şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 20'li yaslarinin sonuna yaklasan ve ruh sagligi pek de yerinde olmayan kadin modelidir. bu donem icerisinde bulunan kadinlarin nedense pek cok ortak yonu vardir. bunlardan en goze carpani "adam gibi adam" bulamama sorunudur. her firsatta bikmadan usanmadan bu dertlerini dile getirirler. gerci kanimca buna sebep olan, yasin neredeyse 30'a gelmis ve halen bekar kalinmis olmasidir. bu saate kadar sayisiz iliski yasayan kadin, tam 30 yasina basmasina yakin siralarda bunun farkina varir ki, benim de bu tiplere "bu saate kadar aklin neredeydi ulen?" diye haykirasim gelir. ayrica bu kadinlarda surekli bir "allahim cok cilginim, cok eglenceliyim" ruh hali basgosterir. partilerde masa ustlerine cikarlar, bagira cagira bet sesleriyle sarki soyleyip dikkat cekmeye calisirlar. devamli olarak kendilerinden en az 5 yas genc insanlarla gezerler ama buna ragmen kendilerinden bir yas dahi ufak olan her insana, hayat ve iliskiler hakkinda akil verip dururlar. gariptirler dogurusu. halk arasinda "allah tez zamanda akil fikir versin" kadin modeli olarak da bilinirler.
  • yogaya baslar.
  • (bkz: avrupa yakasi) asli
  • otuz yasindaki kadin olmasına az kalan kadın modelidir.
  • renault 9lu kadınlar ın son temsilcileri ve onların polo ya terfi etmiş kızkardeşleridir.
  • toplumun baskısını üzerlerinde hissederler. otuza yaklaşıyorsun hani çocuk, hani evlilik sözleriyle sık sık karşılaşmaya başlarlar, bu sözleri sarf edenler evlenmiş ama mutluluğu yakalayamamış ve kendileri gibi kurban edilmesini seyretmek isteyen kişiler topluluğudur. yaşla ne alakası var deseniz de dinleyeniniz çıkmaz. bu yaşlarda acaba ben mi normal değilim paranoyası başlar. bir yanda düzene karşı çıkmaya çabalayan kişi olarak vah vah serzenişlerini sineye çekerken güçlüyüm imajını vermeye çalışır çalışma hayatında kurtlar sofrasında yer almaya çabalarsınız. durup düşünmeye, soluk almaya vakit bulamadan gerçekle karşılaşırsınız. 30lu yaşlar. hazırlanmadan çıkar karşınıza kısa süren bir panik yaşanır ibre 3 ve 0'ın üstünde durduğunda. sonrası mı? hala kaldığınız yerdesinizdir. tek birşey kalır iç hesaplaşmanızda rahatsızlık veren. "aşkla oturup sohbet edememiş" olmak.
  • her insanın hayatını düzene sokmaya çalıştığı ancak pek çok zaman bocaladığı bir dönemde olan kadın modelidir. kadın bu dönemde “bir baltaya sap olmaya” çalışır; bu dönemde nasibince aşık olur gerçek anlamda, gerçekten bu dönemde sevilir yine; bu dönemde “eve ekmek götürmeyi” öğrenir ve bütün bunları yaşarken türlü sancılarla kıvranır. yıllar geçmiştir ve toy zamanlarındaki gibi birilerine “deli gönlünü” bağlamayı başaramaz. kim bilir belki de gönül artık eskisi gibi “deli” değildir ya da o kadar harap olmuştur ki gönül, korkup bir kenara çekilmiştir.
  • eğer bekarsa, genelde arkadaş ve eş-dost çevresinin %90'lık bir bolümü evlenmiş olduğu icin gün geçtikçe yalnızlık depresyonu artan, bir yandan da bu arkadaşlarının "bağımlılık durumu" için üzülen, çocuk isteyen ama sadece sevmek için isteyen, maaşının bir kısmını sabit olarak kırışıklık kremleri ve kuaför masrafları için biriktiren, istediği saatte istediği yerde olmasında herhangi bir sakınca bulunmayan ancak eve döndüğünde karanliktan korkan kadin.
    eğer evliyse, bekar olması halinde yaşayacağı tüm bunalımların iki katı bunalıma sahip olan, erkek gömleği ütülemekten daralmış, yaklaşık 5 yıldır tiyatroya gitmemiş, ya hamile ya anne olan ve haliyle kırkına yaklaşıyormuş gibi görünen kadın.