şükela:  tümü | bugün
  • tek tek hesaplayalım. covid-19 un öldürücülüğünü dünya sağlık örgütü (who)'ne göre %3.4

“globally, about 3.4% of reported covıd-19 cases have died. by comparison, seasonal flu generally kills far fewer than 1% of those infected.” 3 mart 2020 dünya sağlık örgütü raporu

yani bu hastalığa yakalanan 1000 kişiden 34ü ölüyor. ölenlerin ölenlerin ise yaş ortalaması italya için baktığımızda 81. evet tam 81.

yine raporlara göre ölenlerin yaş aralığı ise şöyle :
    80+ years old-----21.9%
    70-79 years old----8.0%
    60-69 years old----3.6%
    50-59 years old----1.3%
    40-49 years old----0.4%
    30-39 years old----0.2%
    20-29 years old----0.2%

yani 20 ile 50 yaş arasındaysanız ve hastalığa yakalandıysanız ölme ihtimaliniz %0.3 ortalama olarak.

şimdi oranlayalım. 10000 kişiye teşhis konulsa, 340 kişi ölür. bu 340 kişinin ise 1,02 si yani 1 tanesi 20-50 yaş arası bir birey olur.

yani, %0,01

saat çok geç. matematiğimde problem varsa uyarın lütfen.
  • 34 yaşındayım, başlık sahibi arkadaşın girdiği verileri gözden geçirdim ferahladım. benim türkiye'de evden adımımı dışarı attığımda herhangi bir olaydan dolayı ölme ihtimalim %2,5 falandır. hatta semtine göre %10'ları zorlar.

şaka bir yana tedbiri elden bırakmayıp, iyi beslenip, bolca el yıkayıp özellikle ana babalarımıza da dikkat etmeliyiz. neyse ki evlatlarımız bizden daha da risksiz grupta.
  • aslında verilen orandan çok daha düşüktür. çünkü bu oran, hastaneye ulaşıp kendisinde test yapılıp, virüs pozitif çıkanları kapsamaktadır.

ama bu kadar düşük oranda, belli ki hastaneye gitmeden evinde çok hafif geçirenlerin sayısı da, hastaneye başvuranların sayısından çok daha yüksektir. ve onlar bu oranı çok çok daha düşürmektedir.
  • ciddi ciddi yaşlı nüfusu ortadan kaldırmaya yönelik bir virüs ürettiler diye düşünmeye başladım.
    (bkz: komplo teorisi)
  • açanı alnından öpmek istediğim başlık. gerçekten. kutsal bilgi çöplüğüne dönen sözlükte adeta bir vaha gibi geldi.

günlerdir saçma sapan şeyler yazarak insanları paniğe sürüklemeye çalışanların açtıkları başlıkları görmekten fenalık gelmişken; dün bu sebeple kendisiyle dertleştiğim hekim arkadaşımdan, hastalığın yüksek oranda yaşlılarda ve hatta komorbidite söz konusuysa öldürücü olduğunu öğrendim.

yani aptala anlatır gibi anlatırsak eğer; mesela yaş aralığınız 60-80 ve koah artı diyabetiniz var. işte bu sizi risk grubuna sokuyor. tansiyon artı diyabetiniz + koah var mesela, risk daha da yüksek oluyor.

yaşım 33, bildiğim kronik bir hastalığım yok, düzenli olarak ilaç kullanmıyorum. kendisi, "saçmalama be otur oturduğun yerde" diyerek gayet rahat konuştu ben, "ya kaparsam ölür müyüm??? bünyem zayıf benim!!" dediğim zaman.

asıl burada işleri boka sardıracak olan insanların gereksiz paniği olur. ekşi sözlük maşallah bir vakitler facebook'ta "facebook paralı oluyor, hemen profilinize şunu kopyalayıp yapıştırın" temalı saçma sapan şeyleri paylaşan orta yaşlı cehennemi gibi bir hal almaya başladı. yazanların öncelikli amacı favori toplamak. ne kadar demagojik, ne kadar popülist entry varsa bakın altında 500'den aşağı favori göremezsiniz.

yahu, ölecekseniz de ölürsünüz; öleceksek de ölürüz. gerçekten insanlığın en siktiriboktan ama en en en siktiriboktan dönemine denk gelmişiz. benim merak ettiğim, bu tipler black death ya da spanish flu zamanlarında yaşasalardı ne yapacaklardı acaba? hayır, böyle boş beleş yazacakları bir ekşi sözlük de olmayacaktı... büyük ihtimalle sıkıntıdan ölürlerdi hastalık öldürmeseydi.

kozmos akıl fikir versin.
  • matematikten gıcık kaparım, sayısal değerlerle aram hiç yoktur. üçgenin iç açılarının toplamını negatif bulmuşluğum bile var, o derece ama şu matematiği 4 saniyede anladım. göt korkusu böyle bir şey.
  • bu bildiğimiz bir şey.

peki etkileşim içinde olduklarımız n'olacak ben onu düşünüyorum. baba 62 yaşında ve 4.evre kanser anne 60 yaşında hipertansiyon hastası büyük annem 85 dedem 88 yaşında bulunduğum binada 4 daire var abilerim ve onların 8 tane çocuklarını nasıl planlayabilirim merak ettim ha yalnız yaşıyorsan ne ala.

onlara birşey olma ihtimalini düşünüyorum. ben sağlık calisaniyim. ve olası karantina durumunda evden dışarı çıkıp giren ben olacağım. herkes evinde hapsolmasi halinde ben eve bir daha gitmem evin gerekli olan ihtiyaçlarını alıp hastanede uyurum. karantina günlerinde yine herkes yolunu bulabilir de hastane çalışanları olarak biz nasıl yol izleyeceğiz onu merak ediyorum.
  • sürekli "ölme olasılığı" peşindesiniz.
    entübasyon olasılığı mesela çok mu sevimli?
    veya viral enfeksiyon sonrası hassas hale gelmiş akciğer dokularına dirençli bir bakterinin yerleşmesi?
    organ hasarı?

hayatında bronşit dahi olmamış, nefesi daralmamış insanlar meseleyi küçümsüyor.
  • bu virüsü ilk farkeden ve hayatını kaybeden çinli doktor 35 yaşındaydı.
  • bu %0.2'lik gruptaki kisilerden önemli bir kisminin öncesinde kronik metabolizmal hastaliklari olduğu da göz önünde bulundurunca oran daha da düsecektir.
    yine de daha önce saglikli olup solunum yoluyla bulasan viral enfeksiyonlardan ölen vakalar da azimsanamayacak kadar fazladir.