şükela:  tümü | bugün
  • 20'li yaşlarda evlenen çiftlerin enerjisi ile kıyaslandığında net bir şekilde ortaya çıkan sonuç.
  • birbirlerine aşıklarsa öyle de güzel yakışır ki 20 li yaşlarda aman yaşım geçmesin diye zoraki evlenenlerden ya da zoraki evlendirilenlerden daha da çok yakışır. 20 li yaşların başında biz de 30 çok büyük zannediyorduk 30 yaş ne ki ya 40 a 50 e 70 e 80 e 90a da yakışır.
    yeter ki her iki taraf da istesin yeter ki gözlerindeki o mutluluk ışığı parlasın ne giyse yakışır gelinlik damatlık bir yana.
  • aslında yanlış bir beyanat, çünkü eskiden insanlar âkıl baliğ olduktan sonra hemen evlenirlermiş ve otuz yaşına gelen erkek ve kadın, dede olurmuş. yani eskiler bu hâli görseler, siz bitmişsiniz derdi bize ama napalım kardeşim, eskiden insanlar birbirlerine yardımcı oluyorlarmış, fakirleri evlendirirlermiş. şimdi herkes herkesin kuyusunu kazıyor. bana ne lan diyor evli olanlar, başkası bekarsa, ben evliyim ve çocuk sahibiyim ya, o bana yeter diyor ve bekarlarla istihza ediyor evli olanlar.

ben zaten evlenirken damatlık giymeyeceğim. oldum olası takım elbise giymeyi sevmedim. eğer bir gün gelir de memur şu bu olursam iş icabı giyerim mecburen, onun dışında siddûn sene bana giydiremezler takım elbise, gömlek, ceket...

kot pantolon ve tişörtle kabul ediyorsa etti. kendisi gelinliğini giysin ama ben damatlık giymeyeceğim. allah o günleri gösterir inşallah. evlilik nasip işidir, bunu da unutmamalı. erken evlenen döl alır derler ama evlendiği hâlde çocuğu olmayan aileler var. yani allah evliliği tattırır ama evlat sahibi olma hissini tattırmayabilir. yani evli olan vatandaşların çok da artistlik yapmamaları lazım. bekarların dini eksiktir, yarımdır diye bir tabir vardır dinimizde fakat ben bu durumun günümüzde değiştiğini düşünmekteyim. evli olanlara baktıkça, evlilerin daha çok yarım dinli olduğunu müşahede ediyorum. ben bekar olduğum halde dışarıdaki kızlara o kadar bakmıyorum. edebi evlilerden öğrenecek hâlim yok. herkes yerini, vatanını ve hadd-i hududunu bilecek...