kararlar alacağı. allahın cezası bazı mallar halen üzüm sirkesiyle virüsten kurtulabileceklerini iddia eden paylaşımlar üretip whatsapp'ten yaymaya çalışıyorlar.
    bu tiviti de buraya yakıştırıyorum: kafa bu.

sirkeyle banyo yapıp arap sabunu içen bir milletiz ama, hani olmaz da, diyelim ki oldu; bir virüs ilk defa ülkemizde ortaya çıktı ve azami 1000 kişiyi etkileyerek yayılmaya devam ediyor ne yapacağız? diğer ülkelerin deneyimlerine bakılacak mı? bence hayır, mevcut hastanelerde karantina bölümleri oluşturulacak ve belki havalandırma sisteminden tüm hastaneye yayılacak. sağlık bakanlığı diyecek ki mevcut hastanelerimiz yeterli, bir bakan çıkıp diyecek anneler hastanelere kız bakmaya gitmeye devam etsin sorun yok.

çin 10 gün içinde 1000 yataklı bir hastane inşa etmeye başladı ve sanırım 4 şubatta bitmesi planlanıyor. salt daha önceki sars vb. vakalardan ders aldıkları için. şu manzaraya bir bakmak lazım:
    china virus: workers build new hospitals in wuhan in 10 days böyle bir durumda biz napacağız? sms ile 10'ar tl para mı göndereceğiz devlete? 100 kişiden 95'inin panik yaşadığı bir yerde sakin kalan 5 kişi nasıl davranmayı planlıyor? kime neyi anlatabilirsiniz ki öyle bir ortamda?

biz çok güzel bir milletiz, ama kusura bakmayın bu ülkede kimse kimseye güvenmiyor.
  • asır rezalet 15 dakikada anlatılabilecek hikayeden her bölümü 4 saat süren 1500 bölümlük dizi yapmak. hatta asıl rezalet bu aptal dizileri ciddi ciddi her hafta izlemek.

kendinize bu kadar mı saygınız yok? hayattan bu kadar mı vazgeçtiniz?
  • bazıları the good doctor adı verilen orijinal senaryoda da aynı bölümün olduğunu söylemiş. peki öyleyse 1 hafta geciktirilemez miydi? niçin reyting adına böyle bir şeye izin veriliyor?