şükela:  tümü | bugün
  • bu ne be sendromu. neden? cunku:

(bkz: 30 yas bunalimi)
    (bkz: otuz yas bunalimi)
  • yirmisekizden itibaren hafiften düşülmeye başlanan, ilk otuzlardan sonra arsızlığa vurularak geçiştirilen " yaş ta geçiyor ha, milletin boy boy çocukları oldu, bizde daha bir şey yok" buhranıyla etraftakilerin dayadığı "yaş ta geçiyor ha, milletin boy boy çocukları oldu, sende daha bir şey yok" buhranı arasında sıkışıp kalma durumudur.
  • işinden, eşinden, evinden, çocuklarının - ailesinin dertlerinden*en az birinden bir şekilde illa ki muzdarip olunan, her şeyi bırakıp gitme, sahil kasabasına yerleşme teranelerini söyleten, her şey hep aynı diye, hayat bu muydu yani? diye sayıklatan sendromdur bu.***
  • yakalananları depresyona sürükleyen sendromdur.

en çok hissedilen; geç kalmışlık hissinden kaynaklanan kaygılardır. hele ki sendromdan muzdarip kişinin, eş-dost-aile diye adlandırılan gruplar tarafından ondan beklenen sosyal statüye, gelire, imkanlara sahip olamaması söz konusu ise kaygılar daha da artar. hayattaki en mantıksız, en sarsıcı, en yıkıcı kararların alındığı dönem bu sendromun yaşandığı döneme tekabül eder. bir an önce eksik görünen şeylerin giderilmesi telaşı buna sebeptir.
    kadınları erkeklerden, bekar kadınları ise evli olanlarından daha fazla etkiler. yakalanan kişinin kendisine tuzak kurmasına neden olur. kişinin; bekarsa illa ki evlenmeli, evliyse illa bebek yapmalı, evliliğinde biraz mutsuzsa boşanıp daha da geç kalmadan herşeye yeniden başlanmalı hastalıklarına tutulmasına sebep sendromdur bu.

en makbul olanı; içine düşülmeyeni, hissettirmeden geçip gidenidir. yoksa daha bunun kırkı var, ellisi var. pollyanna olsan yırtamazsın, benden söylemesi.
  • insana ¨geçmiş on yılı tamamen silip on yıl öncesinden başlasam çok şey değişirdi¨ dedirten sendrom.
  • daha önümde 3-4 sene olmasına rağmen, beni de içine almış sendrom.
    en çok ağır basan da geç kalmışlık hissi.
  • şiiri vardır, kadınlarda daha uzun soluklu olabilir
  • kpss, doktora falan derken giremediğimdir. en son 97liler üniversiteye giriyor dediler vay babanın kemiğine diyip bunalıma girdim, sonra gittim iki test çözdüm.

ek olarak bu hafta içinde evlenen üç lise arkadaşımı da kınıyorum. bunlar şimdi çocukta yapar utanmazlar. sırayla gelin lan.
  • 28 veya 29'da evlenince size uğramıyor sanırım bu, telaştan aklınıza bile gelmez bu sendrom, bekar kalmayın, evlenin.
  • (bkz: ekşi sözlük izdivaç timi)
    şıkıdık şıkıdık oynayıvering gari,
    gari de gari...
    evlenin la develer!