şükela:  tümü | bugün
  • neden 30 yaşından önce okunması gerektiğini anlamadığım 30 kitap. hani birbirleriyle de alakalı değiller. otomatik portakal, yüzüklerin efendisi, savaş ve barış, türlerin kökeni gibi daldan dala.
  • bu listeyi yapan arkadaşın muhtemelen, lan otuz yaşından önce bi' liste yapsam ama ne yaps... aha buldum lan: otuz yaşından önce okunması gereken otuz kitap... süper oldu, diyerek bu listeyi yaptığına inanıyorum ben. öyle değilse eğer, durum daha da vahim naçizane.
  • birkaç tane ütopya ile distopya ve diğerleri birbirinden alakasız kitaplardan oluşan listedir. otuz tane kitap okuyacak olan insan bu kadar birbirinden herşeyiyle farklı kitapları okumaz diye düşünüyorum.
    otomatik portakal, dost kazanma ve insanları etkileme sanatı, siddhartha...
  • niye 30 bilemem, bu ölmeden önce ellenecek 20 meme, kör olmadan görülecek 73 ağaç gibi listelere de inanmam. ama 30 yaşına hatta 10 yaşına gelmeden okunması gereken tek bir kitap bilirim: küçük kara balık.

herkes okumuş olsa küçükken eminim ki dünya farklı bir yer olurdu.
  • listede sona doğru ortaya çıkan tuvalet kağıdı olarak bile kullanılmaması gereken bir iki kişisel gelişim kitabını da barındırmasını saymazsak fena liste değil. 30 yaşa bi açıklama getirmek gerekirse, "ölmeden önce" demekten yine daha mantıklı sanki. "alın size 30 kitap" deseler de bi acaip oluyo. madem 30 kitap, 30 yaşına kadar bitecek bunlar demiş abiler. bi mantığı var yine.
  • günümüzün sert gerçekliğini güzel tasvir etmesi açısından chuck palahniuk eserleri ve bilimum yeraltı edebiyatı kitapları anlamlı birer örnektir.
  • otuzunuzdan önce türk edebiyatından kitap okumanıza gerek yok şekerlerim. haydi, zaten okusanız da anlamazsınız, gelseniz de sıkılırsınız.
  • (bkz: cin ali ve berber fil)

30'dan sonra da okunur okunmasına da, biraz tuhaf kaçar arkadaş çevrenizde.
  • hepsinin filmi çıksa keşke dediğim kitaplardır. okumak da güzel şey de uykum geliyo arkadaş=)
  • önce şu soruyu sorarım; kime göre neye göre?

ulen okuyacağım kitapları bile bir internet sitesi seçerse ne anladım ben bu okumalardan, bu hayattan? istediğini oku, istediğini okuma, ısmarlama olmaz ki bu işler! kitap okumak zevk işidir. herkese aynı kitapları okutup, herkesin aynı düşünceleri olmasını mı istiyorlar nedir?