şükela:  tümü | bugün
  • 30'dan önce doğurmak mantıklı değil zaten, ya ne olacaktı?
  • 38-40 yaş sonrası doğurmak genetik problemlere yol açabiliyor diye biliyorum. en uygun çocuk doğurma yaşının 28-38 olduğu kanaatindeyim.

edit: biyolojik olarak en verimli ve sağlıklı üreme yaşı 20-29 olsa da insanların en doğru kararları alabilmesi için hala 28-38 yaşında doğumun daha uygun olduğunu düşünüyorum.
  • artık ortalama ömür uzadığından, tıp ve hamilelikte kontroller geliştiğinden 40 yaş üstü kadın bile doğurmakta çekinmiyor. hatta ben de 50'ye doğru bir çocuk doğurmayı düşünmüyor değilim.
  • annem 34 yaşında dünyaya getirdi beni, zeka ya da başka türlü hiç de bir sorunum olmadı. sözelde derece yaptım, fenden diş hekimliğini seçip gittim.

kısacası takılmayın, hayat size neyi uygun görmüşse ve duygularınız ile hekiminizin ortak paydasında buluştuğunuz anda buna cesaret edin.

tanım: günümüzde çocuk sahibi olmak için olağan bir dönem.
  • günümüz dünyasında 45 yaşın altında doğum yapılması normal karşılandığı için çok da sorun yaratmayan eylem. tabiki de 40 yaş sonrasında olasılıklar artsa da tanı testleri çok etkin şekilde kullanıldığından erken dönemde önlemler alınıyor. o nedenle isteyen doğursun, eskimiş bilgilerle milletin aklını karıştırmayın.
  • s.kicem belanızı dedirten başlık. önce doğurana kezban, evlilik delisi diyen sözlük cemaati, sonrasına da kulp bulmuş. evlenmek isteyen kezban, istemeyen evde kalmış, çocuk seven kezban sevmeyen ruhsuzmuş. hepinizden nefret ediyorum. iğrençsiniz
  • 30 yaşindan sonrakiler direk ölsün mantiğiyla yaşayan yazarlar var burda sanki hiç yaş almayacak ve yaşlanmayacaksiniz her canli bu süreci yaşamaya mahkum.doğum hakki ise her kadina verilmiş doğuştan gelen bir hak zaten size sorulmuyor kaç yaşinda doğurabileceğimiz. kadin ne zaman hazirsa ne zaman isterse o zaman yapacaktir. ıyi ki sizin böyle bir fonksiyonunuz yok maazallah neler yapardiniz aklima getirmek bile istemiyorum
  • ister 30 ustu ister 30 altı, her ikisi de cılgınlık olan eylemdir.

yapmayın etmeyin, kendinize ve bebege yapılacak kötülüktür.

burada sebepleri.....(bkz: #71662961)
  • evlilik yaşının kaça çıktığından bihaber olanların eleştirdiği durumdur.
  • modern toplumlarda evlilik yaşı ile iliskilendirilmemesi gereken eylemdir, zira evlilik yasal bir sözleşme, doğurmak ise doğal bir süreçtir. insanlar çocuk sahibi olmak için evlenmek zorunda değillerdir. elma ile armutu toplamayiniz.