şükela:  tümü | bugün
  • kendini gerçekten seven, yaşadığı hayattan memnun olan, hayatını düzene koymuş, fiziksel görüntüsünden de şikayeti olmayan bir insanın yaşaması neredeyse imkansız olandır.
  • 30 yaşından önce, elbette isteyerek, baba olmanız durumunda bu bunalımı yaşamazsınız.
  • bazı terbiyesiz arkadaşlar yüzünden daha 30 olmadan bu bunalım gelir seni bulur.

30'uma girdiğimde kapımı çalarsa "ben erken geçtim o demleri" diyebilmeyi ümit ediyorum.
  • ''30'a kadar herşeyi an be an hatırlıyorum. ama 40 'a nasıl geldim bilemiyorum'' diyen yaşlılar yüzünden kişiyi ''şimdi sıçtık'' psikolojisine sokan ruh hali. an itibari ile buruş kırış insanlara selamımızı verip yolumuza devam ediyoruz.
  • aslında 27 yaş krizinin devamıdır. 27 yaşında sorular sormaya başlarsınız. cevap bulamayanların bir kısmı intihar eder. bir kısmı halen umutludur, devam eder. bir kısmı yok sayar, kendini kandırarak yaşar. bir kısmı ise soru sormaya ve aramaya devam eder. sıfırdan başlamak için çok geç olduğundan ya da siz öyle düşündüğünüzden 30'a kadar arar durursunuz. halen aradığınızı bulamadıysanız kriz yoğunlaşır 30'da. sonrasını bilmiyorum. ama galiba macahel'e yerleşip arıcılıkla ilgilenmeye başlayacağım.
  • çok pis bunalımdır. anne, baba, teyze, abi, abla aklınıza gelebilen bütün akrabalarınız tarafından "artık zamanı geldi evlensene" sorularının akabinde bir de size kız beğendirmeye çalışmaları ile içinden çıkılmaz yaşanır bunalımlardan biridir. artık bahaneniz de kalmamıştır, önceden "yüksek lisans var ya" yada "daha askere gidicem ben" şeklindeki bahanelerinizi tükettiğinizi gördükten sonra bu sorulardan mantıklı bir şekilde kaçış yolunuzun olmadığını da farkedersiniz. aileden uzak yaşadığınız için dua etmenize sebep olan bunalımdır bir başka deyişle. *
  • 30'uma daha uzuun seneler olmasına rağmen geçen gün yaş tahmini vasıtasıyla bana yaşatılan azap. 20'yi devirmenin şokunu hala atlatamamış bünyeme soğuk duş etkisi yarattı. yine de kesmeyeceğim bıyığımı.
  • mide bunaltısı gibidir.
  • açıklanan bedelli askerlik şartları ile çehresi değişmiştir.

şu aralar insanlar "neden 30 yaşında değilim ki?" diyerek bunalıma giriyor.